עופר שלח
עופר שלחצילום: אסתי דזיובוב/TPS

ח"כ עפר שלח (יש עתיד - תל"ם) שוחח עם גולן יוכפז וענת דוידוב ב-103fm על הפגנות המחאה. בהמשך, הביע את דעתו על המינוי המסתמן של פרופ' גבי ברבש לממונה על משבר הקורונה.

ח"כ עפר שלח הביע את דעתו על ההפגנות שאירעו אמש מול מעון ראש הממשלה במהלכן נעצרו 34 מפגינים: "אנחנו בתקופה מאוד מסוכנת של אנרכיה. לא מפני שאנשים מפגינים, זו כמובן זכותם. ותפקידה של המשטרה לאפשר את זה, בעודה שומרת על הסדר. אנחנו בתקופה של אנרכיה כיוון ש'איש היישר בעיניו יעשה';

"רמת האמון בממשלה ובהחלטות שלה היא אפסית; כל החלטת ממשלתית הופכת להיות בסיס למשא ומתן, ובצדק, מצד האזרחים, מפני שההחלטות האלה מתקבלות בתהליך איום ונורא, מתהפכות בשעות וגורמות נזק לאנשים. זה מדאיג אותי הרבה יותר מההפגנה".

גולן יוכפז תהה האם לדעתו ייתכן שייעשה שימוש לא ענייני בהטלת סגר על מנת 'לחנוק את ההפגנות'. על כך השיב שלח: "סגר לא צריך לעשות בגלל הפגנות או אנרכיה. אני מאוד מקווה שלא, אבל אני חושב שאנחנו קצת אחרי זה, במובן שקלונה של הממשלה הזו וקלונו של רה"מ נוסף לציבור ברמה כזו שאם יהיה סגר שהציבור לא יאמין שהוא ממניעים לעצור את המגפה, אז הציבור לא ימלא אחריו. הממשלה הזאת כבר נפלה. היא כממשלה לא מושלת במדינת ישראל. בני גנץ הוא הצד הכמעט קומי-עצוב של הסיפור הזה, אבל בראש ובראשונה זה בנימין נתניהו".

"אנחנו לא בשנה רגילה"

ח"כ שלח כיהן כיו"ר ועדת הקורונה בגל הראשון, ובגל השני תפסה את מקומו ח"כ יפעת שאשא ביטון שעוררה סערה פוליטית וציבורית גדולה לאחר שפעלה בניגוד מוחלט לעמדת ראש מפלגתה וראש הממשלה נתניהו. ח"כ שלח אמר כי לדעתו "היא עושה את תפקידה כמו שכל ח"כ ראוי צריך לעשות. הדבר הזה שהממשלה הזאת הופכת כשחברי כנסת מבקשים לראות נתונים ושר הבריאות קורא לזה 'ילדותי'; שחברי כנסת אומרים שבלי נתונים הם לא יקבלו דברים שלא מתקבלים על ההיגיון שלהם; כשאנחנו יודעים באיזה תהליך עלוב זה התקבל בממשלה. כול הדבר הזה הוא מגוחך. זה לא קל לחבר קואליציה לעמוד בפרץ הזה, ואני מאוד מכבד את מה שיפעת שאשא ביטון עושה".

הוא התייחס גם להיערכות מערכת החינוך לפתיחה ב-1 בספטמבר, ואמר: "אנחנו לא בשנה רגילה ולא בסיטואציה רגילה. ברור שב-1 בספטמבר גם הסיטואציה לא תהיה רגילה, וממה שראינו בשלבים היותר מוקדמים שהתאפיינו במערכת קבלת החלטות חפוזה, ללא נתונים, ללא בסיס מקצועי שכל הממשלה הזאת ורה"מ הזה מטפלים בקורונה מהיום הראשון. אני מאוד מקווה שבמערכת החינוך יעשו עכשיו עבודה יותר טובה". והדגיש: "יש בעיות למערכת החינוך, ארוכות טווח, ואי אפשר להפיל הכול - לא על הקורונה ולא על יואב גלנט, זה ברור. אני לא חושב ששר החינוך יודע לתת תשובה ב-22 ביולי לגבי מה יהיה הראשון בספטמבר, גם על התהליך הזה הכנסת צריכה לפקח וזה בדיוק מה שאנחנו עושים".

כמו כן, ח"כ שלח התייחס לאפשרות שפרופ' גבי ברבש יתמנה לממונה על הטיפול בקורונה, וטען כי על אף היותו מנהל רפואי מצוין, "הבעיה עם המינוי של גבי ברבש היא אחרת לגמרי. לא ממנים פרויקטור לקורונה, ממנים עלה תאנה. גבי ברבש, אדם פרטי שייכנס למערכת הבריאות - כל מה שיקרה זה שהוא יהיה בין הרגליים של מנכ"ל משרד הבריאות, ולהפך. צריך פה מנהלת, שולחן שעל ידו יושבים נציגי משרד האוצר, הביטחון, הרווחה והרשויות המקומיות".

הוא הוסיף והתרעם: "כל הזמן מתעסקים באיש, זה חסר משמעות. אין לו גוף בכלל, מה הוא יעשה? מחר צריך לקבל החלטה, כל החלטה במשבר הזה היא החלטה שיש לה פן כלכלי, חברתי, רפואי ובריאותי והרבה מאוד צריך לדברר לציבור. בעזרת מה הוא יעשה את זה? לכן, המינוי הזה הוא מציאת עלה תאנה, במי שלכאורה יהיה אחראי. גבי ברבש, אני מעריך שבתנאים האלה הוא נכנס, אבל הוא נכנס לכישלון ידוע מראש".

חבר הכנסת התייחס לפיצוצים המסתוריים באיראן ולאפשרות שישראל מעורבת בכך, ואמר: "מתנהלת מערכה, חלקה חשאית וחלקה מדינית ואחרת, נגד הגרעין האיראני. היא מערכה שכולנו שותפים לה, אני לא יודע מה מכל הסיפורים על כך שישראל מעורבת, ישראל אכן מעורבת ובמה לא. המערכה הזאת היא מערכה חיונית, אני חושב שככל שנדבר עליה בחוץ פחות - ככה יותר טוב".

בהמשך, התייחס לתקיפות בסוריה, והסביר: "ישראל קבעה קווים אדומים בסוריה שנוגעים הן לחימוש חיזבאללה והן להתבססות איראנית. במסגרת הזאת היו פעולות שהודנו בהן, הייתה תקופה בה הופרה האמינות לצרכים פוליטיים, וזה היה רע מאוד. יש לנו בעיה הרבה יותר גדולה עם השלטון והממשלה בישראל בתקופת המשבר".