מי אחראי לפיטורין אחרי התעמרות

עובדת שהתפטרה מעבודתה אחרי התעמרות עקב הריונה דרשה להכיר בה כמפוטרת. בית הדין לא רצה להאשים את המעסיק בפלילים ומצא פתרון ביניים

שמעון כהן - ערוץ 7 , כ"ח בתמוז תש"פ

מי אחראי לפיטורין אחרי התעמרות-ערוץ 7
בית הדין הארצי לעבודה
צילום: חזקי ברוך

בבית הדין הארצי לעבודה התקבלה הלכה חדשה שעוררה מחלוקת משמעותית בקרב השופטים כאשר גולת הכותרת של הדיון הוא האם עובדת בהריון שמעסיק התעמר בה בגלל הריונה, עד שנאלצה להתפטר, נחשבת כמתפטרת או בדין מפוטרת?

עו"ד נעמה שבתאי-בכר שייצגה את העובדת מספרת: "מדובר במסעדה מוכרת שהעסיקה עובדת במגוון תפקידים ומרגע שהעובדת הודיעה שהיא בהריון מערכת היחסים עלתה על שרטון והעובדת חוותה שורה של התנכלויות, עד כדי כך שהיא פחדה להגיע למקום ודאגה שילוו אותה פיזית או טלפונית בדרך אל העבודה. היא לא הבינה איך מערכת היחסים התדרדרה אחרי מערכת יחסים מאוד קרובה ונעימה והדברים הלכו והתדרדרו עד שהיא לא יכלה יותר והודיעה לבני הזוג שהם הצליחו במשימה שלהם, התשתם אותי ואני עוזבת כמו שרציתם. בתוך שעה היא זומנה לשימוע".

העובדת הגישה תביעה לבית הדין האזורי לעבודה ודרשה לראות בה כמי שפוטרה מהעבודה. "יש כלל של מתפטר בדין מפוטר לצורך פיצויי פיטורין אם עובד חווה הרעת תנאים או שיש נסיבות קשות שכבר אי אפשר לדרוש ממנו לעבוד, הוא רשאי להתפטר ולדרוש לראות בו כמי שפוטר", מציינת עו"ד שבתאי-בכר.

הפסיקה הגיעה לפתחו של בית הדין הארצי שהכריע בימים האחרונים לאחר מחלוקת בין השופטים. באשר למחלוקת זו מספרת שבתאי-בכר כי "מצד המיעוט, נשיאת בית הדין הארצי לעבודה שתמכה בעמדת העובדת שצריך לראות בה כעובדת שפוטרה, כי אחרת כל מעסיק שירצה שהיא תתפטר יתנכל לה עד שהיא תלך ואני לא רוצה לאפשר מצב כזה. מהצד השני הייתה עמדת הרוב שטענה שזה לא הליך של פיטורין, ואחד הנימוקים היה שאם נראה בכך הליך של פיטורים אנחנו הופכים את המעסיק לעבריין בעל כורחו".

במסקנת השופטים הוחלט להגדיר את האירוע לא כפיטורין כדי לא להחיל עבריינות פלילית, אלא כחוסר תום לב ולכן נחיל עליו לשלם את הסכום המלא. "פסק הדין יצר תחושות אמביוולנטיות", אומרת שבתאי-בכר ומציינת כי גם נימוקי הנשיאה מאוד הגיוניים בעיניה אך גם נימוקי הרוב.

"מאחר וייצגתי את העובדת שבסופו של יום קיבלה בשני הנימוקים את אותו סכום הפיצוי אמביוולנטיות הזו נשארה שיח למשפטנים. לעובדת זה לא משנה. יש שטוענים שאני צריכה לפנות לבג"ץ בגלל העקרוניות הראשוניות והמחלוקת". האם זה יקרה? האם היא תיגש לבג"ץ? זה תלוי כבר בעובדת שלא בטוח שתרצה לחזור לסאגה המשפטית אחרי תקופה של שבע שנים ללא שינה וטלטלה בזמן אמת. "היא הייתה שמחה לשים את הדברים מאחור".