ההצעה המפתיעה של ח"כ תהלה פרידמן

ח"כ פרידמן מציעה שמדינת ישראל תממן שכר לימוד ליהודי התפוצות, בשל משבר הקורונה.

יהונתן גוטליב - ערוץ 7 , כ"ח בתמוז תש"פ

תהלה פרידמן
תהלה פרידמן
צילום: חזקי ברוך

ח"כ תהלה פרידמן (כחול לבן) העלתה היום (שני) את ההצעה כי מדינת ישראל תסייע ליהודי התפוצות בעקבות יוקר שכר הלימוד שמשלמים הורים הרוצים לשלוח את ילדיהם לחינוך יהודי.

בציוץ בחשבון הטוויטר שלה כתבה ח"כ פרידמן: "כעת בועדת הקליטה דיברתי על כך שבארה"ב צריך למכור כליה כדי לשלוח ילדים לבית ספר יהודי. אם מדינת ישראל תסייע בנושא הזה, זה עשוי להביא לצמצום ההתבוללות".

היא הוסיפה, "השלב הבא שאנו צריכים לכוון אליו הוא שיתוף יהדות התפוצות. ישראל מקבלת החלטות שמשפיעות באופן ישיר על יהודי העולם. ראוי להיוועץ בהם".

לאחר מכן הרחיבה, "הדיון היום בועדה היה עקרוני ולא לימי קורונה. ודאי שלא מדובר על תקציב 2021, אלא לעתיד לבוא, כשיבואו ימים טובים. ערבות הדדית".

מגיבים רבים לא אהבו את הדברים שכתבה ח"כ פרידמן. "אז תקימי ארגון שיעשה את זה ותאספי תרומות באופן וולונטרי", כתב אחד. "המחשבה שאנשי המדבר הלבנטיני צריכים לממן באופן גורף את מעמד הבינוני פלוס בארץ החלומות הוא לעג לרש. זה ההבדל בין דברים נחמדים בכנס פוליטיקת חלומות ובין העולם האמיתי".

גולש אחר כתב: "את מציעה שנממן חינוך של יהודים בארה"ב?! חוק השבות לא בוטל פעם אחרונה שבדקתי והם מוזמנים לעלות לארץ".

ח"כ פרידמן הגיבה לו וכתבה: "מאז ומתמיד למדינת ישראל היה (ויהיה) ברור שיהודי התפוצות הם עמוד תמך כלכלי לשעת חירום. למה הקשר הזה לא צריך להיות הדדי?"

מאוחר יותר ביקשה פרידמן להבהיר וחזרה בה. "אני שמחה שציוץ בנושא הקשר והמחויבות לעם היהודי מעורר כל כך הרבה עניין", כתבה. "ובכל זאת מבקשת להבהיר: לא כל תמיכה היא כספית. יש המון דרכים יצירתיות לשמור על קשר עם התפוצות ולחזק את החינוך. והדיון שהתקיים היום בהחלט לא היה לגבי התקציב הנוכחי בעיצומה של הקורונה".