חיסון נגד שפעת
חיסון נגד שפעת צילום: ISTOCK

מערכת הבריאות נדרשת להיערכות מורכבת לקראת החורף הקרוב שישלב את מחלת השפעת ונגיף הקורונה ומתברר שחיסוני השפעת שהוזמנו יגיעו רק בסוף חודש אוקטובר, באיחור של חודש מהמועד בו בדרך כלל מתחילות קופות החולים לחסן.

ב'ישראל היום' פורסם כי העיכוב בהגעת החיסונים עלול לגרום לכך שכפי שקרה בחורף האחרון עונת השפעת החלה כאשר הציבור עדיין לא הספיק להתחסן או לפתח נוגדנים.

השנה התרחיש מורכב יותר בשל העובדה שלקורונה ולשפעת יש סימפטומים דומים ולכן יהיה קל יותר לאבחן במהירות את המחוסנים וימנעו סיבוכים מחולים בשני הנגיפים במקביל.

כלנית קיי, ראש אגף סיעוד בחטיבת הקהילה בשירותי בריאות כללית, האחראית על ההיערכות למבצע חיסוני השפעת אומרת, "אנחנו רוצים להקדים ולחסן את האוכלוסייה, אך נכון לרגע זה קיבלנו הודעה שהחיסונים יגיעו רק בסוף אוקטובר, אך כל המערכת מגויסת להקדים את מועד קבלת החיסונים".

"בדרך כלל אנו מתחילים את מבצע ההתחסנות בסוף ספטמבר עד תחילת אוקטובר. גם בשנה שעברה התחלנו מאוחר. אנו רוצים לתזמן את ההתחסנות עם החורף. אבל השנה לאור העובדה שיש קורונה יש התעניינות יותר גדולה וצריך לחשוב איך נותנים לזה מענה. כמובן שלא נוכל להתחיל לחסן מוקדם אם החיסונים לא יגיעו. יש מאמץ שלנו מול יצרנים שונים בעולם להשיג כל חיסון שרק אפשר", מוסיפה קיי.

על היערכות הקופה אמרה, "אנו מגדירים את אוכלוסיות היעד לחיסון. לאור העובדה שאנו בעיצומו של גל שני של קורונה ויש תחזיות לעוד גלים וחורף קשה אנו נערכים לתרחישים שמשרד הבריאות מגדיר לנו כי אם התחלואה בקורונה תתערבב עם תחלואה בשפעת נהיה במקום שיקשה על מתן מענה לכל האוכלוסיה".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו