אביטל ונתנאל קסוביץ
אביטל ונתנאל קסוביץצילום: מכון שטראוס עמיאל

28 שליחות ושליחים חדשים השתתפו בטקס הסיום של מכון 'שטראוס-עמיאל' מבית רשת 'אור תורה סטון' להכשרת שליחים לתפוצות.

רוב הבוגרים יצאו בקרוב לאייש משרות ותפקידים רבים ומגוונים, לאחר ששובצו במדינות באירופה, אפריקה, אמריקה הצפונית והדרומית ולמגוון ערים ברחבי העולם, ביניהן אתונה, ברצלונה, רוסיארו, וושינגטון, בוגוטה ניירובי ועוד.

השליחים והשליחות צפויים להשתלב בקהילות ולהפוך לגורם מרכזי המקשר בין יהודי התפוצות לבין ערכי היהדות, ההלכה, התורה ועם ישראל.

התפשטות נגיף הקורונה בעולם הפכה את השליחות למאתגרת יותר, ומעמידה במבחן לא פשוט את השליחים. מחד, חלקם יגיעו למדינות הנמצאות בסגר מלא עם מגיפה משתוללת, מה שיקשה על המפגש וההתערות במקום.

מאידך, על פי עדותם של שליחי מכון שטראוס-עמיאל הפזורים ברחבי העולם שרובם המכריע נשאר בארצות השליחות על אף איום הקורונה, המצב המאתגר דווקא מדגיש ומגביר יותר מתמיד את חשיבות הימצאותם במדינות השונות, וכן את חשיבות הסיוע לקהילות היהודיות בהתמודדות אל מול המשימות והקשיים הרבים העומדים בפניהן, לרבות האתגרים ההלכתיים הרבים שמזמנת תקופה זו לפתחן.

"דווקא בזמן הזה של הקורונה, אנחנו רוצים להיות עם יהודי התפוצות ולעבור את התקופה יחד. אני מתרגשת שיש לי את הזכות למלא את החובה כלפי אחיי בגולה", ציינה נציגת השליחות, אביטל קסוביץ', הצפויה לצאת לשליחות בניגריה. נציג השליחים, אלירן שבו, אשר צפוי לצאת לשליחות ביוון, ציין: "למדנו מצוות המכון ומהשליחים שכבר פועלים בשטח, שהמשימה העומדת בפנינו לא קלה בכלל. ייתכן מאד שנפגוש בקהילות אירועים לא צפויים והתמודדויות שלא עמדנו בהן מעולם, אך ההכשרה המקיפה שקיבלנו לצד הליווי הידוע של רבני מכון שטראוס עמיאל, יעזרו לנו לצלוח את האתגרים הניצבים בפנינו".

לאור התפשטות המגפה בישראל ועל פי הנחיות משרד הבריאות, רוב משתתפי הטקס עשו זאת באמצעות אפליקציית ה'זום'. יו"ר הסוכנות היהודית יצחק הרצוג בירך את בוגרי המכון ואמר: "אתם יוצאים למסלול חדש, חוצים את הים ויוצרים מציאות הרחק מהבית והשורשים. בחירתכם להעניק את הזמן, הכוחות, הרעיונות והכישורים שברשותכם לעם ישראל היא מרגשת. זכות גדולה נפלה בחלקכם ואין ספק בליבי שהכלים שהקנה לכם מכון שטראוס עמיאל יאפשרו לכם למקסם את יכולותיכם".

הרב אליהו בירנבוים, ראש מכון שטראוס-עמיאל, בירך את השליחים המצטרפים לכ–300 שליחי רשת 'אור תורה סטון' הנמצאים נכון לעכשיו בשליחות בכל רחבי העולם. "עברנו מסע במשך שנת הלימודים, נדנדנו בין קהילות, למדנו סוגיות הלכה, התלבטנו בדילמות, אבל המסע האמיתי רק מתחיל. המסע הוא השליחות על עבר עם ישראל שבשדות, המסע הוא לא לעמוד אלא ללכת, לצאת מאזור הנוחות שלנו על עבר עם ישראל ואל הקהילות" אמר הרב בירנבוים.

הרב כתריאל ברנדר, נשיא וראש מוסדות 'אור תורה סטון', בירך אף הוא את השליחים לקראת היציאה לשליחות המאתגרת: "בפרשת מסעי מסופר על המסעות של עם ישראל, 42 מסעות לכיוון הארץ ועוד 6 מסעות בהם הם חזרו לאחור. דווקא החזרה לאחור, הטעות, היא זו שעוזרת לצמוח ולהצליח בהמשך הדרך. שליחות היא מסע ארוך, וגם בו יש עליות ומורדות. אני בטוח שאם צריך, תדעו לחזור אחורה, לתקן, ומשם לצמוח ולהמשיך בצורה טובה יותר את המסע".