שידור חי
שידור חי :משכנתא וקורונה: איך עוברים את זה נכון?

יהושע רוזנפלד, יועץ משכנתאות בכיר, מעביר במסגרת 'משקיעים שעה' הרצאת זום שתעשה לכם סדר בכל הנוגע להקלות הבנקים בתשלומי המשכנתא.

בשיתוף 'קרתא' , כ"ט בתמוז תש"פ

שידור חי :משכנתא וקורונה: איך עוברים את זה נכון?-ערוץ 7
קורונה ומשכנתא
iStock

אחד הנושאים הבוערים בתקופת הקורונה, הוא נושא דחיית תשלומי המשכנתא המעסיק רבים מבתי האב בישראל.

לכניסה לשידור החי לחצו כאן

תשלומי המשכנתא הגבוהים גם כך, בחיי היומיום, הפכו לאבן נגף בתקופה המורכבת שבה מאזן ההכנסות וההוצאות של משפחות רבות התערער באופן דרמטי. שיחות הסלון של זוגות המחזיקים במשכנתא נסובו בימים האחרונים סביב החלטת בנק ישראל להאריך את טווח תשלומי המשכנתאות וההלוואות עד סוף שנת 2020, ובכך להקל על הציבור שמתקשה כעת לעמוד בהחזרי החוב מידי חודש בחודשו.

אין מתנות חינם מהבנק

לכאורה, הארכת תשלומי המשכנתאות - מצטיירת כבשורה טובה לציבור נוטלי ההלוואות. אך שאלת השאלות שלא נשאלה עד עתה בפומבי היא: האם שווה לקפוץ בשתי ידיים על הארכת תאריכי התשלומים כפי שמציעים הבנקים? "עם כל הרצון הטוב, ידוע שהבנק לא פראייר", אומר יהושע רוזנפלד, יועץ משכנתאות בכיר ומנהל מחלקת מימון ב'קרתא השקעות'. "חד משמעית, לא לכל אחד שווה לנצל את האפשרות להארכת התשלומים". רוזנפלד מעביר הערב הרצאת זום מיוחדת במסגרת תוכנית 'משקיעים שעה' - סדרת הרצאות 'זום' בשידור חי על הנושאים הכלכליים שעל סדר היום, במטרה ללמד את הציבור כיצד להתנהל כלכלית בצורה נכונה בתקופת הקורונה.

"בהרצאה נדבר על מספר נקודות ובראש ובראשונה - כמה למעשה עולה לנו הדחיה בתשלומי המשכנתאות וההלוואות שכעת מציעים לנו הבנקים. זה נוגע לכל אחד בשוק. כמעט כל אחד, בצורה כזו או אחרת - ניזוק בגלל הקורונה. אנשים לא עמדו בהחזרים ורוצים לדחות את התשלומים, אבל לא ממש מבינים שזה עולה להם לא מעט".

תוכל להסביר על קצה המזלג איך זה עולה וכמה?

"בגדול, התשלום על ההארכה הזאת - עולה בסוף בריבית דריבית. לדוגמה: משפחה לוקחת מיליון שקלים משכנתא כשהריבית עומדת על ממוצע של שלושה אחוזים ל-300 חודשים (25 שנה). הם צריכים לשלם 4,742 כל חודש. בחשבון פשוט: בסוף התקופה המשפחה תחזיר לבנק ריבית של 422,634 אלף שקלים. מה שקורה כשדוחים את תשלומי המשכנתא ולמעשה מקפיאים אותם, נניח לארבעה חודשים, זה שאחרי הקפאה של ארבעה חודשים צריך לשלם על החודשים האלה: 4,742 כפול ארבע - 18,968 שקלים ביחד - שלא שולמו בתקופת ההקפאה. מה שהציבור לא שם לב אליו זה שאחרי ההקפאה, הבנק לא מאריך את המשכנתא לעוד ארבעה חודשים. המשפחה לא תסיים את המשכנתא אחרי 304 חודשים, אלא תישאר על אותם 300 חודשים שנקבעו מההתחלה, כך שהסכום שלא שולם בתקופת ההקפאה מתחלק לכל חודש מה-300 הקיימים בחוזה. זה לא נורא לכאורה, כי ההחזר החודשי עולה רק בקצת: במקום 4,742 שקלים כל חודש, המשפחה תצטרך לשלם אחרי תקופת ההקפאה 4833 שקלים כל חודש. פער של 90 שקל לחודש. זה כאמור לא הרבה, אך כאן מגיעה הריבית: בסוף התקופה ייצא שהמשפחה תחזיר 430,000 שקלים ריבית במקום 422,634. יוצא בשורה התחתונה שעלות הדחיה עלתה 8000 שקלים - להארכת של ארבע חודשים. אני מכיר אנשים שדחו מאפריל וביקשו כעת דחיה נוספת.

18,000 שקלים ריבית, זה מה שהם ישלמו בשורה התחתונה על הדחיה הזאת, וחבל".

כלכלה פרקטית לעם

מעבר לנושא המשכנתאות הבוער, ידבר רוזנפלד בהרצאת ה'זום' שלו הערב גם על נושאים נוספים העומדים על הפרק הכלכלי, ביניהם: הלוואה לכל מטרה המוצעת כעת על ידי הבנקים, מה הן ההקלות בתנאי לקיחת הלוואות, מה השינויים בחוק לגבי שיעבוד נכסים ברכישת נכסים,

סקירת התמודדות הבנקים במשבר, הסבר על עליית הריביות וירידתן, המהפכה המתרחשת בנושא לקיחת משכנתא דיגטלית ועוד נושאים כלכליים השווים לכל נפש, ככל שיותיר הזמן. "יש כל כך הרבה דברים פרקטים הנוגעים לכלכלה שאנשים לא יודעים וחבל כי זה נוגע לחיים עצמם", אומר רוזנפלד.

"מדברים הרבה על הקורונה כמשבר עולמי, מה יהיה ואיך יהיה בחו"ל ואיך בארץ. אני מדבר טכנית לאזרח, איך הכיס שלו ישרוד את הקורונה. ההרצאה מיועדת לכל אדם. מי שלא מבין בכלכלה - ייצא מכאן חכם יותר. במצב דהיום, כל ההבנה בנושאי הלוואות, משכנתאות ובנקים - זו לא כלכלה ורכישת יידע להשכלה כללית, אלא נטו התמודדות פרקטית מול הבנקים".

יהושוע רוזנפלד, יועץ משכנתאות יעביר את הרצאתו הערב א' אב, (22.7.2020), בשעה 21:00. להרשמה למיזם 'משקיעים שעה' (ללא עלות) – לחצו כאן.