דניאלה וייס
דניאלה וייס הלל מאיר

הימין סופר לנתניהו את הימים שחלפו מאז ראשית חודש יולי ללא כל שיח סביב הריבונות, אך האם זו אכן השעה הראויה לעסוק בסוגיה זו? דניאלה וייס, ראש תנועת 'נחלה', משוכנעת שלעת הזו אין מקום כלל לעסוק בסוגיית הריבונות.

"ממשלה יכולה לעסוק בו זמנית בהרבה נושאים", היא קובעת ואינה מקבלת את הקורונה כעילה לדחיית שיח הריבונות, אך לטעמה "אין להתעסק כעת בנושא הריבונות כי הריבונות, כפי שהיא מופיעה בעת הזו, כרוכה בהסכמה של ממשלת ישראל להקמת מדינה פלסטינית ובחלוקה של השטח ל-30 אחוזים לנו ו-70 אחוזים לערבים". את התכנית הזו, היא אומרת יש להוריד מסדר היום לחלוטין.

לדבריה "צריך לעסוק בריבונות רק כאשר עם ישראל נמצא בכל מלוא רוחב ארצו", וכל עוד לא זו המציאות הרי ששיח הריבונות הופך להיות כפוף להכרה בפועל של גבולות הריבונות בהתאם לגבולות מפת טראמפ.

בדבריה מביעה וייס פליאה על הצעת חוק הריבונות שמקדמים חברי הכנסת סמוטריץ' וחיים כץ. לטעמה מדובר ב"מדע בדיוני, שכן הדברים מתרחשים כאשר "נתניהו מקבל את תכנית טראמפ ודיוויד פרידמן מסביר את משמעות התכנית, שיש הסכם בין ישראל לארה"ב, שכל פעולה שקשורה לריבונות משמעותה היא הסכמה עקרונית של מדינת ישראל להקמת מדינה פלסטינית. זה מצעיד את הפלסטינים קדימה יותר מאשר אותנו".

לטעמה של וייס אמנם חבר הכנסת סמוטריץ' הוא פרלמנטר מצוין, אך הוא נפל לבור שהוא אמור היה לדלג מעליו. לדבריה גם אישים כדוגמת יוסי דגן ובכירים בליכוד נופלים לאותה מהמורה. "מרחפת בחללו של עולם תכנית טראמפ ועכשיו להעלות תכנית אלטרנטיבית ולהתעלם מהעובדה שנתניהו נסע לוושינגטון כדי לקבל את תכנת הזו, זה מגוחך".

ואם נדמה למישהו שדווקא לעת הזו, שבה מועלית הצעת טראמפ, נכון להציג תכנית חלופית כדוגמת חקיקת הריבונות ללא קשר לתכנית האמריקאית, להם מבקשת וייס לומר: "המתנחלים חשים שהם יכולים לעשות כמעט כל דבר, ובכל זאת לא נראה לי שבהתמודדות סמוטריץ' מול טראמפ דווקא ידו של סמוטריץ' תהיה על העליונה".

"רעיון החלת הריבונות בשעה שיש קשיים דמוגרפיים קשים מאוד, בזמן הזה, זו שגיאה. אין אפשרות להוסיף עוד חברי כנסת ערבים לכנסת ישראל. גם כעת מספרם הוא מעל ומעבר. ריבונות עכשיו מסבכת אותנו עם זכויות האזרח לערבים".

מוסיפה וייס ומתווה את תפיסתה באשר לעיתוי הנכון לריבונות: "אז מתי כן? צריך להמשיך כעם עם עוד עליה, עוד משפחות גדולות, עוד ישובים חדשים ביהודה ושומרון עם השלכות על הנגב והגליל. החלת ריבונות תתאפשר כאשר עם ישראל יהיה במלוא רוחב ארצו המובטחת". ולמי שנראה שהחזון שעליו מדברת וייס רחוק ובלתי מציאותי היא מזכירה: "זה אפשרי. לפני מאה ועשרים שנה היו כאן כמה עשרות אלפי יהודים והיום יש שבעה מיליון יהודים. אחרי עידן הקורונה תהיה עליה מאסיבית מארה"ב, שם יש שישה מיליון יהודים".