פרופ' גבי ברבש
פרופ' גבי ברבשצילום: חדשות 12

פרופ' גבי ברבש, המועמד המוביל לתפקיד פרוייקטור הקורונה הודיע הערב (רביעי) כי הוא מוותר על המינוי, ככל הנראה לאחר שלא קיבל את הסמכויות הדרושות לניהול המשבר.

ברבש ציין במכתבו כי נגיף הקורונה מציב את מדינת ישראל בפני אחד האתגרים המורכבים בתולדותיה. ״עוד מראשית האירועים סברתי שבאירוע עם כל כך הרבה משתנים, שבו עדיין רב הנסתר על הגלוי, ישנה חשיבות עליונה בריכוז כלל הכוחות תחת מעטפת ניהולית אחת שתמקד את המאמץ הלאומי הנדרש להתמודדות בסדר גודל שכזה.

״עבורי, התגייסות אישית לנושא היתה עניין מובן מאליו, ומשהגיעה לפתחי הצעה לבחון את הדרך הנכונה להשתלב באופן רשמי במאמץ הזה, האמנתי שיש לדון בה בכובד ראש".

לדבריו, "כל מי שעוסק בתחום הרפואה הציבורית יודע שזמן הינו מרכיב קריטי בניהול מערכה מסוג זה. בימים האחרונים דנתי עם ראש הממשלה, שר הבריאות ואחרים, בדרכים בהם נכון לנהל את המאמץ הלאומי הזה ומרגע שנראה שאיננו מתכנסים לכדי החלטה - אני סבור שיש לפנות את הדרך למקבלי ההחלטות להמשיך ולדון בנושאים הדחופים שעומדים על הפרק, ולא בנושאים פרסונליים. אני מבקש להודות לראש הממשלה ולשר הבריאות על עצם פנייתם אלי".

"הצלחתה של מדינת ישראל במערכה מול נגיף הקורונה תלויה באמת בכל אחת ואחד מאיתנו.
אני אמשיך לתת כתף ולסייע במאמץ הלאומי החשוב הזה בדרכים שונות, כשם שעשיתי מאז שהתפרץ הנגיף", סיכם ברבש.

ראש הממשלה בנימין נתניהו קידם את מועמדותו של ברבש מבלי להתייעץ עם אדלשטיין ש'עשה שרירים' והודיע שלא בטוח שיאשר אותו.

הויכוח בין נתניהו ואדלשטיין היה פוליטי: נתניהו רצה להיות הסמכות שתפעיל את פרופ' ברבש, גם אם יהיה כפוף למשרד הבריאות ואדלשטיין התנגד. ככל הידוע נתניהו גם סירב להעניק לברבש את מלוא הסמכויות לניהול משבר הקורונה.