מתריעה. לירז אלול-שריג
מתריעה. לירז אלול-שריג צילום: יח"צ

לקראת ההכרעה בדבר ביטול מסגרות החופש הגדול, מזהירה יו"ר איגוד מנהלי ועובדי מחלקות הנוער ברשויות המקומיות, לירז אלול-שריג, משורת תופעות חמורות שעלולה להתגבר בעקבות סגירה שכזו.

"בית הספר של החופש הגדול נותן מענה לילדי גנים ועד כיתה ד'. את הפעילות מכיתה ה' קיבלו החלטה להפסיק וההחלטה הזו תביא לקריסה של המשק", משוכנעת אלול-שריג המציינת כי בעוד הבריכות והקניונים כמו גם חוף הים פתוחים הרי שדווקא את המקום הבטוח, שבו ניתן לדעת מיידית מי היה עם מי, אותו סוגרים.

אלול-שריג מציינת כי סביב הפעלת בתי הספר של החופש והקייטנות עובדים רבים שיישלחו הבייתה ואיתם גם בני נוער שעובדים במסגרות הללו. "אין שיח שמרגיש שיח מקצועי שרואה את התמונה הכוללת".

כשהיא מתבקשת לנסות ולהבין את ההיגיון שבהחלטת סגירת המסגרות הללו, אומרת אלול-שריג כי היא עצמה אמנם אינה נמצאת בצמתי ההכרעה וקבלת ההחלטות, אך לתחושתה מקבלי ההחלטות "רואים מקום של הרבה ילדים יחד שנכנסים למבנה והמחשבה שבהכרח שם נדבקים יותר יש בה היגיון, אבל הנתונים מלמדים שמתוך 700 אלף תלמידים רק 0.14 אחוז נדבקים".

עוד היא מזכירה את דבריה של יו"ר ועדת הקורונה, ח"כ שאשא ביטון, אודות המשבר החברתי והכלכלי שאינו פחות מהמשבר הבריאותי. "המשבר בקרב הנוער הוא משמעותי. דיברו על סגר משבע בערב כדי שהנוער לא יסתובב ברחובות, אבל יודעים מה המשמעות? הם יהיו במחשבים, באינסטגראם ויעשו דברים אסורים גם בבתים. הם נמצאים בכל מקום אחר".

כשנשאלה אם להערכתה רמת הסיכון זהה בין אם יוחלט על סגירת המסגרות ובין אם לא, היא אומרת כי יתכן והרמה תהיה דומה, אך להערכתה סגירת המסגרות תוביל למציאות מסוכנת מעט יותר בשל היעדר הבקרה במציאות בה הילדים יסתובבו ברחובות ובקניונים ללא פיקוח, בעוד במסגרות קייטנות החופש "יש הצהרת הורים, יש מדריך, יש אפשרות לסגור אם יש הדבקה".

"ילד שיילך לפארק לרחוב או לים כי מותר, נצטרך לסמוך על איכונים ועל מה שהילד עמו אומר לגבי איפה הוא היה ועם מי". לדבריה קיימת אוזן קשבת לטענותיה ולטענות נציגי תנועות הנוער הן בישיבות ועדת החינוך והן אצל השר אלקין והשר גלנט, אך "מאותה נקודה ועד קבלת ההחלטות הדברים לא לגמרי ברורים. יש תחושה שיש תחומים עם לוביסטים משמעותיים ויש כאלה שאין להם לוביסטים משמעותיים".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו