כאן מת רש"י
כאן מת רש"ימתוך 'הכי גרסינן' - פרויקט פרידברג לשינויי נוסחאות בתלמוד הבבלי

מי יודע איפה מת הלל הזקן? או המלך ארתור? או הרשב"א או יוסי בנאי או הרצל? בודדים אני מניח. אבל כל רב, בייניש או לומד דף יומי יוכל לספר לכם איפה מת רש"י.

התשובה היא "כאן", כמובן.

"כאן מת רש"י" הוא לא ציטוט שלקוח ממצבה בבית הקברות של טרויש או מאנדרטה בשכונה היהודית של מגנצא, ממש לא. –כאילו, אולי כן, אף פעם לא הייתי שם אז אל תתפסו אותי על המילה- מצבתו הנצחית של רש"י מתנוססת בגאון במסכת בבא בתרא, פרק שלישי פינת דף כט עמוד א.

לדף גמרא יש צורה די סטנדרטית בסך הכל. המשנה והגמרא באמצע, תוספות בצד החיצוני ורש"י בצד הפנימי. בדרך כלל. לפעמים רש"י מת באמצע לפרש את בבא בתרא, לגיטימי, למי מאיתנו זה לא קרה?

יש עוד מסכתות בלי רש"י, לא במוצהר אמנם, אבל די מקובל בעולם הישיבתי שגם מסכת נדרים למשל פורשה בידי אחר. אה, אז תבואו ותשאלו אותי למה רשום שם רש"י מעל הפירוש? ובכן, זה ראשי תיבות כמובן. של מה? של 'ראשון שאינו ידוע'. אמיתי לגמרי. אין על תירוצים של ביינישים.

אריאל פייגלין
אריאל פייגליןצילום: יהושע מנשה

נחזור לבבא בתרא. אתה לומד לך לתומך, דף יומי או חברותא, ופתאום, יום בהיר אחד, כתובת קטנה מודיעה לך "כאן מת רש"י". צמרמורת. כאילו, יכולתם לרשום "עד כאן פירוש רש"י" או משהו בסגנון (ובאמת, בדפוסים מאוחרים יותר עידנו את זה), אבל לא. מת. דייקא.

שתי שורות אחרי זה הפירוש כבר ממשיך, הפעם יודעים מי זה – הרשב"ם. רבי שמואל בן מאיר, נכדו של רש"י. איך אומרים אצלנו? הכל נשאר במשפחה...

משפחה משפחה, אבל רואים את ההבדל. באורך, בניסוח, בדייקנות. לא סתם מכונה דרך כתיבתו של רש"י כ"לשון הזהב של רש"י". לא סתם הוא התקבל כפרשן היסודי והנלמד ביותר. לא משנה מה הלימוד היומי שלכם, כנראה שהפירוש שלו מתנוסס לו בצד, בקטן, בכתב רש"י.

לא מדובר בעוד פירוש שנגמר, לא בעוד הצעה אחת מני רבות להבין את הטקסט, מדובר בפירוש רש"י, הפירוש ב"ה" הידיעה. והוא מת. כאן. על זה ראוי לבכות.

יהי זכרו ברוך.