פרופ' יגיל לוי
פרופ' יגיל לוי צילום: ישראל ברדוגו

פרופ' יגיל לוי, שהצטרף לעתירת המלש"ביות כידיד בית המשפט בדרישתן לפתוח את היחידות המיוחדות לשירות נשים, טוען כי דתיים יכולים לשרת בצה"ל עם נשים.

בראיון לאסף משניות בעיתון 'בשבע' המתפרסם היום (חמישי) אמר פרופ' לוי כי הדרישה מחיילים דתיים לשנות את עולם הערכים שלהם היא "לא דרישה בשמיים".

בתחילה אמר פרופ' לוי: "טוב שנשים את הדברים על השולחן. הניסיונות לעטוף את הסוגייה במניעים מבצעיים מסתירים שלמעשה החשש הוא מהתנגשות בין שירות דתיים לשירות נשים".

"מי החליט שהם לא יכולים לשרת עם נשים? בוודאי שהם יכולים", טען פרופ' לוי, אך צייך כי כדי שהדבר יתאפשר בפועל "מתחייב שינוי באופן שבו גברים דתיים חושבים".

לוי הוסיף, "הרי כשהם יעזבו את הצבא הם יעבדו במקומות מעורבים, ילמדו באוניברסיטאות ומכללות מעורבות, ויחיו חיים מלאים שלא מופרדים מגדרית".

"הם צריכים להפסיק לפחד מחלק מהרבנים שלהם שמפחידים אותם, וגם הרבנים צריכים לתת יותר אמון בתלמידים שלהם", דברי פרופ' לוי.

הבהרה

ביום חמישי 23.7 התפרסם ראיון עם פרופ' יגיל לוי בסוגיית פתיחתן של היחידות המיוחדות לשירות נשים שכותרתו- "לשנות חלק ממה שדתיים מאמינים בו".

בראיון זה צוטט פרופ' לוי: דתיים יכולים לשרת בצה"ל עם נשים, הם רק "יצטרכו לשנות חלק ממה שהם מאמינים בו." בבדיקה שערכנו עלה שהציטוט לא מדוייק ואנו מצטערים על הטעות.

בראיון המקורי עם כתב העיתון בשבע אסף משניות אמר פרופ' לוי שאינו רואה בעיה שחייל דתי ישרת במחיצת נשים תוך יצירת ההסדרים הראויים כדי שלא יעבור על אמונתו, כך שאין מדובר בציפייה שהחייל הדתי ישנה את אמונותיו.

פרופ' לוי הסביר לכתב ששילוב נשים ביחידות המיוחדות יכול להיעשות בראש ובראשונה במסגרת פקודת "השירות המשותף", המאפשרת לחיילים דתיים לשרת ללא נשים. אבל העמדה העקרונית היא שגם גברים דתיים צריכים ללמוד לשרת יחד עם נשים מבלי שתיפגע הצניעות של מי מהצדדים.