הרב אבישי מזרחי: עם לוגו או בלי, ההשתלמות תצא לדרך

לאחר חשיפת ערוץ 7 ולפיה החמ"ד הסיר חסותו מהשתלמות של מכון באר אמונה בנושא "נערים/ות הנמשכים לבני מינם", הרב אבישי מזרחי מגיב.

הרב אבישי מזרחי , כ"ט בתמוז תש"פ

הרב אבישי מזרחי: עם לוגו או בלי, ההשתלמות תצא לדרך-ערוץ 7
מפגש מורכב עם הלהט"ב
צילום: גילי יערי, פלאש 90

"כבוד הרב, אני נמשך לגברים. מורתי, אני מאוהבת בחברה שלי, מה לעשות?", שאלות
מטלטלות כאלה לא פוסחות על מערכת החינוך הדתית.

תלמידים לא מעטים חווים התמודדות אישית סוערת מבלבלת, מכאיבה ומייסרת, סביב נטייתם המינית. לעיתים גם מתוך חוסר הבנה וכלים להבין את הקורה להם.

רבים מהם שומרים על קשר שתיקה, הם חוששים מתגובת הסובבים אותם. אחרים משתפים, בקול רועד, את המחנך או היועצת, מבקשים אמפתיה ומזור לנפש הנבוכה.

אין ספק, מדובר בסוגיא רגישה, נפיצה ובעלת השלכות מרחיקות לכת במעגלים רחבים. מחוץ לבית המדרש משתוללת מלחמת תרבות - מצעדי גאווה אל מול תנועות לחיזוק המשפחה המסורתית. ובין גיצי המאבק מחפשים נערים/ות הנמשכים לבני מינם פתרון לקונפליקט התיאולוגי והקיומי, שהם סובלים ממנו. בקצה הסער והסופה נמצאים תלמידים מיוסרים, המבקשים מענה.

מסיבות רבות זהו נושא שהשתיקה נוכחת בו אך מחיר השתיקה הוא הבורות, הערבוב בין אידיאולוגיה לפסיכולוגיה, והידע המועט, ולעיתים המוטה, שיש לנוער, למחנכים ולמחנכות בנושא הזה.

אלמלא היה מדובר בדיני נפשות היינו יכולים להניח לזה ולהרפות, אך אחוז הנערים והנערות המבקשים לשלוח יד בנפשם, בקרב בעלי נערים עם נטיות לבני מינם, גבוה באופן דרמטי. הוסיפו לזה את הסבל הנורא וחיבוטי הנפש, את אחוז הדיתלו"ש הגבוה מאוד בקרב אוכלוסייה זו והרי לכם נושא שהשתיקה מזיקה לו.

הדרכה נכונה, הכלה ואמפתיה יכולים להציל חיים ואף לשמר את אורח החיים הערכי והדתי עליו מתחנכים תלמידי החמ"ד.

יתירה מזו – השיח על ערכי המשפחה בחינוך הדתי כבר לא יכול להתעלם ממציאות נוכחת
ומתרחבת המאתגרת את הצוות החינוכי. אי אפשר להפטיר כדאשתקד! איך פוסעים ברגישות בין הטיפות? איך מחנכים לערכי משפחה?

בשל כל אלה, במכון באר אמונה, הפשילו שרוולים ובחרו באומץ וברגישות לגעת בנושא ולפתוח השתלמות מקצועית, רגישה ומקיפה מתוך העולם הערכי של החינוך הממלכתי דתי. מתוך נאמנות לתורה ולהלכה, מתוך אהבת ה' ואהבת בריותיו.

בניגוד לטענות חסרות השחר, הגובלות בהוצאת שם רע, של הרב דרור אריה, ההשתלמות הינה מאוזנת מאוד ותביא לידי ביטוי את כל קשת ההתמודדויות של הציונות הדתית, הן השמרנית והן הליבראלית, בנושא זה.

מתוך כבוד והערכה לכל גישה. זו אינה השתלמות המבקשת "לחנך את המחנכים" לגישה כזו או אחרת אלא להעניק להם כלים וידע מקצועי רחב כך שיצליחו להושיט יד ברגישות אהבה ואחריות לתלמידיהם/תלמידותיהם.

עם לוגו של החמ"ד או בלי הלוגו של החמ"ד, ההשתלמות הזו יוצאת לדרך. מדובר בדיני נפשות ממש. אין לנו שום זכות מוסרית למנוע את הטוב הזה מתלמידי החמ"ד.

אנו מזמינים באהבה את הרב דרור אריה ואת כל מי שנושא זה בוער בו להשתתף בהשתלמות. ללמוד, להחכים ולהוות מגדלור של תורה, אהבה ותקווה לנוער.