השמאל הקיצוני דואג לערביי עזה: להסיר את מגבלות התנועה

חמישה ארגוני ''זכויות אדם'' פנו לשר הביטחון בדרישה לבטל את ההגבלות על תנועה מעזה ואליה, שמוטלות בכסות משבר הקורונה.

ערוץ 7 , כ"ז בתמוז תש"פ

מעבר ארז
מעבר ארז
צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

ארגוני השמאל הקיצוני ''גישה'', האגודה לזכויות האזרח, המוקד להגנת הפרט, עדאלה ו"רופאים לזכויות אדם", פנו לשר הביטחון בני גנץ, למתאם פעולות הממשלה בשטחים וליועץ המשפטי לממשלה, בדרישה להסיר את ההגבלות שהטילה ישראל על תנועה מעזה ואליה בעקבות מגפת הקורונה.

ארגוני ''זכויות האדם'' טוענים כי בעוד המדינה מאפשרת תנועה של פלסטינים מיהודה ושומרון לעבודה בישראל לפי צרכיה, היא מנצלת, כבר ארבעה חודשים רצופים, את המשבר הבריאותי כדי להעמיק את הסגר, החמור ממילא, שהיא מטילה על הרצועה זה שנים.

"ההגבלות שישראל משיתה כיום על תנועת אנשים בין עזה, ישראל, והגדה, במעבר ארז שבשליטתה הבלעדית, שוללות תנועה גם במקרים שישראל מגדירה בשגרה כ'הומניטריים וחריגים', כמו השתתפות בהלוויה, או חתונה של קרוב משפחה מדרגה ראשונה. כתוצאה, היציאה דרך מעבר ארז צנחה דרמטית. ביוני האחרון לכדי 1 אחוז (218 יציאות) יחסית לפברואר, שבו נרשמו 21,032 יציאות בסך הכול, טרם ההחמרה בהגבלות''.

לעומת מדיניות ישראל ביהודה ושומרון, "ביחס לרצועת עזה, הזמן עמד מלכת", נאמר במכתב. "לא חל כל שינוי במדיניות התנועה שהוכרזה עקב מדיניות הקורונה".

הארגונים מזכירים עוד כי כל מי שנכנס לרצועה מופנה מיד לבידוד ממוסד של 21 יום. על כן, בניגוד לישראל וליו"ש, לא זוהו בקרב אוכלוסיית עזה מקרים של קורונה. ''כל עוד ישראל מאפשרת תנועה בשטחה, אין כל סיבה למנוע אותה מתושבי עזה, תוך נקיטת אמצעי הזהירות הנהוגים. ההחלטה למנוע תנועה אינה מידתית, חורגת באופן קיצוני ממתחם הסבירות ומונעת משיקולים פסולים.

''מאז הוחמר הסגר על עזה, בראשית חודש מרץ, כצעד ראשון במאבק בקורונה, היציאה מעזה מוגבלת בעיקר לנזקקים לטיפולים רפואיים קריטיים. בעקבות הפסקת התיאום בין הרשות הפלסטינית לבין ישראל, בשלהי מאי, צעד שנקטה הרשות בתגובה להצהרות ישראל כי בכוונתה לספח שטחים בגדה, קרס המנגנון שתיווך בין התושבים לבין ישראל", טענו ארגוני השמאל הקיצוני.