שוללי חופש הבחירה

בקהילת הגאווה דוגלים בחופש, כל עוד מדובר בחופש לבחור בדעה שלהם.

עמנואל שילה , ב' באב תש"פ | עודכן: 13:25

שוללי חופש הבחירה-ערוץ 7
העברת החוק יצרה סדקים בקואליציה. ח"כים חרדים בעת ההצבעה
צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

1.

"כל אדם, אבל באמת כל אדם, נולד בצלם אלוקים. אנחנו נאפשר לכל אדם לחיות את אורחות חייו כפי שהוא בוחר, כפי שהוא מאמין, ככל שהוא מרגיש". המשפט הזה הוא ציטוט מהודעה מוקלטת שפרסם בני גנץ לאחר שהחוק האוסר על "טיפולי המרה" עבר בכנסת בקריאה טרומית, בתמיכת מפלגת כחול לבן.

גנץ מדבר בשבח חופש הבחירה, אבל החוק שהוא וחבריו העבירו תוך חבירה לאופוזיציה רק מתחזה לחוק ליברלי הדוגל בבחירה חופשית. למעשה מדובר בחוק שנועד לכפות על כל אזרחי ישראל את עמדתה של קהילת הגאווה, ולמנוע מאנשים רבים לחיות את אורחות חייהם כפי שהם בוחרים, מאמינים ומרגישים. בשם הקידמה, החופש והבחירה, האינקוויזיציה הליברלית והלהט"בית מבקשת לכפות את עמדותיה על החולקים עליה. בעבר הרחוק אורח החיים הלהט"בי היה מחוץ לחוק. עם הכוח הרב שהצליחו לצבור במשך עשרות שנים של מאבק ותעמולה, הלהט"בים ותומכיהם מבקשים כעת להוציא אל מחוץ לחוק את דעתם של מי שחלוקים עליהם.

הם לא באמת מאמינים בחופש לבחור. הם מאמינים בחופש לבחור בעמדה שלהם. הם מגבילים אפילו את חופש הביטוי, והביאו להסרת קמפיין פרסומי לגיטימי עם מסר מתון בנוסח "אבא ואמא = משפחה". הם ניכסו לצורכי תעמולתם חודש שלם בכל שנה, 'חודש הגאווה', שבו גופים ציבוריים ומסחריים כאחד נדרשים להביע הזדהות עימם ולהניף את דגלם. ולאחר שהשלימו באופן כמעט מלא את השתלטותם על רשות הרבים, כעת הם מבקשים להשתלט גם על חדר הטיפולים הפסיכולוגיים של כולנו, ולהכתיב למטופלים ולמטפלים מה מותר להם ומה אסור. "אנחנו נאפשר לכל אדם לחיות את אורחות חייו כפי שהוא בוחר", אמר גנץ, כאילו שמישהו מפריע היום לקהילת הלהט"ב לחיות כפי שהיא רוצה. האמת הפוכה: הקהילה הגאה היא שמבקשת למנוע מבעלי השקפה דתית ושמרנית לחיות על פי בחירתם.

2.

החוק החדש לא נועד למנוע טיפולי המרה בכפייה ממי שאינו מעוניין בכך, כי טיפולים כאלה אינם מתקיימים במדינת ישראל, וככל הידוע מעולם לא התקיימו. החוק שעבר בקריאה טרומית מבקש לשלול את זכותם של הורים, מחנכים ואנשי טיפול לסייע לאנשים ונשים שמרגישים משיכה לבני מינם, ומתוך רצונם החופשי מבקשים לפתח בנפשם משיכה טבעית, נורמלית ופורייה אל בני המין השני. איזו הצדקה יש למנוע מאדם את האפשרות הזאת? אם אדם מחליט שהוא רוצה להשתנות, איזה מקום יש כאן להתערבות של המדינה, לאיום שלה על מטפלים ופסיכולוגים שאם יסכימו לסייע לו רישיונם המקצועי יישלל?

ארגוני הלהט"בים ותומכיהם טוענים שהוכח כי טיפולי המרה גורמים לנזקים פסיכולוגיים ואף הביאו חלק מהמטופלים לכלל אובדנות, ולכן יש להוציאם אל מחוץ לחוק. בטיעון הזה יש מידה של צדק, עטופה במידה לא מבוטלת של הטעיה ורמייה. אכן, ישנן טכניקות מסוימות, חריפות וקיצוניות, כמו מכות חשמל ועוד, שהופעלו בזמנים ובמקומות מסוימים, אשר גרמו נזק למטופלים. אם היו באים מי שרוצים להגן על מטופלים ודורשים לקבוע קריטריונים של מותר ואסור ודרכי פיקוח עליהם, אפשר היה לברך על כך. אם היו מבקשים להרחיק גורמים מטפלים שלא הוכשרו ולא הוסמכו לערוך טיפולים רגישים, גם את זה היה אפשר לקבל. אבל החוק המדובר פועל פעולה הפוכה. הוא מאיים על רישיון העבודה של אנשי מקצוע מוסמכים, מרחיק אותם מלהושיט סיוע מקצועי, ובכך דוחף את מי שמבקש סיוע לפנות אל מטפלים מטעם עצמם, שלא הוכשרו ולא הוסמכו. במקום להבדיל בין דרכי טיפול פסולות ומזיקות לדרכי טיפול שאינן כאלה, מכניסים הכול תחת הכותרת המאיימת "טיפולי המרה" ומוציאים אל מחוץ לחוק. לא צריך להיות שמרן כדי להתנגד לכך. ליברל אמיתי צריך להתנגד לחקיקה הזאת, אפילו אם הוא עצמו שייך לקהילת הלהט"ב.

3.

המצדדים בחוק טוענים ששינוי הנטייה המינית הוא בלתי אפשרי, ולכן מי שמתיימר להגיש סיוע פסיכולוגי וטיפולי שזו מטרתו הוא רמאי ושרלטן, וממילא חוקי המדינה צריכים לרדוף אותו. הטענה הזאת היא בלתי מוכחת בעליל. בשנים האחרונות התפרסמו עדויות רבות של אנשים שבעבר נמשכו רק לבני מינם, וכתוצאה מטיפול וסיוע מקצועי הצליחו לפתח משיכה לבני המין השני, להקים משפחה ולהוליד ילדים.

מול העדויות הללו, ארגוני הלהט"ב מציבים חומה של הכחשה. התקשורת אוהבת לפרסם סיפורים על מי שחיו בזוגיות טבעית של איש ואישה, עד שבשלב מסוים בחייהם גילו בתוכם את הנטייה החד־מינית. באותה מידה ברור שיכולים להיות סיפורים הפוכים, ובחייו של אדם תיתכן התפתחות והשתנות בנטיותיו המיניות. אם האקדמיה לא הייתה נתונה תחת עריצות הפוליטיקלי קורקט, יש להניח שהיו הרבה יותר מחקרים שמראים זאת.

ואפילו אם היה ידוע ומוסכם שעד כה איש לא הצליח להשתנות כתוצאה מטיפול, עדיין לא ברור מה ההסבר להתערבות ברוטלית של המדינה ברצונו של אדם לנסות, כל עוד מדובר במעשה מתוך בחירה חופשית. אפשר גם לטעון שאסטרולוגיה מתיימרת לנבא את מה שאין ביכולתה לדעת. זה לא גורם למדינה להוציא את האסטרולוגיה אל מחוץ לחוק, ולא מפריע לעיתונים שמכבדים את עצמם לפרסם מדי שבוע מדורי הורוסקופ ותחזית אסטרולוגית. שרלטנות? הטעיה? בחברה דמוקרטית לכל אדם נתונה הרשות לבחור במה הוא חפץ להתנסות ולמי הוא רוצה להאמין.

אתם אומרים שהטיפול הזה מזיק? גם סיגריות מזיקות. גם אוכל לא בריא מזיק. גם נהיגה באופנוע היא דבר מסוכן. ממתי אתם דוגלים בכך שהמדינה תחליט עבור הפרט מה טוב לו ומה רע לו? ואיך אפשר להסביר את העובדה שהתערבות הורמונלית וכירורגית בגוף האדם במסגרת ניתוח לשינוי מין היא בעיניכם מעשה ראוי ואפילו נאצל? לשנות מין זה בסדר, ולשנות נטייה מינית זה לא בסדר? מי אתם שתקבעו?

4.

לא קשה לראות שמאחורי הדיבורים על הנזקים שגורמים טיפולים לפיתוח נטייה מינית טבעית ובריאה עומד משהו עמוק יותר. יותר ממה שהלהט"בים חוששים שהטיפולים ייכשלו ויגרמו נזק, הם חוששים שהטיפולים יצליחו. שנים הם עמלים לשכנע את עצמם ואת הציבור בכך שהם גאים בנטייתם החד־מינית. אבל בסתר ליבם הם יודעים שאם תימצא דרך מוכחת ובטוחה לפתח משיכה טבעית פורייה ונורמלית, רק מיעוט קטן ימשיך לבחור באורח החיים הלהט"בי. כל האוויר יֵצא מבלון הגאווה החד־מיני. הם לא שוללים דרכי פעולה מזיקות לשינוי המשיכה החד־מינית. הם שוללים את עצם התפיסה שרואה במשיכה כזו בעיה. זכותם לחשוב כך כמובן, אבל הם רוצים להכריח את כולנו לחשוב כמותם. הם לא בוחלים באמצעים כדי לכפות על החברה כולה את עמדתם, שלפיה משיכה חד־מינית היא טבעית ונורמלית, ואסור להתייחס אליה כאל בעיה. ואם אנשים בעלי השקפת עולם שמרנית או דתית חושבים אחרת, אז נוציא את הדעה שלהם אל מחוץ לחוק.

למרות ניצחונותיה הזמניים, לא לעולם תצליח הגישה הקיצונית והדורסנית הזאת לבלבל את העולם. ספק רב אם החוק הזה, שהצליח ליצור סדקים בקואליציה, יעבור בקריאה שנייה ושלישית ויהפוך לחלק מספר החוקים של מדינת ישראל. סביר יותר שהשכל הישר וההגינות יירטו אותו בדרכו לשם.

5.

משהו על ההיבט הפוליטי. בשבוע שעבר הליכוד דאג להפיל הצעה אופוזיציונית לחקור ניגודי אינטרסים של שופטים, רק כדי לרצות את השותפה הקואליציונית כחול לבן. מסתבר שלאנשי כחול לבן השותפות עם הליכוד פחות חשובה, והם נרתמו בשמחה להעביר את הצעת החוק הזאת, שמביכה את הליכוד ותוקעת טריז בינו לבין שותפותיו החרדיות.

אי אפשר שלא להביע אכזבה על ההחלטה של אנשי הימין החדש - בנט, שקד וכהנא, להיעדר מהמליאה ולא להצביע נגד הצעת חוק שהיא גם אנטי־דתית וגם אנטי־ליברלית. בצלאל סמוטריץ' ואופיר סופר מהאיחוד הלאומי הצביעו נגד, והצילו משהו מכבודה של סיעת ימינה. יש לקוות שבסיבוב הבא גם שלישיית הימין החדש תשתחרר מאימת הלהט"בים ותתנגד לחוק הרע הזה. זה יהיה גם יותר צודק ערכית וגם יותר חכם פוליטית.

לתגובות: eshilo777@gmail.com