שכחת ילדים ברכב. אילוסטרציה
שכחת ילדים ברכב. אילוסטרציה צילום: Istock

אורלי סילבינגר, מנכ"לית ארגון בטרם לבטיחות ילדים מתייחסת בראיון לערוץ 7 לטרגדיה בה נשכח ילד במכונית בדימונה ונפטר.

"אחד הדברים המאוד חשובים בנוגע לשכחת ילדים ברכב, זה שהיא מתרחשת בעיקר בתקופה של סטרס, הסחות דעת ושינויים בשגרה. לצערי תקופה הקורונה מספקת לנו את כל אלה ביחד. זה זמן שהופך להיות מועד לפורענות", אומרת סילבינר.

לדבריה, "צריך להיות ברור לכולם שאף הורה לא מתכנן להשאיר את ילדו ברכב, מה שאומר שאנחנו חייבים להבין שאסור לנו להגיד – 'לי זה לא יקרה'. מהרגע שאנחנו מתייגים הורים שזה קרה להם, אנחנו אומרים לעצמנו שאנחנו בשליטה ולא ניתן לזה לקרות".

סילבינגר מספרת כי "מניסויים ומחקרים בחו"ל אנחנו יודעים שמקור השכחה הוא קצר בין הזיכרון לטווח ארוך והזיכרון לטווח קצר. ברגע שנכנסנו לרכב והתנענו, הזיכרון לטווח ארוך – ההרגלים – מכסה על הזיכרון לטווח קצר שמאכסן את האירועים הטריים מהיום. אם כולנו נבין שאין לנו שליטה כשאנחנו נמצאים ברכב, נוכל ללכת לשלב הבא שבו נאמר כיצד אפשר לטפל בבעיה".

היא מייעצת כיצד ניתן לנסות ולהימנע משכחת ילדים ברכב. "יש שלוש קבוצות של פעולת שניתן לעשות ואנחנו ממליצים שכל קבוצה תהיה גלגל נוסף של הגנה. הקבוצה הראשונה, של ההרגלים וההתנהגות האוטומטית שאותם נרתום לטובת הנושא. אם אני נוסעת לעבודה ויודעת שלא אוכל להיכנס למשרד בלי לפתוח עם מפתח, אז אשים את המפתח במושב האחורי וכך אזכור לקחת אותו. כך נייצר פעולות אוטומטיות שיסייעו לנו להימנע מזה".

"הקבוצה השנייה היא הסביבה התומכת. יכול להיות שנקבע עם בן או בת הזוג שאחרי עשר דקות מהזמן שמורידים את הילד בגן שואלים זה את זה או אם אכן הילד נכנס לגן. צריך לשאול שלא רלוונטיות בפעם הקודמת, כי לעתים הזיכרון מטעה".

"הקבוצה השלישית היא של אמצעים טכנולוגיים שמותאמים לנושא. לצערי הרב אף אחד לא ניגש למבחן התקן בנושא. יחד עם זאת, כגלגל הגנה שלישי אנחנו בהחלט ממליצים לקחת שירות כזה שעובד לכם וצריך לזכור עם זאת שלא בטוח שהם ייתנו את המענה האולטימטיבי. אם ניקח את כל אחד משלושת הגלגלים ונשים לעצמנו גלגל אחרי גלגל, אני מאמינה שנצמצם למינימום את היכולת של הדבר הזה לפגוש אותנו", מוסיפה סילבינגר.

היא מזכירה כי "ילד שנשאר ברכב בקיץ, הטמפרטורה ברכב יכולה לעלות בתוך 20 דקות לעד 70 מעלות. בגלל שהגוף שלו קטן החום משתלט עליו מהר הרבה יותר מאשר מבוגר. מכת חום מתרחשת ובטווח זמן קצר ילד עלול לאבד את ההכרה ולצערנו גם לאבד את חייו".