מפכ"ל משטרת ניו-יורק לשעבר: ניאו-נאצים לא נעלמו מעולם

מפכ"ל משטרת ניו-יורק לשעבר: האנטישמיות באירופה אינה דבר חדש, ניאו-נאצים לא נעלמו מעולם והפופוליזם עוזר להם להראות שרירים.

ערוץ 7 , כ"ג בתמוז תש"פ

מפכ"ל משטרת ניו-יורק לשעבר: ניאו-נאצים לא נעלמו מעולם-ערוץ 7
ריי קלי
צילום: מתוך הכנס

בראיון אונליין ששודר בשידור חי ברשת ונוהל על ידי מת'יו ברונפמן, יו״ר ארגון Limmud FSU, אירחה מיכל גרייבסקי, נשיאת JCS International את מפכ"ל משטרת ניו יורק, ריי קלי, בעל הכהונה הארוכה ביותר בהיסטוריה של משטרת ניו-יורק והראשון שאחז בתפקיד לאורך שתי תקופות כהונה שאינן עוקבות.

במהלך הראיון אמר קלי שבראייה כללית גזענות אינה מושרשת ואינה בעיה שיטתית הקיימת אצל כוחות המשטרה בארצות הברית. "ראיתי את הווידאו של הרצח של ג'ורג' פלויד וזה היה הלם עבורי. ראיתי בעברי אלימות משטרתית, אך לרוב היא מעשה נמהר. זה בניגוד מוחלט היה מכוון, מתוכנן; זו הייתה תקרית האלימות המשטרתית הגרועה ביותר שראיתי מימיי. הזעם מובן". אך קלי הדגיש, "זה לא מה ששוטרים עושים. זה לא קורה כל הזמן. אנשים הופכים לשוטרים כדי לעשות טוב ואף מסכנים את חייהם".

עם זאת, הוא הכיר בכך כי על כוחות המשטרה ברחבי המדינה לעשות עבודה טובה יותר ב"עקירת השוטרים הגזענים ואלה שאינם מתאימים לתפקיד".

הראיון התקיים כאמור במסגרת כינוס אונליין של ארגון Limmud FSU, אשר פועל למען חיזוק הזהות היהודית של יהודים דוברי רוסית ברחבי העולם.

לגבי משטרת ניו-יורק בפרט, קלי ציין כי בזמן ימי כהונתו כמפכ"ל, במהלכם הוא הפחית את הפשע האלים בעיר ב-40%, הוא שם דגש מיוחד על ייצוג הטרוגני בין כוחות המשטרה שיהיה קרוב ברמה הגבוהה ביותר שאפשר לייצוג ההטרוגני באוכלוסיית העיר. "צירפתי לכוח שוטרים המגיעים מ-106 ארצות שונות", אמר קלי.

קלי הזהיר נגד המדיניות הנוכחית בה שוטרים בניו-יורק ובערים אחרות ברחבי המדינה קיבלו הוראה לעמוד מנגד על מנת שלא לעורר עוד מתח, וטען לטובת גישה הפוכה בתכלית – גישה פרואקטיבית ויוזמת מצד המשטרה. "יחידות נוגדות פשיעה בניו-יורק בוטלו, למרות שהן הוכחו כיעילות מאוד בהפחתת הפשיעה", והיום, הוא אמר, אנשים מוכנים יותר לאתגר את המשטרה, בעוד "אין שאלה בנוגע לכך שהמשטרה מתרחקת מעימותים. הם לובשים מצלמות, שחלק טוענים שזה דבר טוב בעוד אחרים מתנגדים, אך זה גורם להם לפעול לאט יותר ובזהירות יתרה. הם לא ממהרים להגיב כמו שהיו עושים פעם. התוצאה היא אלימות הולכת וגוברת ואיני רואה אותנו יוצאים מהמצב הזה בזמן הקרוב".

שינויים בכוחות המשטרה מושפעים גם ממגפת הקורונה והשפעותיה על התקציב העירוני. "עדיין לא השלמנו עם זה", הוא הזהיר, וטען כי הולך להיות חור על סך 9 מיליארד דולר בתקציב העירוני של ניו יורק, בעקבות ההשפעה והכובד הפיננסי הקשה של וירוס ה-Covid-19 על עסקים בעיר. "כלכלת הזום מתחזקת", אמר קלי, "עסקים מוקפים, אין נוכחות משטרתית, אנשים מרגישים בנוח לעבוד מחוץ למשרדים שלהם. זה ישפיע על נדל"ן עסקי ועל נדל"ן לצורכי מגורים".

"אנחנו במקום מסוכן בהיסטוריה", הוא הזהיר, מכיר בכך שתושבי ניו-יורק אינם מרגישים בטוחים בעת יציאתם לרחובות העיר; "אנו זקוקים לשינוי ניהולי בעיר. קיים שימוש רב בנשק חם ואנו צריכים לקחת בחשבון את ההיסוס המשטרתי בתגובות. אנו זקוקים לשינוי בכיוון, או שהעיר הטובה בעולם תמשיך להתדרדר. אני מקווה שדברים ישתפרו לאחר הבחירות לראשות העיר בעוד 18 חודשים".

קלי, שכעת משמש כראש הפרויקט לאחריות לאנטישמיות של רונלד לאודר, היפנה את תשומת ליבו לנושא והסביר כי הוא ביקר, בראש צוות קטן, בעשר מדינות אירופאיות על מנת לפגוש מנהיגי ממשלות ומנהיגי דת ולבחון כיצד המדינות הללו מתמודדות עם סוגיית האנטישמיות, בהשוואה ובניגוד למצב בארצות הברית.

"האנטישמיות שם אינה דבר חדש", אמר קלי, "ניאו-נאצים לא נעלמו מעולם והפופוליזם עוזר להם להראות שרירים". הוא גם ציין את ההשפעה של ארגון ה-BDS ושל הקהילה המוסלמית, בעיקר בצרפת, שם הוא טען כי המדיניות המדינית של laïcité, חילוניות, מובילה למצב בו הממשלה אינה מכירה בדת ועל כן משקיעה משאבים לא מספקים בהגנה על מיעוטים דתיים. כך, הוא מציין, בעוד שקיים בצרפת חוק נגד גזענות, אנשים יכולים להסתובב ברחובות עם סיסמאות אנטישמיות כתובות על החולצות שלהם ללא חשש ממעצר.

הוא הזהיר שקשה יותר לזהות קבוצות אנטישמיות בארצות הברית, בה הקבוצות נוטות להיות אמורפיות יותר וביטויים אנטישמיים נוטים להיות מתוחכמים יותר. "קבוצות אנטישמיות נפגשות באינטרנט – רק 20% מתוכן רשומות, והפעולות האנטישמיות נעשות ב'דארק ווב' (הרשת האפילה)", שם למשטרה ולארגונים לאומיים אחרים יש יכולות מוגבלות לעקוב אחר הפעילות ולטפל בה. עם זאת, בעוד באירופה בתי כנסת ומרכזים יהודיים משתמשים באמצעים טכנולוגיים כדי להגן על השטח שלהם ועל מי שבתוכו, ואמצעים הנתמכים על ידי מתנדבי הקהילה, בארצות הברית זה אינו המקרה, אמר קלי, והזכיר את הרצח של 11 מתפללים בבית הכנסת "עץ החיים" בפיטסבורג באוקטובר 2018 ואת המתקפה שישה חודשים לאחר מכן בבית הכנסת של חב"ד בקליפורניה, בה נהרג אדם אחד ושלושה נפצעו. "בארצות הברית הקהילה היהודית צריכה להיות זהירה יותר לגבי מי שנכנס לשטח הקהילה", והזהיר כי במציאות של היום לא יכולה להיות סביבה פתוחה במוסדות יהודיים.

לקראת סוף הדיון שאל מת'יו ברונפמן את המפכ"ל קלי אם קיימת תקווה לחקיקת נשק בארצות הברית. קלי הגיב בקול מפוכח על הנושא, תוך שהוא מציין כי כיום יש יותר כלי נשק מאנשים במדינה, וציין כי התקווה האמיתית היחידה לפעולה בנושא היא סגירת הפרצה בחוק המאפשרת לאנשים פרטיים למכור נשק לאחרים מבלי לעשות בדיקת רקע. "בעבר 40% מכלי הנשק שהוחרמו היו כאלה שנרכשו בערוצים הללו ונראה שקיימת הסכמה כללית שהפרצה הזאת בחוק צריכה להיסגר" עם זאת, הוא הוסיף בזהירות, "זה לא יעשה שינוי משמעותי בעולם".