יהורם גאון
יהורם גאון צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

לאחר שבוע ויותר של עיסוק בסרטון שבו נראית משפחתו של כוכב הילדים רוי בוי (רועי עוז) משפילה שני ילדים בדואים במהלך טיול בדרום הארץ, התבטא הזמר והשחקן יהורם גאון כנגד ההכללה של כלל חברה הישראלית והאשמתה בגזענות.

גאון העלה שאלות קשות כנגד הפשיעה החמורה שמבצעים חלקים מהחברה הבדואית והשווה בין היחס והדיונים שהם גררו לבין הדיונים הרחבים שגרר אותו סרטון של כוכב הילדים.

"ככל שההתבטאות ההיא הייתה סרת טעם ופוגענית, חסרת נימוס ודרך ארץ, עדיין אני חושב שהמעשה, טיפשי ככל שיהיה, לא מצדיק שבוע שלם של דיונים וכנסים ושיחות זום רבות משתתפים ומאמרי מערכת מלומדים המכים על חטא ותכניות אירוח ופרשנויות לעייפה שנושאן בעיקר: איך הפכה החברה הישראלית לגזענית כל כך", אמר גאון בסוף השבוע שעבר ב'גלי צה"ל'.

"כמה שיחות וברבורים באולפנים", הוסיף. "כמה דיונים, ובכולם הזעם על החברה הישראלית. אז ככה, אני אחד מרבים מהחברה הישראלית, אני לא מוכן לשאת בעולה של אשמה כבידה כל כך כי אני לא גזען".

"למה מצרפים אותי לחבורה הזאת בגלל מישהו שפלט שטות?" אמר. "מתי נחדל כבר כולנו מרגשות האשמה שלנו? מתי נחדל מהרגשות האלה? כל אימת שמישהו פלט איזו איוולת בנושא טעון, זה מקהיל מיד טרמפיסטים שרק ממתינים לשעת כושר כזאת על מנת לשחרר קיטור שאצור בהם כל העת".

"וכבר אנחנו מכים כולנו על חטא העוולה והקיפוח המובנים בנו כעם. וכן, איך לא? הכיבוש המסיים כל וויכוח לרעתנו. אם שייך או לא שייך - הכיבוש. בסוף תמיד תגיע ההכללה הנועלת שכולנו גזענים", אמר גאון.

רוי בוי מתנצל

הוא הוסיף ושאל שאלות קשות. "ואם בעניין הכללות עסקינן. ידעתם למשל שיש כנופיית גנבי שנאים בנגב, שמטילה את אימתה בשנה האחרונה על הדרום כולו? אלו בדואים שמגיעים עם טנדרים, מטפסים על עמודי חשמל סמוכים לבסיסי צה"ל, גונבים שנאים בעלות שנעה בין 70-120 אלף שקל ליחידה. הם גם גונבים מערכות חשמליות משוכללות להשקיית שדות החקלאים שבדרום. אלו גניבות שגורמות להצפת השדות במים ולנזק של מיליוני שקלים לחקלאים".

"אתם יודעים שהפשיעה של חלק מהבדואים בנגב גורמת למדינת ישראל נזק של כ-7 מיליארד שקל בשנה? אתם יודעים שיש בדואים בדרום שמטילים אימה גם על משטרת ישראל? בדואים שהונם מוערך בעשרות מיליוני שקלים, המוסתרים בתוך מערות וסליקים, ושבחלק מהכסף הם רוכשים מסעדות, בניינים, בתים, פיצוציות בבאר שבע ובפזורה הבדואית? ידעתם שיש בנגב בדואים שאיתם אף אחד לא מתעסק, אפילו לא פקחי משרד הפנים שלא מעזים לסכן את חייהם ולהגיע, במידה וצריך, להדביק על דלת של בית צו הריסה של בנייה לא חוקית?", תהה גאון.

"עכשיו", אמר. "חשוב לציין שמרבית האוכלוסייה הבדואית, המונה כ-200,000 איש, היא שומרת חוק. איש לא העז לומר מעולם, בגלל חבורת השודדים ששם, שהחברה הבדואית עבריינית ושודדת. אז למה כשמישהו מועד בלשונו בטיפשות זה עושה את כולנו גזענים?"