אלקין מקווה לשינויים בתכנית המענקים

השר אלקין: יש לחולל שינויים בתכנית המענקים ולהפנות סכומים לשכבות חלשים. מקווה שלא נגיע להדחת שאשא-ביטון אך על הועדה לאפשר תפקוד

תגיות: זאב אלקין
ערוץ 7 , כ"ח בתמוז תש"פ

השר אלקין
השר אלקין
צילום: TPS

שר ההשכלה הגבוהה והמים, זאב אלקין, מתייחס הבוקר (שני) לתכנית המענקים של ראש הממשלה, תכנית שצפויה להשתנות מעט לאחר פגישתם של נתניהו וגנץ הבוקר.

אלקין אמר בראיון לחדשות 13 כי יש לחולל מספר שינויים בתכנית ובעיקרם להפנות את תקציב המענקים לשכבות החלשות. לטעמו יש הקשבה ומתקיים דיון רציני סביב העקרונות שאותם קבע ראש הממשלה.

לדבריו אין חולק על העקרונות לפיהם יש להעביר את התקציב מהר ובמנגנונים פשוטים, ועם זאת הוא מקווה לשילובם של שינויים מסוימים בתכנית.

בין השאר מציין אלקין את השינויים בהם הוא דוגל ולפיהם העשירונים העליונים לא יוציאו את הסכום שיקבלו לצריכה ובכך הסכום יועבר למטרתו הרצויה. כמו כן מציע אלקין להעביר חלק ניכר לשכבות חלשים כמו מקבלי הבטחת הכנסה, קשישים וכיוצא באלה.

על העמדות שמציגים פקידים בכירים באוצר אומר אלקין כי כל עוד לא התקבלה החלטה סופית טבעי ולגיטימי שתיאמרנה עמדות שונות, גם אם הן חלוקות על עמדתם של בכירים, אך ברגע בו התקבלה החלטה תפקידו של הדרג הביצועי הוא לבצע את הדברים.

אלקין התייחס גם לאופן בו נכון להתייחס לעמדותיה של חברת הכנסת יפעת שאשא-ביטון העלולה למצוא עצמה מודחת מתפקידה כיו"ר ועדת הקורונה לאחר העימותים שניהלה עם עמדת הממשלה בשבוע שעבר בסוגיית חדרי הכושר והבריכות. אלקין הביע תקווה שהסוגיה תיפתר ללא צורך בהדחה של שאשא ביטון.

עם זאת ציין כי בניהול משבר מורכב כמו הקורונה לא ניתן לקבל מצב בו באופן סדרתי ועדה של הכנסת מקשה על תפקוד הממשלה.

הבוקר, כאמור, ייפגשו ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הביטחון בני גנץ, שר האוצר ישראל כץ ושר הכלכלה עמיר פרץ כדי לגבש את האופן שבו יחולקו המענקים החד-פעמיים לאזרחים, בהיקף של שישה מיליארד שקלים.

על פי ההערכות, המענק לרווקים יופחת לטובת משפחות שנפגעו מהמשבר, אם כי השר כ"ץ כתב אמש בטוויטר כי הוא מתנגד לכך.