דעה
מנדבליט חייב להתפטר

תמוהה ביותר החלטתו של אביחי מנדבליט, כמי שגדל בישיבות ומכיר תורה היטב, להיאחז בכל כוחו בקרנות המזבח במקום להחזיר את המפתחות.

מתן פלג , כ"ח בתמוז תש"פ

מתן פלג
מתן פלג
צילום: אור אלכסנברג

הקלטות מנדלבליט, שחלקים מעטים מהן נחשפו בחודשים האחרונים, על ידי העיתונאית איילה חסון, לא היו דברים שצריך לעבור עליהם לסדר היום.

כל אדם בעל יושרה בסיסית ששמע אותם, היה צריך לקרוא לאביחי מנדלבליט להתפטר. בלי קשר לדעות פוליטיות ובלי קשר למחנה כזה או אחר. ולו רק מפני שמדובר באיש משפט וצדק מן המעלה הראשונה אשר דבק בו רבב. לפחות בעיני המונים בציבור הכללי. בכל זאת, זה לא קרה. 

אבל מה שנחשף ביום ראשון בבית המשפט המחוזי בירושלים, במהלך משפטו של נתניהו, באמת כבר היה אמור לשבור גב של כל גמל, גם כזה שיש לו שתי דבשות עשויות בטון יצוק ועמוד שידרה מברזל. 

במהלך הדיון חשפו פרקליטיהם של שאול ואיריס אלוביץ' שתמלילי חקירתו של אור (הבן), שונים משמעותית מהקלטת השיחה שנמסרה להם על פי דרישתם, עד כדי מחיקת שמו של ז'ק חן העורך הדין מן התמלילים והחלפת משפטים שלמים. דבר המוכיח לכאורה שהמשטרה ככל הנראה, באמת התערבה בייצוג של שאול אלוביץ' ואכן ניסתה להדיח עו"ד חן מן התיק. 

אבל כשמשווים את ההבדל בתמלילים, לבין תשובתו של היועמ"ש מנדלבליט לראש לשכת עורכי הדין אבי חימי, אשר התריע כבר אז מפני פגיעה של המשטרה בזכותו של אלוביץ' לייצוג הולם, פשוט סומרות השערות. אומר מנדלבליט- "מחומר החקירה עולה בבירור כי הדברים שנטען כי נאמרו מפיו של אור אלוביץ' בשיחה עם אביו שאולאלוביץ' בקשר לעורך דינו של האב - לא נאמרו בהוראת החוקרים או ביוזמתם". 

רק שהתמלילים שנחשפו כעת, מראים שהם כן נאמרו בהוראת החוקרת. ובניגוד להצהרת היועמ"ש, כן היה ניסיון פסול ולא חוקי להתערב בייצוגו של כדי להפכו לעד מדינה. 

במהלך הדיון הצביעה פרקליטתו של אלוביץ' על מקום שבו הוסתר שמו של עו"ד ז'ק חן, ושאלה "איך יכול להיות שהיועמ"ש חזר עם תשובה כזו? המשמעות הזו היא שמסתירים את האמת בתיק הזה ונעשה כאן ניסיון לשבש הליכים..."

שופטת המחוזי רבקה פלדמן, השיבה תוך כדי הדיון כי: "אני חושבת שמה שעורכי הדין אומרים זה שאולי זה אינדיקציה לכך שיש תמלילים אחרים שחסרים בהם דברים משמעותיים. מישהו בחר לעשות שלוש נקודות ולא לתמלל עד הסוף... ובהמשך שאלה מנגד את עו"ד ליאת בן ארי - "כמה נקודות כאלה יש בכמה מקומות? מה יש מאחורי זה מה לא תומלל? ... מי יבדוק עכשיו אם בתמלילים יש חוסרים?"

עכשיו צריך להבין, כל המבוכה הזו הייתה נמנעת אילו מנדלביט היה עושה את עבודתו נאמנה.  ואם אלו הדברים שעולים בדיונים המוקדמים לגביו, מטרידה עוד יותר השאלה, מה עוד ייחשף בדרך אגב על התנהלותו הבעייתית של מנדלבליט. שהרי נותרים כאן רק שתי אפשרויות. או שמנדלבליט בעצמו שיקר וטייח, או שמשטרת ישראל הטעתה גם אותו. אבל אי אפשר שניהם. 

לאור כל זאת, תמוהה ביותר החלטתו של אביחי מנדבליט, כמי שגדל בישיבות ומכיר תורה היטב, להיאחז בכל כוחו בקרנות המזבח, במקום להחזיר את המפתחות ולשוב הביתה. את האמרה מן התלמוד הבבלי כי"כל תלמיד חכם שנמצא רבב על בגדו חייב מיתה" הוא הרי מכיר על בוריה ויש להניח שגם רודפת אותו. ולמרות שברור לכל כי מדובר במשל, על התלמיד החכם מנדבליט לסיים את תפקידו. מנדלבליט חייב להתפטר. 

מתן פלג, יו״ר תנועת "אם תרצו"