דעה
אל תרצחו את הדמוקרטיה

אני בעד הדמוקרטיה הבסיסית, היסודית, האמיתית. אני נגד כל גורם שמנסה להציג דמוקרטיה מזוייפת, ולא משנה אם הוא מהימין או מהשמאל.

תגיות: חגי הוברמן
חגי הוברמן , כ"ז בתמוז תש"פ

אל תרצחו את הדמוקרטיה-ערוץ 7
מחאה בירושלים
צילום: הודיה קלמן/TPS

לפני חצי יובל שנים, בקיץ תשנ"ה 1995, רעשה המדינה מהפגנות הימין נגד הסכם אוסלו ב' להמשך הנסיגות ביהודה ושומרון, שהיה בהליך התגבשות בין ישראל ואש"ף.

בי"ב באב תשנ"ה, 8 באוגוסט 1995, חסמו מאות פעילי 'זו ארצנו' בהנהגתו של משה פייגלין עשרות כבישים ברחבי הארץ, ושיבשו את התנועה, כחלק ממערכת המחאה נגד הנסיגות הצפויות. המשטרה לא נהגה בהם בכפפות משי, כולל פעולות שסימן שאלה דמוקרטי ענק ריחף מעליהן.

אוטובוסים נעצרו בקרית שמונה, כי אולי הם יגיעו לחסימת כבישים בירושלים. המשטרה הכריחה מסוק ובו משה פייגלין לנחות בשדה פתוח, למרות שהמסוק קיבל את כל אישורי הטיסה הדרושה ממינהל התעופה האזרחית. מאות אנשי ימין נעצרו באותן הפגנות.

חודש אחר כך, בי"ט באלול תשנ"ה, 14 בספטמבר 1995, הפגינו פעילי 'זו ארצנו' בכיכר פריס בירושלים. כמאתיים מפגינים ניסו במהלך ההפגנה לחסום את רחוב קינג-ג'ורג', ונהדפו בכוח על ידי המשטרה.

מועצת יש"ע, במקביל, אירגנה הפגנות משלה בכל רחבי הארץ, במסגרת פעילות 'מטות ערים', כולל חסימות כבישים. מועצת יש"ע גם העלתה מאות צעירים על הגבעות שמסביב ליישובים ביהודה ושומרון בית-אל, קדומים, אפרת ואלקנה הם רק חלק מהמקומות בהם פעלו המתיישבים – חלקם פונו בכוח רב בידי המשטרה.

היו לי לאחרונה לא מעט ויכוחים עם חברים טובים מהימין, תומכי נתניהו, שתקפו בחריפות את ההפגנות הנערכות נגדו סמוך לבית ראש הממשלה בירושלים. אני מסכים לחלוטין שהדרישה לשמור על החוק ועל תנאי הרישיון להפגין, בוודאי לשמור על כללי ההגבלות של עידן הקורונה, לא להתפרע ולא להפריע, היא דרישה לגיטימית ממי שמבקשים לשמור על זכותם להביע מחאה ציבורית. אבל גם הדרישה להחליף ראש ממשלה נבחר היא דרישה לגיטימית לחלוטין, דמוקרטית לחלוטין.

לפני חצי יובל שנים, בתקופת הסכמי אוסלו, גם אני השתתפתי בהפגנות הללו של הימין שדרשו להחליף ראש ממשלה נבחר – יצחק רבין. לפני 20 שנה גם אני השתתפתי בהפגנות ענק בדרישה להחליף ראש ממשלה נבחר – אהוד ברק. לפני 15 שנה השתתפתי בהפגנות סוערות של הימין (לא מספיק סוערות, לטעמי) בדרישה להחליף ראש ממשלה נבחר – אריאל שרון הבוגד, ויש אומרים גם מושחת. בכל המקרים הללו, היתה זו 'מדינה במחאה', הכותרת שניתנה השבוע להפגנות השמאל. אנשי הימין היו יכולים לחלום על סיקור חיובי ואוהד כמו שקיבלו השבוע מפגיני השמאל.

מי שתמך אז בכל ההפגנות הללו, כמוני, לא יכול להלין על אנשי שמאל שמפגינים כעת בדרישה להחליף את נתניהו. זו דרישה לגיטימית לחלוטין, כל עוד כולם זוכרים שכללי המשחק הם, שההחלפה מתבצעת בסוף רק בדרך אחת – בקלפי או בהחלטה של הכנסת.

ומצד שני - אנשי השמאל שהביעו השבוע תמיכה בלתי מסוייגת בהפגנות נגד נתניהו, אלו שעדיין יש קורטוב של יושר בליבם, מוזמנים לבקש סליחה ומחילה על הגידופים שהשמיעו לפני חצי יובל שנים כנגד מפגיני מועצת יש"ע ו'זו ארצנו'. הפגנות הימין, לפחות, לא סיכנו בריאותית את כל אזרחי ישראל בהדבקת נגיף שאין עליו שליטה.

בעוד שלושה חודשים ימלאו חצי יובל שנים לרצח ראש הממשלה יצחק רבין. אני רואה כבר בעיני רוחי את פסטיבל חצי היובל לרצח. אז האשימו בשמאל את הימין שההפגנות הסוערות של הימין הם שהובילו בסוף לרצח יצחק רבין. מדובר בדברי הבל גמורים (מעורבות השב"כ בהסתה ובאירועים שהובילו לרצח מעולם לא נחקרה עד הסוף), כמו דברי ההבל ש'יגאל עמיר רצח את הדמוקרטיה'.

יגאל עמיר לא רצח את הדמוקרטיה. יגאל עמיר רצח את יצחק רבין, ועל כך כמובן הוא חייב לשבת בכלא עד סוף ימיו. הרוצח הגדול של הדמוקרטיה בישראל הוא אריאל שרון, עם תוכנית ההתנתקות שהוביל. הכנסת ה-16, זו שהחליטה על ההתנתקות, שבראשה עמד מי שהיום נשיא המדינה, היתה פיקציה של כנסת, כנסת לגיטימית בדיוק כמו הפרלמנט הסורי שהיום עומד לבחירת אזרחי סוריה. ולכן החלטותיה והאישורים שנתנה לשרון בעקירת גוש קטיף היו רצח הדמוקרטיה.

מי שעוד 'רוצחים' את הדמוקרטיה, גם היום, הם שופטים בבית המשפט העליון, שנוטלים לעצמם חירות לעמוד מעל הפרלמנט הנבחר, הכנסת, ולהתערב בהחלטותיו הדמוקרטיות (מי נתן לשופטים את הסמכות, למשל, לדון בחוק יסוד, כמו 'חוק יסוד הלאום'?). המפגינים שמחפשים 'בסטיליה' להרוס אותה טועים בכתובת. הבסטיליה האמיתית לא נמצאת ברחוב בלפור אלא בגבעת ר"ם, מול הכנסת.

אם בעתיד תקום ח"ו ממשלת שמאל קיצוני, שתחליט שמדינת ישראל היא מדינת כל אזרחיה ולא מדינת העם היהודי, תבטל את חוק השבות, תחליף את ההמנון במילים אוניברסאליות ותחליט שצבעי כחול-לבן של הדגל מבוטלים כי הם פוגשים ברגשות האוכלוסיה הערבית, אני מתחייב לשבש ככל יכולתי את התנועה במדינה עד כדי שיתוק מוחלט, במסגרת הפגנות שייערכו מן הסתם נגד החלטות כאלו.

אני מניח שהותרתי כעת לא מעט קוראים מבולבלים: אז אתה בעד נתניהו, או נגדו? התשובה שלי אולי תפתיע: אני בעד הדמוקרטיה! בעד הדמוקרטיה הבסיסית, היסודית, האמיתית. אני נגד כל גורם שמנסה להציג דמוקרטיה מזוייפת, ולא משנה אם הוא מהימין או מהשמאל. בדמוקרטיה ייצוגית כמו של מדינת ישראל, הפרלמנט הנבחר, על פי רוב ומיעוט, הוא המחוקק את החוקים שבית המשפט כפוף להם והוא הממנה את הממשלה – בתנאי שהוא אכן מייצג את הציבור. מאידך גיסא לציבור, לכל ציבור, שמורה הזכות המלאה לדרוש את החלפת הממשלה בבחירות, כולל הזכות להפגין לשם כך.