נפתלי בנט
נפתלי בנטצילום: עודד קרני / לע"מ.

שר הביטחון לשעבר, חבר הכנסת נפתלי בנט, מתייחס הבוקר בברכה למינויו של הפרופ' גבי ברבש לפרויקטור הקורונה, אך תוהה אם יינתנו לו האמצעים והסמכויות הנדרשות כדי להצליח בתפקידו.

את הדברים אומר בנט בראיון ל'חדשות הבוקר' בערוץ 13, שם ביקר בחריפות את התנהלות הממשלה שלדבריו עסוקה במריבות פנימיות ובסגרים במקום בשורת צעדים נדרשים שחלקם כבר הוכחו בעבר.

"במקום לפעול מדברים על סגרים ובמקום לגייס סטודנטים כל הזמן רבים אחד עם השני", אומר בנט ואינו מקבל את הטענה לפיה התנהלות הממשלה נובעת מחוסר בידע אודות קצב ומיקום התפשטות הנגיף. לדבריו הנתונים אינם ידועים ואינם ברורים משום שלא נוקטים בצעדים המתבצעים ברחבי העולם, "בתשול מקצועי אתה עולה על מקום ההדבקה. בגרמניה ובניו יורק סיטי יודעים אל כי יש שם קסם אלא כי עושים תשאולים מקצועיים בנחת, לא של עשרים דקות אלא של שלוש שעות, גם בלי איכון שב"כ".

בדבריו חוזר בנט ומבהיר כי אינו מתחרט על כך שנותר מחוץ לממשלה. "ביקשתי לקחת את האחריות על הקורונה כשאף אחד לא רצה את זה אבל נתניהו משיקולים פוליטיים לא רצה. לממשלה המנותקת והמנופחת הזו אני לא נכנס. אני מוכן לעזור מהאופוזיציה בכל דרך כמו שאני עושה היום, כמו שעשיתי כשר ביטחון, בלי לברבר כל הזמן".

לטעמו הממשלה יורה לכל הכיוונים בתבהלה ובהיסטריה, ההיפך מהנדרש, להציג תכנית שבתוך שלושה שבועות תביא להשתלטות על הקורונה. "יש אלטרנטיבה והיא שקיפות ודיבור לציבור בגובה העיניים. ראש הממשלה שוקל נפגש ומנחה אבל פעולות אין. הגשתי תכנית שבה הכול כתוב, כמה מלוניות צריך, כמה חקירות, איך לבדוק ביוב כדי לזהות את מקורות ההידבקות. יש סדר פעולות. זעקתי שימנו פרויקטור ויעבירו אחריות למשרד הביטחון".

בנט מרחיב את דבריו הקשים מאתמול כלפי התנהלות הממשלה: "משהו לא עובד. צריך לטלטל את הממשלה, תתעוררו. איך קורה שמלגת הלימודים לבוגרי צה"ל בוטלה. זו החלטה נכונה? לשלוח אלפי חיילים משוררים לאבטלה במקום ללימודים? כל יום יש הנחיות לא הגיוניות".

"אין כאן שום ניהול. יש שני ראשי ממשלה, שישבו יחד, שיקחו נשימה ארוכה, שיתנו לגבי ברבש את הסמכויות והכלים כי צריך להחזיר אנשים למעגל העבודה. הבעיה היא הניתוק. השרים בתוך קפסולות. צאו החוצה, תפגשו בעלי עסקים ומפוטרים ותבינו דקויות וזה יכול לעזור", אומר בנט ותוהה מה ההיגיון לסגור את תנועות הנוער שיכולות להפעיל נוער בקבוצות קטנות בחוץ, מה שישלח את הנוער לחדרים סגורים בקבוצות גדולות.

על מינוי של פרופ' ברבש שב בנט ואומר: "המינוי טוב ונכון ובלבד שיתנו לו את הכלים לפעול. לא ברור למי הוא כפוף ולמי המילה האחרונה אם יש מחלוקת בינו לבין משרד הבריאות". באשר לאופציה בה הוא עצמו ימונה לפרויקטור קורונה, אומר בנט: "זה ברור שזה לא יקרה כי נתניהו מפחד ממני, שחלילה לא אצליח ונוריד את המגפה. צריך לנער ולטלטל אותם. משהו שם רע מאוד. יש לנו עם שרוצה מנהיגות ויד מושטת למי שהאדמה נשמטת לו".