"לא נתמוך בהחלטות אנטי ישראליות"

שר החוץ ההונגרי נועד עם השר גבי אשכנזי והבהיר כי ארצו תומכת באופן בלתי מסוייג בישראל ותמשיך להציג תמיכה זו בזירה הבינלאומית.

ניצן קידר - ערוץ 7 , כ"ח בתמוז תש"פ

"לא נתמוך בהחלטות אנטי ישראליות"-ערוץ 7
השר החוץ אשכנזי עם מקבילו ההונגרי
צילום: משרד החוץ

שר החוץ גבי אשכנזי אירח אחר הצהריים (שני) את מקבילו ההונגרי פטר שיירטו.

שר החוץ ההונגרי הביע תמיכה נחרצת בישראל. "לא נתמוך בהחלטות אנטי-ישראליות או בסנקציות נגד ישראל באיחוד האירופי או בכל מוסד אחר".

"איננו מקבלים את סמכות בית הדין בהאג לחקור את ישראל", הוסיף פייטרו.

הוא התייחס לסכסוך הישראלי פלסטיני וציין כי "תוכנית טראמפ היא הסיכוי הטוב ביותר להתקדמות וביטחון במזרח התיכון".

השר אשכנזי אמר כי "הונגריה היא ידידה חשובה של ישראל ואנחנו עובדים יחד כדי להגביר את שיתוף הפעולה בינינו"

"קיימנו שיחות טובות בתחומים רבים שבהם אנחנו משתפים פעולה, כולל דווקא בזמן הקורונה, ייצור משותף של מכונות הנשמה בהונגריה".

אשכנזי דיבר על חשיבות ההתנהלות ההונגרית כלפי ישראל בזירה הבינלאומי. "לפני קצת יותר משנה פיטר, היית בישראל כדי לפתוח סניף סחר בשגרירות הונגריה, כאן בירושלים. ברצוני להודות להונגריה על תמיכתה החזקה בישראל באירופה. לא רק באירופה הונגריה היא ידידה חזקה של ישראל. באו"ם ובזירה הבינלאומית הונגריה עמדה גם כן לצדה של ישראל".

הוא התייחס לנושא הגרעין האיראני לאור העובדה שהונגריה חברה במועצת הנגידים של סבא״א ומילאה תפקיד משמעותי בדו״ח האחרון של הסוכנות המציג את ההפרות האיראניות של מחוייבותיה. "ישראל לא תאפשר לאיראן להחזיק נשק גרעיני, ואנחנו לא נאפשר התבצרות איראנית בגבולותיה. על הקהילה הבינלאומית לפעול בתוקף נגד של איראן".

"הגיבוי של המשטר בטהרן לפרויקט דיוק הטילים של חיזבאללה צריך להביא ללחץ בינלאומי הולך וגובר על המדינה. צריך לציין שמטרת פרויקט זה היא להעניק לחיזבאללה יכולת התקפית אסטרטגית שתאיים ישירות על ישראל ועל אזרחיה. אנחנו לא נסבול את זה", הוסיף.

אשכנזי גם התייחס לתוכנית המאה. "הונגריה מבינה את עמדותיה של ישראל וכי קיימות כיום הזדמנויות אזוריות משמעותיות, ובמיוחד יוזמת השלום של הנשיא טראמפ. זוהי אבן דרך חשובה לאזור והיא מהווה הזדמנות משמעותית. פיטר, אני יודע ששנינו מחויבים לבנות את היחסים בין מדינותינו.

שני השרים חתמו על הסכם המעניק מלגות לסטודנטים ישראלים הלומדים בהונגריה והסכם נוסף המגביר את שיתוף הפעולה בתחום מחקר החלל.

זהו הביקור המדיני החמישי בישראל בחודשיים האחרונים כשקדמו לו ביקורי מזכיר המדינה האמריקאי, שה"ח הגרמני, ראש ממשלת יוון ושר החוץ הקפריסאי