מנופי הגשר מהגדולים בעולם הגיעו לנמל המפרץ

מחברים את ישראל – גם דרך הים. ביום שישי האחרון הגיעו לנמל המפרץ מנופי הגשר מהגדולים ביותר בעולם.

תגיות: מירי רגב
ערוץ 7 , כ"ו בתמוז תש"פ

מנופי הגשר מהגדולים בעולם הגיעו לנמל המפרץ-ערוץ 7
נמל המפרץ
צילום: ניר הופמן

מחברים את ישראל – גם דרך הים. ביום שישי האחרון הגיעו לנמל המפרץ מנופי הגשר מהגדולים ביותר בעולם. מדובר במנופים של חברת SIPG אשר תפעיל את הנמל, והגיעו לראשונה לישראל.

על פי החברה, כל מנוף מסוגל להרים שתי מכולות בגודל של 20 רגל בפעם אחת ובמשקל כולל של 60 טון. אורכה של זרוע הגשר בכל מנוף עומד על 72 מטר השווה לשטח של כ- 25 מכולות הנמצאות על ספינה אחת. בנוסף לארבעת מנופי הגשר הגיעו גם שני מנופי ענק נוספים שישמשו לאחסון מכולות המיועדות ליצוא עד להעמסתן ומכולות שיובאו ארצה עד לפריקתן.

שרת התחבורה והבטיחות בדרכים, ח"כ מירי רגב אמרה כי "פיתוח התשתיות בתקופה מאתגרת למשק מהווה משימה לאומית ראשונה במעלה. זוהי הסיבה שאני מקדמת בימים אלו את תוכנית תשתית לצמיחה 2020 – הניו דיל הישראלי. המנופים הינם מהשורה הטכנולוגית והתפעולית הראשונה בעולם ומסוגלים לשרת את האוניות הגדולות ביותר.

אנו מבצרים את היכולות הנמליות של המדינה על מנת לתמוך בכלכלה הישראלית לעשרות השנים הבאות ולהציב את ישראל בצמרת הלוגיסטיקה הימית על מנת לאפשר ולעודד יצוא ויבוא ישראלי לכל קצווי תבל.

בהזדמנות חגיגית זו ברצוני לברך את ידידי שר האוצר ישראל כץ, שיזם ואישר את הקמת הנמלים החדשים, ובטוחני שיהיה שותף בקידום פרוייקטים תשתיתיים שישנו את פניה של ישראל בעשור הקרוב גם בתחום הים, כהעמקת קרקעית הרציפים שיאפשרו עגינת ספינות ענק וכן חידוש המזרחים והציוד בנמלים הוותיקים".

עוזי יצחקי, יו"ר חברת נמלי ישראל הוסיף "אנו מברכים על הגעתם של המנופים החדישים והגבוהים ביותר בעולם לנמל המפרץ. מדובר בצעד נוסף וחשוב במסגרת הקמת הנמל החדש ופתיחתו הצפויה לפעילות בשנה הבאה. זהו חלק משמעותי במסגרת הרפורמה בנמלים, לקראת הגברת התחרות וייעול השירותים בתחום".

נמל המפרץ הוא בין מיזמי התשתית הגדולים בישראל אותו מוביל משרד התחבורה באמצעות חברת נמלי ישראל. הנמל החדש נועד לתת מענה לצרכי המשק בתחום הסחר הימי, גידול בממדי האניות שיוכלו לפקוד את הארץ ולחיזוק כלכלת ישראל.

עם הפעלתו הצפויה בשנה הבאה תחל תחרות בענף הנמלים לטובת שיפור וייעול השירות ליצואנים, יבואנים, תעשיינים ולציבור הרחב. שטח הנמל מתפרס על 840 דונם והוא יאפשר את פקידתן של אניות הענק החדישות והידידותיות לסביבה, אשר כיום אינן יכולות לפקוד את ישראל בשל גודלן, ובכך יוזיל את העלויות של שינוע הסחורות ויבטיח את המשך פיתוח וחיזוק התווך הימי של ישראל.