מנכ"ל משרד הבריאות לשעבר פרופ' גבי ברבש שוחח עם ניסים משעל ב-103fm על הסגר המסתמן בסופי השבוע, ועל שורת המגבלות החדשות שקבעה הממשלה במהלך הלילה. בהמשך, התייחס לחורף המתקרב והזהיר.

פרופ' ברבש התייחס להחלטות שקיבלה הממשלה לצמצום התפשטות הקורונה, ואמר כי לדעתו מניעת ההתקהלויות היא "האלמנט היותר חשוב, יש לו באמת יכולת לפתור את הבעיה".

הוא התייחס לאפשרות שיוטל סגר כללי בסופי השבוע, ואמר: "אני מקווה מאוד שהשבוע הקרוב אולי יראה לנו שאפשר להימנע מזה, אבל באמת צריך לחכות עוד כמה ימים ולראות את האפקט של הצעדים שננקטו לפני שבוע וחצי. האם היה צריך את התוספת הזאת או לא? אני לא יודע".

בכדי להימנע מסגר, מסביר מנכ"ל משרד הבריאות לשעבר כי "המספרים צריכים להפסיק לגדול, אנחנו נמצאים על כמעט 2,000 חולים חדשים כל יום, ודאי שזה מדאיג. המספרים גדלים, הם כבדים, המשמעות של זה היא שעשרות חולים קשים בכל יום בעוד שבועיים-שלושה. אנחנו כבר היום במסלול של 30 חולים קשים ליום שיתווספו בשבוע הבא. צריך לקחת צעדים, ולקחו צעדים, מניעת התקהלויות, סגירה של כל מקום בו ניתן לעשות התקהלות בחלל סגור, זה הצעד החשוב ביותר. האם צריך סגר בסופי שבוע שימנע מאנשים להתרועע על מנת שלא ידביקו אחד את השני? יכול להיות שנצטרך את זה. אם המצב לא ישתנה בימים הקרובים, יצטרכו ללכת גם על הצעד הזה".

על פי סקרי דעת קהל המתפרסמים לאחרונה, ניכרת ירידה דרמטית באמון הציבור בניהול משבר הקורונה, הבריאותי והכלכלי. פרופ' ברבש הסביר כי מצד אחד "בסיטואציה של הווירוס הזה שהרבה דברים אנחנו לא יודעים עליו, על ההתנהגות שלו, למה הוא מגיב, לאיזה מהצעדים הוא יגיב נכון או לא נכון".

מנגד, "הבורד של מדינת ישראל שכולל 36 אנשים, לכל אחד יש מה להגיד, כל אחד רוצה לתרום, להשפיע, משדר מסרים לא של בורד שעובד בצורה אחודה. בנוסף לכל מה שדיברנו על מה שלא עשו במערכת הבריאות, ברור שזה יוצר חוסר אמון. זה לא המצב האידיאלי לנהל משבר כ"כ מורכב".

כל מי שרוצה לשמור על נפשו - שיימעט לצאת

ניסים משעל תהה: אם לדבריו של פרופ' ברבש המדינה כשלה בניהול המשבר, ואותה ממשלה מנהיגה את המשבר של הגל השני, אזי שהכול יישאר כפי שהוא - כאוס. על כך הוא השיב: "זה מה יש לנו, נכון ניסים? זה מה שאנחנו בחרנו, אז עם זה צריך לחיות. לדאוג כל אחד להתנהג נכון, כי זה בידיים שלנו. בנתונים של היום אני חושב שכל מי שרוצה לשמור על נפשו שימעט לצאת, וימעט להסתובב, כי יש הרבה מאוד אנשים יכולים להדביק. רוב האנשים שנדבקים לא יודעים ממי הם נדבקו. כשהדאגה מלמעלה לא מאורגנת כמו שצריך, בואו נדאג לעצמנו כמו שצריך".

הוא התייחס גם למגבלה על חופי הים שיסגרו בסופי השבוע אם יוטל הסגר, ואמר: "אני לא חושב שצריך לסגור את החופים, אתמול אמרתי את זה. אני חושב שברגע שאתה נמצא באוויר פתוח, אתה לא צריך להגביל. המחיר של להגביל בחוף מול הסיכון להידבק בחוף לא מצדיק את זה. אבל הייתי מצפה מבת ים, ותל אביב, והרשויות המקומיות, שיפעילו פקחים למנוע צפיפות בחופים האלה שאנשים לא ישבו אחד על השני. אבל אם אנשים שומרים על מרחק, בשטח פתוח אני חושב שהסיכון לא מצדיק את סגירת החופים".

לסיום, הוא הביע את דעתו על החורף המתקרב בצל הקורונה, ואמר: "החורף יעמיד בפנינו בעיה של עירוב בין שפעת לבין קורונה. כמו שהמשרד נערך כעת, אני חושש שאנחנו הולכים לסגר ארוך בחורף. יש לנו אולי חודשיים להיערך לחודש, כמו שזה כרגע נראה בתובנות, בהפנמה, בהיערכות, ביכולות - את החורף נעשה בסגר".