המחאה בתל אביב
המחאה בתל אביבדוברות המשטרה

דותן סופר, ממקימי התאחדות העצמאים, השתתף אמש בהפגנה בתל אביב וסיפר היום (ראשון) בשיחה עם בן כספית וינון מגל ב-103FM על מה שהתרחש בהפגנה ועל הזעם שהוא שומע ברחוב.

סופר הדגיש כי הוא "גאה מאוד שהצעירים התחילו לצאת לרחובות, שהעם התאחד. לעם ולרעב אין ימין ושמאל. יש אנשים רעבים ולא מעניין אותם בכלל מה האג'נדה הפוליטית שלהם. אני יודע שקל מאוד לממשלה לצבוע אותם כמתחרים שלהם, אנחנו לא מתחרים של הממשלה".

בהמשך התייחס סופר לטענות לפיהן בהפגנה נכחו 'אשכנזים, תל אביבים' וטען: "אני חצי עיראקי ואני גר במושב. זה שטויות, זה פופוליזם לשמו, זה לנסות לצבוע מחאה אמיתית אותנטית של אנשים שקשה להם. הגיעו מכל הארץ כי מכל הארץ מבינים את העוצמה של הדבר הזה. זה הכי מרגיז, כי במקום שהממשלה תבין – 'רגע, חבר'ה. יש פה בעיה, העם צועק בכללותו בלי ימין ובלי שמאל', אז הם מנסים לצבוע את זה כמשהו שמאלני".

במקביל להפגנה שהתקיימה אמש (ש') בתל אביב, התקיימה הפגנה נוספת בירושלים נגד השחיתות בבלפור, סופר אמר, "בתל אביב אנחנו גם הזדהינו עם החברה בירושלים אבל אנחנו עם מסר קצת שונה, כי אני לא מאמין שעכשיו בזמן משבר זה הזמן להחליף את השלטון ולהוציא עוד מיליארדים מקופת המדינה. אני כן חושב שנתניהו צריך לזוז הצידה ולתת את המפתחות למישהו שינהל את המשבר, אייזנקוט למשל זה מצוין. אם יהיה אדם שמחויב לדבר הזה, שזה כל מה שהוא יעשה, שיכול לנהל את המשבר מהבוקר שהוא קם ועד אמצע הלילה כשהוא הולך לישון - יהיו לנו תוצאות".

סופר הוא בעלים של עסק למכירת מוצרי אבטחה, "קמתי לפני 4 חודשים ביחד עם מספר שותפים בהתאחדות העצמאיים, מתוך משבר כלכלי. אני רואה את הלקוחות שלי, גם בעלי עסקים, נכנסים לבעיה מיום ליום שהולכת ומחמירה והחלטתי לעשות מעשה. המוטו שלי אומר – 'כשאנשים טובים לא עושים דבר אז דברים רעים קורים'". הוא הבהיר כי "אתמול הייתה קשת רחבה של אנשים, הסתובבתי, הסתכלתי על הקהל, צעירים, ילדים עד לזקנים שבאו למרות הסיכון מהקורונה, הסיכון להידבק. מפחדים מהמגפה הכלכלית הרבה יותר מהמגפה הבריאותית. אחד המשפטים שאני שומע הכי הרבה זה 'אני מעדיף למות מקורונה ולא מרעב'".

"זה אבסורד", אמר סופר, "אתה מסתכל ואומר – 'בואנה, יש אנשים חכמים בממשלה, פיקחים, שאמורים להבין את הציבור אבל כנראה שלא שומעים אותם. הם לא רואים את העם, חושבים שהוכל חרטה ושטויות כאלה. כשאתה אומר לאדם רעב שזה חרטה זה פשוט מוציא אש, האש רק מתגברת ואנחנו מפחדים. אני הלכתי אתמול להפגנה בהבימה וניסיתי לעצור את האלימות, כי לא רציתי אלימות. בסוף תודה לאל האלימות הייתה ממש קומץ שאפשר לספור על כף יד אחת. תמיד יש את האלה שיהיו קצת יותר חמי מזג. אני לא יכול לשפוט בן אדם שיצא מגדרו והחליט לעשות מעשה קצת יותר לא פופולרי, כי זה לא פופולרי אלימות. אנחנו לא מחשפים אלימות, היו עשרות אלפי אנשים בצ'ארלס קלור ואולי עשרה מהם התנהגו בצורה לא הולמת".

כמו כן, הוא התייחס למענק הסיוע הכלכלי שראש הממשלה נתניהו הכריז שיעניק לכל אזרח מעל לגיל 18, ואמר: "אני חושב שזה עשה את הפעולה ההפוכה לחלוטין. זה היה כל כך שקוף. פעם נתניהו, קראו לו 'הקוסם' אבל היום גילו כבר איך עושים את הקסם אז הקסם לא עובד. אנשים מסתכלים על חלוקת הכספים הזאתי, הקומוניסטית לחלוטין, שכולם מקבלים אותו דבר, זה אבסורדי וזה רק מדליק יותר את העם. אם יש כסף אז בוא תחלק אותו בצורה הגיונית ורציונלית, אל תחלק סתם".

לטעמו, זה "חלק מבעית הניהול. תן מפתחות למישהו שינהל את זה. אתה שולף מהמותן, אתה עושה נזק לעצמך מבחינה פוליטית, וגם לעם מבחינה כלכלית".