הרב חיים קנייבסקי
הרב חיים קנייבסקי צילום: Aharon Krohn/Flash90

לאור המצב הקשה והמשך התפשטות המגיפה הורו הרב חיים קנייבסקי, הרב גרשון אדלשטין וחכם שלום כהן, במענה לשאלתו של הרב הראשי לישראל הרב דוד לאו, כי ראוי להתחיל לומר בימים אלו את תפילת 'אבינו מלכנו' לאחר תפילת שחרית ומנחה.

במכתב ששיגר לרבנים כתב הרב הראשי, "עוברים עלינו ימים קשים, וגם הרופאים אינם מוצאים מזור ותרופה ומבינים שאין לנו להשען אלא על אבינו שבשמים", ולפיכך מבקש הוראה האם לומר בציבור את תפילת "אבינו מלכנו" בימים אלו, ובעיקר לזעוק בעת אמירת "אבינו מלכנו מנע מגפה מנחלתך".

על מכתבו של הרב לאו, חתם הרב קנייבסקי כי יש להתחיל לומר "אבינו מלכנו" והוסיף בכתב יד כי זהו "דבר נכון". כשהגיעה השאלה לרב אדלשטין הוא עבר בעיון במשך זמן רב והסכים להצעת הרב הראשי, והורה כי אכן "ראוי לומר אבינו מלכינו" בימים אלו.

חכם שלום כהן, נשיא מועצת חכמי התורה, עיין במכתב והשיב בכתב יד כי "בוודאי שכח התפילה הוא גדול...וע"כ כמה שיוכלו להתפלל בלב שלם ובתחינה זה חשוב, והקב"ה יקבל תפילתנו ויעננו ברצון".

לאור הוראת הרבנים תיעשה הפניה והקריאה לכלל בתי הכנסת להוסיף את תפילת "אבינו מלכינו" לאחר חזרת הש״ץ בתפילה שחרית ומנחה כפי הוראת גדולי ישראל.