משרד הבריאות הינחה: בדיקות קורונה בערכות שפג תוקפן

משרד הבריאות הנחה את המעבדות לבצע בדיקות סרולוגיות עם ערכות פגות תוקף. במשרד טוענים: יש אפשרות להאריך את תוקפן.

ערוץ 7 , כ"ז בתמוז תש"פ

משרד הבריאות הינחה: בדיקות קורונה בערכות שפג תוקפן-ערוץ 7
בדיקות קורונה
צילום: Yossi Aloni/FLASH90

משרד הבריאות הנחה את המעבדות להמשיך לבצע בדיקות סרולוגיות באמצעות ערכות שתוקפן פג, ולדגום מדי יום ערכות כדי לבדוק את תקינותן, כך נחשף בכאן ב'.

לפי החלטת משרד הבריאות, המעבדות ישתמשו בעשרות אלפי ערכות בדיקה פגות תוקף.

מנהלי מעבדות אומרם כי בשל כך ייתכן שהמדגם יהי שגוי ויהיה קשה להסתמך על התוצאות שיינתנו לנבדקים.

המנהלים מתחו ביקורת חריפה על משרד הבריאות ואמרו כי "הניהול המעבדתי במשבר הקורונה הוא פארסה. גם האנשים האמונים על הנושא מטעם המשרד לא מבינים בתחום המעבדות".

אחד המנהלים אמר כי לפי הנחיית משרד הבריאות, ייתכן שתימסר לנבדק תוצאה שרק בדיעבד נדע שאינה נכונה - אך בשלב זה הדגימה כבר לא תהיה בידי המעבדה, מכיוון שכל הדגימות נזרקות לאחר הביצוע.

בגלל העיכוב בביצוע הסקר הסרולוגי הארצי, תוקפן של רבות מהערכות פג ובמשך זמן רב לא הוחלט מה יעלה בגורלן. הבדיקות הסרולוגיות בוחנות נוכחות נוגדנים לנגיף הקורונה בדם הנבדק, כדי להעריך אם נחשף לנגיף בעבר.

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: "המעבדה המרכזית לנגיפים, בשיתוף עם המעבדות של קופות החולים, פיתחה פרוטוקול עבודה שמאפשר להאריך את תוקף השימוש בערכות הבדיקה וכי הארכת משך התוקף שלהן נעשתה בתיאום מלא עם החברה המייצרת אותן".

"אופן השימוש בערכות שתוקפן הוארך זהה לחלוטין לאופן השימוש בערכות האחרות, וכי הארכת התיקוף באופן שבועי תתאפשר רק באם יימצא כי הביצועים של הערכות לא נופלים מאלו של ערכות אחרות. כל תוצאה שתתקבל באמצעות שימוש בערכות אלה היא מהימנה וקבילה לחלוטין מבחינה מקצועית", אמרו במשרד.