'איכוני שב"כ - כמה שפחות יותר טוב'

בכיר השב"כ לשעבר, מנחם לנדאו: איכוני שב"כ לא נועדו לשימוש אזרחי, אינם מספיק אפקטיביים, חושפים שיטות פעולה ויש להם חלופות.

שמעון כהן - ערוץ 7 , כ"ט בתמוז תש"פ

'איכוני שב"כ - כמה שפחות יותר טוב'-ערוץ 7
מנחם לנדאו
צילום: ערוץ 7

בכיר השב"כ לשעבר, מנחם לנדאו, מתייחס בראיון לערוץ 7 לביקורת המופנית לשימוש באיכוני השב"כ לטובת המאבק במגיפת הקורונה בעקבות אישור הכנסת לשימוש באיכונים.

"אני נגד", פותח לנדאו ומסביר, "בתחילת הדרך, כשלא ידעו מי נגד מי, אמרו שננצל את הכלי הזה ואמרתי שלתקופה קצרה זה בסדר. בחודשים שעברו מאז היו יכולים להתארגן על דברים אחרים ולא לנצל את הכלי הזה".

"זה כלי לעבודה לנקודתית ולא לעבודה נגד אזרחים", אומר לנדאו ומדגיש כי כלי זה של איכונים סלולאריים מהווה בשירות הביטחון הכללי נספח לאמצעים מודיעיניים אחרים שקיימים ולא מדבור בכלי יחיד שעל פי פועלים, ולעומת זאת "פה אף אחד לא מנטר את זה, מקבלים את הנתון כמו שהוא ושולחים לכל העולם. אני חושב שזו טעות".

מוסיף לנדאו ואומר: "זה פחות אפקטיבי כשזה לבד. לדוגמא, אם יש חולה בבניין דירות זה יכול לתת את הקומה למעלה ולמטה. אם לא יושבים ועושים עבודת ניטור אין לזה ערך כי זה יכניס חצי מדינה לבידודים. מעבר לזה הכלי ככלי הוא כלי שכמה שפחות ישתמשו בו יהיה טוב יותר לעם ישראל".

בדבריו מציין לנדאו כי השימוש בכלי זה של איכונים ביטחוניים בין השאר גם "חושף שיטות עבודה, זה בא כנספח למודיעין שיש לך וכאון אנחנו עושים בזה שימוש לא נכון ולא צודק".

על טענתם של חברי כנסת ולפיה מדובר בלא פחות מאשר "פירוק הדמוקרטיה", אומר לנדאו כי גם אם הוא מתנגד למהלך הרי שאין צורך להגזים. "לא צריך להגזים, אבל זה נראה לא טוב. בכל העולם מצאו פתרונות אחרים ואף אחד לא משתמש באמצעים שמיועדים למטרות טרור למטרה הזו של הקורונה ואין סיבה שאנחנו נהיה אלה שיפעיל. מה עוד, שיש שיטות אחרות ומה שצריך זה רק קצת להתאמץ".

בין הכלים אותם רואה לנדאו כיעילות הרבה יותר הוא מונה את מערכת 'מגן' שגם אם התברר שיש בה ליקויים הרי שנכון היה לתקן ולשפר אותה. "היה מספיק זמן לעשות את זה".