ד"ר קרנית פלוג
ד"ר קרנית פלוג צילום: פלאש 90

כמעט שנתיים עברו מאז סיימה קרנית פלוג את תפקידה כנגידת בנק ישראל. כיום, כשהיא משמשת סגנית נשיא למחקר במכון הישראלי לדמוקרטיה ומרצה באוניברסיטה העברית, היא מביטה בדאגה על התמודדות המשק והממשלה בישראל עם משבר הקורונה.

פלוג מתייחסת בראיון לעיתון 'ישראל היום' לתוכנית המענקים המקורית שכבר שונתה. "אנחנו מתייחסים ל-6 מיליארד כאילו היו כסף קטן. זה היקף עצום, אני חושבת כמה בעיות של משרדים אפשר היה לפתור בתנאי המציאות הקודמת בסכום הזה. צריך להתייחס לכסף הציבורי הזה בחרדת קודש. אמנם כל מה שאנחנו עושים עכשיו נכון לעשותו בהיקפים גדולים, אבל החשבון יגיע".

מבחינתה של פלוג, אחד הדברים העיקריים אליו יש לחתור הוא קטיעת שרשרת ההדבקה באמצעות חקירה אפידמיולוגית יעילה. "הקמת מערך תחקור אפידמיולוגי לקטיעת שרשרת ההדבקה היה מצמצם תחלואה ואולי מונע את הגל השני, כמו גם את המחירים הכלכליים והבריאותיים שאנחנו משלמים היום. זה ביטוי לכשל ממשי בניהול המשבר".

היא מציינת בראיון כי נכון עשתה הממשלה שהודיעה לפני כשבועיים על הארכת רשת הביטחון לעצמאים ולשכירים עד אמצע השנה הבאה, או עד ששיעור האבטלה יירד מעשרה אחוזים. "גם המענקים שניתנים לעסקים, והפיצוי בגין הוצאות קבועות כאשר אין הכנסות - אלה צעדים נכונים, שיסייעו ליותר עסקים לשרוד".

על המתיחות בין הדרג המקצועי והדרג הנבחר, אומרת פלוג כי חשוב שהדרג המקצועי ירגיש חופשי לבטא את עמדתו. "התגובות לאמירות כאלה ואחרות לא מעודדות את הדרג המקצועי להשמיע את עמדתו בצורה פתוחה, וההחלטות שמתקבלות הן פחות טובות אם הוא לא יכול לחוות את דעתו. הערמת הקשיים הפכה בתקופה האחרונה לבון טון, אבל זה בהחלט לא משקף את המציאות".