שר הבריאות יולי אדלשטיין כינס היום (שלישי) מסיבת עיתונאים בבית החולים רמב"ם בחיפה, ומתח ביקורת על התנהלות ועדת הקורונה בכנסת.

"לא יודע מהיכן נובעת האופטימיות של כמה אנשים שמדברים על האטה בקצב העליה", אמר השר אדלשטיין, "המספרים עדיין מאוד מדאיגים. לצערי אנחנו מתקשים להעביר הגבלות מינימליות במשק. מתפתחים מאבקים על כל דבר. אני מבין את תחושת האזרחים שחשים בלבול. הדבר לא נובע מהחלטות משרד הבריאות. הבלבול נוצר ממאבקים שמתפתחים בממשלה ובכנסת".

"הקורונה לא מבדילה בין ימין לשמאל, קואליציה ואופוזיציה. המאבק משותף לכולנו. אין שני צדדים למתרס. כולנו באותו צד מול הנגיף".

שר הבריאות תקף את התנהלות ועדת הקורונה, "ההתנהגות של ועדת הקורונה תביא אותנו בעל כורחנו לסגר מלא במדינה. כשעל כל ענף אנחנו מתחילים במאבק קשה על מקום ישיבה זה או אחר ההתדרדרות תהיה של כולנו".

"לבי עם כל אנשי העסקים. הם חייבים לקבל סיוע משמעותי ביותר מהאוצר. אבל אם באמת רוצים סיבה לאופטימיות על כולנו להתגייס להורדת אחוזי ההדבקה. כך נוכל להגיע למספרים עליהם נוכל להשתלט ונלמד לחיות בשגרת קורונה".

בנוסף התייחס השר אדלשטיין לתגבור מערכת הבריאות ב - 2,000 אחים ואחיות, ב 400 רופאים ובתקצוב של מיליארדים למוכנות לטיפול בקורונה. "מיום כניסתי לתפקיד דיברתי על הצורך בתגבור המערכת הרפואית, ואני שמח לומר שמאתמול, לאחר שיחה עם שר האוצר, סיכמנו שנוכל לקלוט עד 400 רופאים חדשים. בנוסף, ביום הקשה מאוד לאחים ולאחיות, שעם כל הקושי החליטו לשבות מסיבות מוצדקות, לא כהתרסה וכדרישה לתנאי יתר אלא בדרישות חיוניות - הצלחנו להביא בשורה של תוספת 2000 תקנים בבתי חולים ובקהילה".

"כל מי שייקלט במערכת ייקלט לצמיתות. האחיות נכנסות על מנת להישאר. איננו משחקים בבני אדם. אני לא משלה את עצמי. זה לא סוף הדרך. מערכת הבריאות בישראל הורעבה עשרות שנים ואנחנו בתחילת הדרך לייצוב המערכת והבאתה לסטנדרטים של מדינות שאנחנו רוצים להשוות אותנו אליהן".

במהלך ביקורו בבית החולים רמב"ם סייר שר הבריאות במחלקת קורונה בבית החולים תת קרקעית אותה מכינים למקרה הצורך, שם צפה בתרגיל מיוחד בטיפול בחולה קורונה. בהמשך היום השר יבקר גם בבית החולים לניאדו בנתניה.

מוקדם יותר דחתה ועדת הקורונה את הצו של הממשלה המגביל את פעילות המסעדות למשלוחים וטייק-אווי בלבד, והחליטה כי מסעדות יפעלו לפי המתווה הקודם שאישרה הממשלה, עד 20 אנשים בתוך המסעדה ועד 30 בחוץ.

יו"ר הוועדה, ח"כ יפעת שאשא-ביטון אמרה בסיום הדיון "אני מקווה שבמהלך השבוע הקרוב הממשלה תביא מתווה שיוכל להסדיר את הישיבה בחוץ ובפנים". יו״ר הקואליציה ח״כ מיקי זוהר אמר לה: ״אתם מביאים על המדינה סגר בעוד חודש״.

בפתח הדיון הבהירה שאשא ביטון ''אנחנו לא נפסיק לדרוש שבכל אחת מההנחיות שיוצאות מהממשלה יהיה רעיון מסדר בכדי לרתום את הציבור למאבק בנגיף. אנחנו במשבר בריאותי חמור ובלי הציבור אין שום סיכוי שננצח אותו. אני קוראת לציבור לשמור על ההנחיות, זה חשוב בכדי שננצח את הנגיף ונמנע מסגר״.

יו"ר הקואליציה ח''כ זוהר איים על שאשא ביטון מוקדם יותר: "אם את תעבירי את ההחלטה בקולות האופוזיציה זו תהיה החלטה לא אחראית ואנחנו נפעל לתקן אותה בהקדם. ברגע שחוק הקורונה הגדול יעבור בכנסת הסמכויות יעברו לוועדות שאנחנו נקבע בוועדת הכנסת וקבלת ההחלטות תהיה רק באופן ענייני".

חברת הכנסת מרב מיכאלי שהצביעה בעד פתיחת המסעדות, אמרה כי ''ועדת הקורונה עושה עבודה מקצועית ורצינית ופועלת לטובת הציבור בצורה הרבה יותר טובה ומדויקת מהממשלה. הגיע הזמן שבמקום לאיים על הוועדה והכנסת הממשלה תבין שאנחנו מצילות אותה ואת הציבור מהטעויות המחפירות שלה''.

ברשת כאן ב' דווח כי ‏ועדת הקורונה צפויה בקרוב לאבד את סמכויותיה לאשר או לבטל את צווי הממשלה. לפי טיוטת "חוק הקורונה הגדול", שצפוי לעבור בקרוב, הסמכות לאשר את צווי הממשלה תפוזר בין ארבע ועדות, מה שאומר שוועדת הקורונה תהפוך לוועדה ללא שיניים.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו