אחת הנעליים עם הכיתוב בתוכה
אחת הנעליים עם הכיתוב בתוכהצילום: www.auschwitz.org

תגלית מרגשת נמצאה בתוך נעל שהיתה שייכת לילד יהודי בתקופת השואה: פרטי הילד נכתבו בכתב יד, בתוך הנעל, לצד מספר הרישום של הילד ברשימת ההובלה למחנה אושוויץ.

עמוס שטיינברג נולד בפראג ב-26 ביוני 1938. ב-10 באוגוסט 1942 הוא נכלא יחד עם הוריו לודוויג (לודוויק) ואידה בגטו טרזיינשטט ליד פראג. כולם גורשו לאושוויץ.

חנה קוביק ממוזיאון אושוויץ סיפרה כי "מהמסמכים שנותרו עולה כי האם ובנה גורשו לאושוויץ באותו משלוח ב-4 באוקטובר 1944. סביר להניח ששניהם נרצחו בתא הגזים''.

קוביק מעריכה שאמו של הילדה היא שכתבה את פרטיו בתוך הנעליים וציינה כי האב גורש מפראג במשלוח אחר. "אנו יודעים שהוא הועבר מאושוויץ לדכאו ב-10 באוקטובר 1944. הוא שוחרר במחנה המשנה קאופרינג''.

הנעל של עמוס
הנעל של עמוסצילום: www.auschwitz.org

בסך הכל העבירו הגרמנים 24 שילוחים של יותר מ-46,000 יהודים מגטו טרזיינשטט לאושוויץ.

בנעל אחרת שנמצאה במוזיאון אושוויץ הופיע כיתוב בשפה ההונגרית. ''יש לנו כבר אוסף של נעליים עם ממצאים כאלה, אבל אלה בעיקר עיתונים, שלעתים קרובות שימשו כמדרסים או בידוד נוסף. ממצא זה יקר ומעניין מכיוון שהמסמכים נשמרו במצב טוב והם מכילים תאריכים, שמות האנשים הנוגעים בדבר וכותרות בכתב יד. הם מתוארכים ל-1941 ו-1942'', הוסיפה חנה קוביק.

מסמכים אלה היו שייכים לאנשים המתגוררים ככל הנראה במונקאץ' ובודפשט. ''חלקם מסמכים רשמיים, חתיכה של חוברת ופיסת נייר עם שם. השמות אקרמן, ברוורמן וביינהורן מופיעים בממצא. הם כנראה גורשו לאושוויץ באביב או בקיץ 1944 במהלך השמדת יהודי הונגריה. אני מקווה שמחקר מעמיק יותר יאפשר לנו לקבוע את פרטי האנשים'', הדגישה קוביק.