מרב מיכאלי וישראל אייכלר שנבחרו לועדה למינוי דיינים
מרב מיכאלי וישראל אייכלר שנבחרו לועדה למינוי דייניםצילום: עדנה ולדמן דוברות הכנסת

ח"כ מרב מיכאלי שנבחרה לועדה לבחירת דיינים סיפרה היום (שני) בראיון לבני טיטלבוים בכאן מורשת על הדברים שהיא מתכוונת לקדם בוועדה.

מיכאלי סיפרה כי היא עוסקת בנושאים הקשורים לוועדה רבות וכי בחירתה היא "הגשמת שאיפה מאז שבאתי לכנסת, הייתי גם מועמדת בכנסת ה-19 והגעתי אז מאוד קרוב לאלי ישי, אבל הייתי אז חדשה חדשה ועוד לא לגמרי הבנתי איך הכל עובד, אני שמחה שהפעם זה הסתייע".

"אני חושבת שזה אינטרס של כולן ושל כולם שבתי הדין הרבניים שמשרתים את כלל האזרחיות והאזרחים היהודים במדינת ישראל, יהיו כמה שיותר טובים לכולם, זאת אומרת שיראו כמה שיותר את מי שמגיעים אליהם כמו שהם, בני ובנות אדם, ויעשו את המקסימום לסייע להם", ציינה.

"אני אחפש דיינים שיודעים לעשות את זה, שרואים אנשים כבני ובנות אדם, בלי קשר לצבע עורם, ארץ מוצאם או מינם. וגם שיודעים לקרוא בהלכה איך לאפשר ולא רק איך לאסור. ההלכה היא עולם ומלואו ופשוט צריך לדעת איך לעבוד עם זה", הוסיפה מיכאלי.

המראיין שאל את מיכאלי איזה דיינים היא תעדיף לקדם, ספרדים, אשכנזים או ציונות דתית. מיכאלי השיבה, "זה עניין פוליטי זה לא ענייני תוכן, וחלק מהיתרון שלי בשיבוץ שלי בוועדה הוא שאני לא מחויבת לאף אחד מהזרמים האלה. אני מחפשת דיינים טובים במובנים שדיברתי אליהם - לראות בני אדם, לתקשר איתם, לשמוע אותם, להיות רגישים אליהם ולהיות ברמה אינטלקטואלית טובה של יכולת מאוד לפרשנות הלכתית. לא מעניין אותי מאיזה מגזר הם באים".

היית רוצה לראות דיינים רפורמים?

"זה לא רלוונטי כרגע. בלאו הכי הוועדה בוחרת תמיד בין אנשים שיש להם כשירות לדיינות. בעיני צריך להיות ייצוג לכל הזרמים ביהדות, גם צריך להיות ייצוג לנשים כמובן, אבל כל זה לא רלוונטי לוועדה כיוון שהחוק לא מאפשר את זה כרגע, ולא הוועדה יכולה לשנות את החוק".

אם זה היה תלוי בך היית מחוקקת חוק שיאפשר דייניות נשים?

"אני מאמינה שלא צריך להיות מונופול לבתי הדין הרבניים, בא נזכור שהרבנות הראשית, רבנות שממונה על ידי שלטון, זה קונטקסט לא יהודי בעליל, זה חוק עותמאני שהתגלגל לחוק המנדט הבריטי, ואנחנו משום מה השארנו אותו על כנו. אלה דברים שצריך לדבר עליהם לא בסיסמאות, אבל במהות האם זה לא מובן מאליו ולא הגיוני שחצי אחד מהאוכלוסייה הוא באופן בלעדי ישפוט את שני החצאים של האוכלוסייה? משהו שכדאי לחשוב עליו. אבל לצורך העניין בוועדה זה בכלל לא עומד על הפרק ועדיין צריך בתוך הכלים שיש לנו לבחור את האנשים שישפטו הכי טוב את כלל עם ישראל".

מיכאלי נשאלה האם היא עדיין מאמינה במה שכתבה בעיתון "הארץ" לפני כמה שנים ובו קראה לסגור את בית הדין הרבני. מיכאלי אמרה כי יש הבדל בין דברים שנאמרו כפובלציסטית לבין דברים שהיא מקדמת כחברת כנסת גם בשל התפכחות והיכרות. עם זאת אמרה מיכאלי, "אני מאמינה שלא צריך להיות מונופול לבתי הדין הרבניים, אני חושבת שצריך לכל אחד ואחת ללכת, כמו שיש היום הרבה שלא הולכים לבתי הדין הממלכתיים אלא לבתי דין פרטיים, כל אחד של העדה שלו".