בית הדין בהאג נמנע מלפתוח בחקירה נגד ישראל

המוסד השיפוטי הבינלאומי יצא לפגרה מבלי שיכריע בשאלה החקירה. בישראל מעריכים כי האיום נשמר ויישלף אם יוחלט על החלת ריבונות ביו"ש.

ניצן קידר - ערוץ 7 , כ"ו בתמוז תש"פ

בית הדין בהאג נמנע מלפתוח בחקירה נגד ישראל-ערוץ 7
בית הדין בהאג
צילום: רויטרס

בית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג יצא סוף השבוע לפגרת הקיץ ונמנע מלקבל לפני כן החלטה בנוגע לבקשה לפתוח בחקירה נגד ישראל בחשד לביצוע פשעי מלחמה נגד ערבים ביהודה ושומרון.

במערכת המדינית ציפו שההחלטה תתקבל עוד לפני הפגרה ושבקשת התובעת בבית הדין, פאטו בנסודה, לפתוח בחקירה תתקבל.

בירושלים מעריכים כי בית הדין דחה את ההחלטה על רקע דחיית החלת הריבונות הישראלית והוא מתכוון להשתמש בהכרעתו כאיום על ישראל במידה ותודיע כי היא מתכוונת להחיל ריבונות בשטחי יהודה ושומרון.

גורמים במשרד החוץ אומרים כי בבית הדין גם חוששים מההתנהלות האמריקנית, לאחר שהנשיא טראמפ הטיל סנקציות על בכירי המוסד השיפוטי ועל כן ייתכן שלא תתקבל החלטה עד לאחר הבחירות בארה"ב בחודש נובמבר. לפי גרסה זו, בחירתו מחדש של טראמפ, עלולה להעמיד את השופטים בבית הדין במצב בעייתי וייתכן אף להביא לאי פתיחת חקירה.

לפני שמונה חודשים הודיעה התובעת של בית הדין כי לדעה קיימות ראיות המספיקות לפתוח בחקירה נגד ישראל בחשד שביצעה פשעי מלחמה נגד הפלסטינית.

היא ביקשה חוות דעת נוספת של שופטי בית הדין כדי שיאשרו את ההחלטה - וזו כאמור - טרם ניתנה.

בזמנו פרסם היועץ המשפטי לממשלה חוות דעת נגדית לזו של התובעת בנסודה וקבע כי "העובדה שתובעת בית הדין בחרה לקדם הליכים בעניינה של מדינת ישראל, בעקבות פנייה של הרשות הפלסטינית - בלתי מתקבלת על הדעת. מדינת ישראל היא מדינת חוק דמוקרטית, המחויבת ופועלת לכיבוד החוק הבינלאומי והערכים ההומניטריים. מחויבות זו עמדה ועומדת איתנה במשך עשורים, דרך כל האתגרים והזמנים הקשים שמדינת ישראל ניצבה מולם".

מנדלבליט הבהיר כי "אין כל מקום להתערבות שיפוטית בינלאומית במצב זה, מצדו של בית הדין שאמור היה לטפל בזוועות החמורות ביותר במקומות בהם שלטון החוק קרס".