גניבה ממרכולים - פיצוי במקום תלונה

עם התגברות תופעת הגניבות ממרכולים בשל המצוקה הכלכלית מבטיחים ב'חסדי נעמי' לפצות בעל מרכול שלא יתלונן אם מדובר בגנב מעל גיל 70.

תגיות: כלכלה גניבה
שמעון כהן - ערוץ 7 , כ"ג בתמוז תש"פ

גניבה ממרכולים - פיצוי במקום תלונה-ערוץ 7
אילוסרטציה
צילום: יונתן סינדל. פלאש 90

בעקבות נתונים על גניבות ממרכולים בשל המצוקה הכלכלית יוצאת עמותת 'חסדי נעמי' ביוזמה לפיה במקרה בו אדם מעל גיל 70 נתפס בגנבה תפצה העמותה את המרכול או המכולת בסכום של 300 שקלים, אם אלו יבטיחו שלא להתלונן. בנוסף מבטיחים שם לסייע במימון עורך דין למי שיישפט על גניבה. משה כהן, מנכ"ל 'חסדי נעמי', מספר על היוזמה שהחלה, כך הוא מספר, מהשטח.

"כשמגיע מצב כזה שאנשים מרגישים שיש לגיטימציה לגנוב כי אין להם אוכל זה מצב מדאיג ועצוב. אנחנו לא יכולים לדון אותם כי אם הם הגיעו למצב הזה זה המצב הנמוך ביותר", אומר כהן הרואה בסוג זה של סיוע המשך ישיר לחלוקת חבילות המזון לנזקקים, פעילותה הקבועה של העמותה.

על ההחלטה לתחום את הסיוע לנזקקים מגיל שבעים ומעלה הוא אומר: "אנחנו לא רוצים לעודד גניבות ולתת תחושה שיש מי שיגן במקרה של גניבה. זה שבר את ליבנו כשראינו שמבוגרים הגיעו למצב כזה של גניבה ולכן החלטנו להיכנס לעניין לפני שהתלונה תסבך להם את החיים. אנחנו רוצים שאנשים לא יחשבו על האופציה הזו, אבל אם הגיעו למצב כזה אנחנו רוצים לעזור לו".

כהן רואה במיזם סוג של גשר גם למי שנקלע למצב הזה וגם למרכול שנקלעו שניהם לסיטואציה הקשה. "היו לנו מקרים שאנשים גנבו ממרכולים ותפסו אותם. באינסטינקט הראשוני רוצים לפנות למשטרה, אבל אחרי נשימה בעלי המרכולים אומרים שמוכנים לוותר בגלל המצב הקשה. לא מעלימים עין מכל גניבה אבל אם אפשר לתווך ביניהם אז אנחנו רוצים לסייע".

כהן מספר כי למעשה היוזמה הגיעה מהשטח, מבעלי המרכולים שנתקלו במקרים כאלה של גניבות והם אלה שפנו לעמותה. "היו כמה מקרים כאלה לאחרונה. כולם היו מעידות. מקרים של אדם שמצבו קשה ומביע חרטה ומבין שלא זו הדרך הנכונה. כאן הקשר נוצר מכיוונם של בעלי המרכולים שמספרים על עליה בגניבות ועל כך שבחלק מהם מדובר במציאות קשה שהובילה לכך, ומנגד הם כבעלי עסקים לא יכולים לספוג את זה. זה רעיון שנולד מהשטח".

כאשר קורה אירוע שכזה, גם אז, כך לפחות עד כה, מגיעה הפנייה מאותם מרכולים לאנשי העמותה. להערכתו של משה כהן לאחר פרסום היזמה צפויות להגיע גם פניות מאותם שנתפסו עצמם.