חדש: גוגל תרגום לכתב חרטומים

מיזם חדש של גוגל יאפשר לכם לשלוח הודעות בכתב חרטומים

מתנאל ראט , כ"ה בתמוז תש"פ

חדש: גוגל תרגום לכתב חרטומים-ערוץ 7
האימוג'ים המקוריים
צילום: iStock

בעידן שבו ההודעות שלנו ממילא מלאות באימוג'ים, נראה שחזרה לסמלונים המקוריים הוא רק עניין של זמן. גוגל השיקה מיזם חדש שמאפשר לכולם לשלוח הודעות בכתב חרטומים, ואולי גם יעזור לחוקרים להתחיל להבין אותם טוב יותר.

אחרי ששירות התרגום של גוגל כברהגיע כמעט לכל השפות הידועות לנו כיום, גוגל משיקה פיצ'ר חדש שיאפשר לכולם להבין ולכתוב בשפת החרטומים העתיקה. המיזם שנקרא "פבריציוס" משתמש בבינה מלאכותית בשביל לפענח את השפה המצרית העתיקה, ומאפשר תרגום סימולטני משפת החרטומים ובחזרה.

לדברי גוגל, המיזם הושק בדיוק 209 שנה לאחר פענוח אבן הרוזטה שפתחה את האפשרות להבנת שפת החרטומים. על האבן העתיקה נחקק בימי הפרעונים צו מלכותי בשפת החרטומים יחד עם כתב יווני עתיק- דבר שהעניק לחוקרים קצה חוט להבנת ההירוגליפים.

כיום הגולשים יכולים לתרגם אנגלית וערבית לשפת החרטומים, או להעלות תמונות של כתב חרטומים ולקבל תרגום מילולי. אמנם, לחלק גדול מהמילים המורכבות יותר אין עדיין תרגום- אבל ייתכן שבהמשך יתווספו מילים חדשות למילון.

התרגום הבסיסי נוצר בשיתוף עם המכון האוסטרלי למצרית עתיקה, והתקווה היא שהנגשת התרגום תאפשר לחוקרים מכל העולם להעמיק את הידע שלהם על שפת ההירוגליפים. מלבד האפשרות להתחיל להתכתב בהירוגליפים, המיזם כולל גם כלים שנועדו לסייע לחוקרים לשתף כתבי חרטומים שנמצאו ולנסות לפענח אותם יחד.

אז אם כבר שנים מעירים לכם על כתב החרטומים שלכם- מוזמנים להתחיל לשלוח כתב חרטומים בסלולרי.

רוצים עוד? כתבות חדשות כל יום בנוער ערוץ 7- המקום בשבילכם