התחנה המרכזית בבאר שבע בליל הפיגוע
התחנה המרכזית בבאר שבע בליל הפיגוע צילום: מאיר אבן חיים, פלאש 90

בית המשפט המחוזי בבאר שבע זיכה הבוקר (שני) מחמת הספק את חייל צה"ל יעקב שמבה וקצין שב"ס רונן כהן שהועמדו לדין בגין עבירות של חבלה בכוונה מחמירה.

השניים בעטו בהבטום זרהום, מבקש מקלט מאריתראה, לאחר שחשדו שהוא המחבל שביצע זמן קצר קודם לכן את הפיגוע בתחנה המרכזית בבאר שבע.

הפיגוע בתחנה המרכזית בבאר שבע התרחש ב-18 באוקטובר 2015, בעיצומו של גל טרור שפקד את מדינת ישראל.

מחבל בדואי, חמוש באקדח וסכין, נכנס לתחנה המרכזית, ירה למוות בחייל צה"ל, חטף את נשקו ופתח בירי אל עבר אזרחים עד שחוסל.

בפיגוע נפצעו עשרה בני אדם, 3 מתוכם באורח קשה. עקב טעות בזיהוי, נורה על ידי אנשי ביטחון גם הבטום זרהום, נתין אריתראי ששהה בישראל במעמד של מבקש מקלט. בעת שגסס הוא הותקף על ידי חלק מהנוכחים בזירת האירוע עד למותו.

עו"ד ציון אמיר, פרקליטו של קצין השב"ס רונן כהן שזוכה, ברך על ההחלטה. "אין ספק שזה יום גדול לקצין שגילה מעשה גבורה במהלך האירוע, ובמקום צל"ש קיבל כתב אישום. אני שמח שבית משפט זיכה אותו אחרי כמעט 5 שנות מאבק משפטי".

עו"ד איתמר ברקאי שייצג את הלוחם שזוכה, מסר, "מדובר ביום שמחה אשר מהול בעצב. אני מברך על החלטתו הנכונה והצודקת של בית המשפט הנכבד אשר זיכה את מרשי מכתב האישום החמור והחריג שהוגש כנגדו, אך באותה נשימה לא ניתן להתעלם מהעוול הנוראי שנעשה למרשי, לוחם בגולני בזמן האירוע נשוא כתב האישום, בעצם הגשת כתב האישום החמור והבזוי כנגדו וזאת אך בשל פועלו כלוחם בזירת פיגוע חי ומתנהל ומתוך רצונו לחתור למגע עם מי שזוהה כמחבל ולהביא לסיומו של אירוע הטרור".

"אמרתי בתחילת הדרך כי במצב דברים הגיוני ונורמאלי היה זוכה מרשי לצל"ש על תפקודו באירוע ולא בכתב אישום, ואני עדיין סבור שכך צריך להיות גם היום. אני גאה במרשי ובפועלו ושמח שצדקתו יצאה היום לאור", הוסיף עורך הדין.