חיים רמון
חיים רמוןצילום: יוני קמפינסקי

חיים רמון, שבעברו היה גם שר הבריאות, מתייחס בראיון לערוץ 7 למשימותיו של פרויקטור הקורונה החדש, הפרופ' גבי ברבש שלו הוא מאחל הצלחה אך עם זאת אינו בטוח שמינויו הוא המינוי הנכון.

"אני מאחל לו הצלחה. אני חושב שפרופ' ברבש הוא איש עתיר כישרונות. מיניתי אותו בזמנו למנהל איכילוב והוא היה יוצא מהכלל. הוא היה גם מנכ"ל משרד בריאות יוצא מהכלל, אבל אני חושב שהמינוי שלו לא נכון, כי הבעיה היא לא המשבר הבריאותי, אלא המשבר הארגוני שהוא מתמטי. טיפול במגיפה הוא טיפול מתמטי".

רמון מדגיש בדבריו כי הוא מאחל לברבש הצלחה לטובת כולנו אך "זה מאוד תלוי בסמכויות שיהיו לו. אם הסמכויות יישארו בידי משרד הבריאות אז חבל על הזמן".

באשר למשימותיו העיקריות של הפרויקטור הנכנס, אומר רמון כי התפקיד הוא מעבר לסגר שבמקורו נועד למנוע את קריסת מערכת הבריאות. "הייתי מייעץ לו לעשות סגר על אנשים ברמת סיכון גבוהה".

"קופ"ח כללית עשתה מערך של ניטור מי ברמת סיכון, וכל אלה שברמת סיכון גבוהה שישבו בבית, כמעט ולא יצאו. אלו אנשים מבוגרים ואנשים עם מחלות רקע. רוב החולים הקשים מגיעים מקרבם".

"הדבר החשוב ביותר הוא להכשיר 2000-3000 לבצוע מחקרים אפידימולוגיים. זה לא דבר מסובך. אנחנו היום במצב של אחד ל-10,000 נפש וצריך להגיע לאחד ל-5,000 נפש, ובנוסף תעשו המון בדיקות. מי שמדביק הוא אנשים שלא יודעים שהם חולים כי הם א-סיפטומטיים. ככל שנעשה הרבה יותר בדיקות ולא נעשה מזה מונופול - שכל אחד שיכול לבדוק שיבדוק. אלה הדברים הראשונים שהוא צריך לעשות, אבל בעיקר להיות מעל כל המערכות האחרות כי אם הוא יהיה ללא סמכויות ומשרד הבריאות ימשיך לנהל את זה, זה ייראה כמו שזה נראה עד עכשיו".