פרופ' יובל אלבשן
פרופ' יובל אלבשן צילום: חזקי ברוך

פרופ' יובל אלבשן שהביע תמיכה בתוכנית המענקים לכל אזרח שהציגו ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר ישראל כ"ץ, שוחח היום (ראשון )עם בן כספית וינון מגל ב-103fm על המתקפות של אנשי שמאל התוכנית.

פרופ' יובל אלבשן סיפר כי לאחר שפרסם את תמיכתו בתוכנית המענקים לכל אזרח, הוא קיבל שיעור בצניעות "במיוחד מאזור השמאל החברתי, כי למעשה אנחנו מאז שנות החמישים של המאה הקודמת טוענים בכול מקום בעקבות ניו דיל ומדיניות הרווחה שזו הכלכלה שצריכים לעשות כשיש משבר. בניגוד למה שנתניהו והקפיטליסטים אמרו שבמשבר צריך 'להדק את החגורה', 'לקצץ שירותים', 'להוריד שכר ומיסים', כדי שהעשירים יהיו יותר יצירתיים. אנחנו אמרנו בדיוק הפוך, בתקופת משבר צריך לתת כמה שיותר מענקים לכמה שיותר אנשים, כדי שתהיה להם יותר הכנסה פנויה והם יצרכו יותר וגלגלי המשק ילכו, וזה מה שקרה. זו הסיבה אגב שכל הקצבאות זקנה וקצבאות הילדים ואחרות הן אוניברסליות".

הוא הסביר כי מתוך אותה השקפה, "יוצא נתניהו עם תוכנית שאומרת בדיוק מה שאנחנו אומרים. 'אנחנו צריכים לתת לכולם', 'כל משפחה צריכה לקבל', ואז קמים ונזעקים דווקא מצד שמאל, מוצאים חורים, לטעון טענות כמו ש'זה יבוא על חשבון משהו אחר', או שזה 'לא מספיק הוליסטי', 'אין תכנית כללית'. לא שמעתם את זה כשהיו מענקים למסעדנים ולעצמאיים ולגורמי התרבות. גם שם זה היה חד פעמי, בלי תוכנית, בא על חשבון גורמים אחרים, אבל שם כולם סתמו את הפה".

הוא תהה: "פתאום כדי לתקן את טעות הממשלה כולם תורמים, ומאוד כואב להם שתשובה מקבל גם הוא 750 שקל? כאילו הוא לא מקבל קצבת זקנה, והילדים שלו לא קיבלו קצבת ילדים כמו עני. כשזה בא מצד ימין, מילא, יש בזה היגיון ויושרה, נגיד. אבל כשזה בא משמאל חברתי? אני לא מצליח להבין את זה, הכול רק לא ביבי?".

בן כספית תהה אם אכן התוכנית כל כך טובה לעם ולכלכלה, מדוע כל בכירי האוצר התנגדו לה? על כך אמר אלבשן: "חוגי הכלכלה, יש שם מחלה שבכל האקדמיה קיימת, קוראים לזה מחשבה אחידה. הם כולם אותו דבר, אלה אותם חוגים שתמכו בנתניהו כשהיה ימין קפיטליסטי שעשה את תוכנית העיצוב ב-2003. כולם גם התיישרו, זה לא מפתיע אותי, מדובר באנשים שחיים בטקסט בוק של מילטון פרידמן, בתיאוריות זה עבד. עובדה שהיום, קרן המטבע הלאומית ופרופסורים שחלקם זכו אפילו בפרס נובל כולם אומרים את אותו דבר.

''יותר מזה, זה מה שכולם עושים בכל העולם, הולכים בכיוון של לתת הכנסה בלי קשר לזכאות. איך יכול להיות שאומרים 'תשקיעו 6 מיליארד במקומות אחרים? למה לא אמרו את זה כשמדובר במסעדנים? יכול להיות מסעדן או איש תרבות או שחקנית בהבימה שהפסידו מאות אלפי שקלים, אבל יש להם עדיין מיליונים ורכוש רב, למה שם לא שמענו את הטענות האלה? שאפשר להפנות את הכסף למקומות אחרים?"

הוא הדגיש כי לא מדובר בדיון 'כן ביבי-לא ביבי', כיוון שהסיטואציה כרגע היא הפוכה לגישתו של נתניהו ואמר כי לדעתו הוא תומך בגישה הסוציאל-דמוקרטית. "הוא מבין היום שבשעת המשבר הזאת אין דרך אחרת. הטענה שלנו, של סוציאל דמוקרטי לאורך כל השנים שברגע שזה לא אוניברסלי אלא מיועד לכולם, ברגע שקבוצות הכוח לא נהנות מזה הן מיד מכרסמות בזה. לכן, גישה של מענק מידי מהיר לכולם היא טובה, היא הכי נכונה".

ינון מגל ציין כי ח"כ גפני הודיע כי הם לא יתמכו בתוכנית הכלכלית כל עוד גובה המענק מוגבל עד ל-3 ילדים, הם דורשים מענק לכל ילד. על כך אמר פרופ' אלבשן: "הנה קבוצת כוח, הנה אתה מקבל דוגמה".