"מציאת חן זו לא רק תמונה יפה"

כבר מעל לעשור שעוסקת שירת מלאך בליווי ופתרון דילמות של רווקים ורווקות. השבוע תעביר סדנה במסגרת פרויקט 252 בנושא: "המראה קובע?"

בשיתוף פרוייקט 252 , כ"ח בתמוז תש"פ

שירת מלאך
שירת מלאך
ברוך גרינברג

"המראה קובע? על תמונה, מראה, פנטזיות ומציאות בדייטים". ראיון על מוסכמות חברתיות ויופי פנימי שהולך לאיבוד.

אחרי חמישה דייטים ברצף שאמרו לו: "לא מתאים", חגי הגיע למסקנה: זה הגובה שלי. תמיד הייתי קצת נמוך, אבל עכשיו רואים אותי רק כנמוך, ואף אחת לא מנסה להכיר אותי. שופטים אותי רק לפי המראה.

"חגי, כמו הרבה אחרים - לא עונה על הקריטריונים החיצוניים שהעולם מייחס ליופי", אומרת יועצת הזוגיות שירת מלאך.

"משקל, גובה, גוון עור, צבע עיניים. נתונים מולדים ש'הוחלט' שהם 'פחות'. ובכך נגזר על גברים ונשים שרוצים להתחתן להישפט מיידית לפי מראה חיצוני. כולם יודעים להגיד שהקנקן פחות חשוב, ויראת שמים, אופי, מידות, תקשורת, שיח - הם הדברים החשובים במציאת בן ובת זוג. ועדיין, מילים לחוד והתנהלות לחוד, שהרי דייטים רבים מסתיימים כבר בתחילת הדרך מכיוון ש'אין מציאת חן'.

"שירת, תגידי, את חושבת שאני צריכה להכריח את עצמי לצאת עם בחור שלא מוצא חן בעייני?", כמה פעמים שמעתי את השאלה הזאת. בחורה שמסתכלת על התמונה שנשלחה אליה, ומנסה להגיע להחלטה אם לתת תשובה חיובית או לא, היא רוצה לחסוך לעצמה דייט כושל, כי הוא לא ממש הלוק שהיא מחפשת, ולצד זה, היא חוששת להחמיץ הזדמנות, וגם לא רוצה לחשוב על עצמה ככזו שמחליטה לפי מראה.

"התמונות היום הן המסננת המרכזית להצעות. כולנו מדברים בתמונות ואימוג'ים, וכך גם עולם הדייטים. "תמונה לא יכולה לשקף את האישיות", "איך תראו את החן שמעבר", "תראו את ההוא שפסל בגלל תמונה, ואח"כ פגש אותה בחיים והבין כמה טעה" - יש אמת בכל המשפטים והסיפורים, אבל במבחן התוצאה היום התמונות כן קובעות, ולכן השאלה המהותית היא כמה משקל לתת לתמונה".

אז מה עושים?

"מקרי קיצון, באופן מפתיע, הם היותר קלים להכרעה. אם התמונה ממש דוחה אותך או ממש יפה בעיניך, המסקנה פשוטה: דוחה = לא להיפגש. יפה בעיניך = להיפגש. הבעיה, כידוע, מתחילה במקרים שהם לא מובהקים, ובינינו, הם רוב רובם של המקרים. ולכן כל כך חשוב להתייחס לתמונה בתוך תהליך היכרות שלם, תהליך שעושה סדר ומתחיל בשאלה מי את/ה ומה אתם מחפשים.

"הצעה טובה צריכה לשקף את הצרכים שלכם בתוך קשר. אם אתם מחפשים בן או בת זוג שקטים או פחות, איזה אנרגיית חיים ואיזה אופי נראה לכם נכון עבורכם. תהליך אישי עוזר להתמקד ומונע דייטים כושלים".

"תהליכי מודעות במרחב של דייטים יכולים להיות שונים אצל גברים ונשים ושונים מאדם לאדם. יש מי שיעוץ אישי מסייע ויש מי שעבודה קבוצתית, אימון ויעוץ, עבודה דרך הגוף, או דרך המלל כל אחד ואחת לפי הדרך המתאימה לו או לה ואז השאלה על תמונה שממש לא עושה לך את זה נכנסת לפרופורציות הרבה יותר הגיוניות".

לדבריה, "זו שאלה שיכולה לבטא חוסר בטחון אם יש פה התאמה, והיא יכולה לשקף שונות שצריך להתרגל אליה או אולי דרך להגיד אני יוצא מאזור הנוחות שלי ולפעמים גם זה פשוט לוק שלא נראה לי, זה גם קורה אבל הרבה מאד מהפעמים אם התמונה לא נראית לך, זה בגלל שיש שם עוד משהו לא מדויק ועם כנות ומודעות אישית, אתם יכולים לבד לזהות מתי זה נכון, ומתי זו עטיפה של דברים אחרים".

ביום רביעי הקרוב, תעביר שירת מלאך סדנה בנושא: "המראה קובע? על תמונה, מראה, פנטזיות ומציאות בדייטים", במסגרת פרויקט 252.

"לפני יותר מעשור הלב שלי משך אותי לייעוץ וליווי רווקים/פנויים" מספר שירת מלאך. "ההתמסרות של גברים ונשים כאחד לתהליכים של שינוי שמצריכים כנות ומודעות ואומץ היא מרגשת ומתגמלת. ברוך השם אני זוכה להרבה ברכה, לחתונות (וגם לפרידות. כן, גם זו ברכה לפעמים. לדעת להיפרד ממקום שלם. ולהגיע לקשר הבא עם לב פתוח) אני אוהבת למצוא מענה יצירתי ומעשי גם כשנראה שהכל כבר אבוד ומאמינה גדולה בכך שכל אחד יכול ומגיע לו להינשא. 'אין מוצא' או 'יאוש' זה מחוץ לרפרטואר האפשרויות מבחינתי. אופטימיות, עבודה ועקביות הם העוגנים שלי בכל עת.

את ההיכרות שלה בעולם הרווקות עשתה דרך עבודתה בארגון 'ישפה'. "זה ארגון שיותר מ-400 מתנדבים לקחו בו חלק והתמסרו להיכרויות על בסיס התנדבותי ואהבה גדולה לרווקים. עמדתי בראש מחלקת הייעוץ ואחר כך בראש הארגון. את הלהט, המסירות, הצורך בעקביות ובקשב לרווק/ה למדתי שם".

כאמור, ביום רביעי הקרוב תעביר שירת מלאך סדנה בפרויקט 252 אודות מראה חיצוני והשלכותיו. להצטרפות לפרויקט 252 – לחצו כאן.