המטרה: לייצר אבחון קורונה מהיר

ישראל והודו יערכו יחד ניסויים במספר טכנולוגיות לאבחון מהיר של הנגיף. משלחת ישראלית תפעל במדינה ואף תטיס אליה מכונות הנשמה.

ניצן קידר - ערוץ 7 , ב' באב תש"פ

המטרה: לייצר אבחון קורונה מהיר -ערוץ 7
ארגזי הסיוע שיועבר להודו
צילום: דוברות משרד החוץ

משרדי החוץ, ביטחון והבריאות יובילו בשבועות הקרובים מבצע חסר תקדים בלוחמה בנגיף הקורונה בשיתוף פעולה עם משרד המדען הראשי ההודי.

בטיסה מיוחדת מישראל תגיע להודו משלחת בכירה של עשרות חוקרים ממפא"ת כדי לערוך את השלבים הסופיים במחקר טכנולוגיות מתקדמות לאבחון מהיר של קורונה.

בטיסה המיוחדת, שיוביל שגריר ישראל בהודו, ד"ר רון מלכא, יובאו להודו טכנולוגיות ישראליות פורצות דרך שנתרמו על ידי משרד החוץ והמגזר הפרטי ונועדו לסייע למדינה להתמודד עם משבר הקורונה. עוד יהיו על הטיסה: מכונות הנשמה המיוצאות להודו באישור חריג.

שגריר ישראל בהודו ד"ר רון מלכא מצהיר כי "להודו ולישראל יש את היכולות להביא בשורות לעולם".

"על המטוס יהיה ציוד טכנולוגי רפואי פורץ דרך שפותח בישראל, למלחמה בקורונה. נביא ציוד שייתן מענה לצמצום חשיפת הצוותים הרפואיים של חולי הקורונה כולל אמצעים טכנולוגיים המאפשרים טיפול רפואי מרחוק", הוא אומר.

מלכא מציין את שיתוף הפעולה הפורה בין שתי המדינות. "גם אנחנו קיבלנו סיוע מהודו בתחילת משבר הקורונה וקיבלנו אישורים של כל הרשויות להביא את כל הישראלים שרצו להגיע הביתה. במהלך התקופה שוחחו נתניהו ומודי שלוש פעמים וסיכמו על שיתופי הפעולה. אנחנו גם נביא על המטוס מכונות הנשמה שההודים כל כך זקוקים להן".

"הטכנולוגיות שאנחנו מביאים הן כאלו המותאמות לתקופת הקורונה ואנחנו מאמינים שיהיו יעילות גם להודים", הוא מסכם.

מאז פרוץ המגיפה, בחנה מפא"ת עשרות רבות של טכנולוגיות זיהוי וגילוי. חלקן הבשילו ועמדו בהצלחה בניסויים בארץ, אך על מנת להשלים את המחקר ולהוכיח את יעילותן, יש לנסות אותן על היקף רחב של נבדקים וחולים מאומתים, שיש קושי לבצע במדינת ישראל בזמן קצר.

שיתוף הפעולה בין ישראל להודו יאפשר למשלחת לאסוף עשרות אלפי דגימות בתוך עשרה ימים בלבד, ולהעבירן לפיענוח במערכות מחשב מבוססות בינה מלאכותית.

ארבע הטכנולוגיות שייבדקו בהודו הן: ניתוח גלי קול, בדיקת ינשוף-זיהוי מבוסס גלי טרה-הרץ, זיהוי איזותרמי, בדיקת חומצות פוליאמיניות.

המשותף לכולן הוא היכולת לאבחן את נוכחות הנגיף בגוף בצורה מהירה, לפעמים תוך דקות ספורות. פיתוח יכולות אבחון הוא יעד לאומי של ישראל ושל מדינות רבות בעולם, שכן זוהי הדרך היעילה ביותר לקטוע שרשראות ההדבקה, למנוע בידוד ממושך ולאפשר פתיחה מחודשת של הכלכלה העולמית.

המשלחת הישראלית להודו תמנה כ-20 משתתפים וייקחו בה חלק בין היתר נספח צה"ל ומשרד הביטחון בהודו, אל"מ אסף מלר. פרופ' נתי קלר, מומחה למחלות זיהומיות במרכז שיבא תל השומר ואיתי גורדון ראש תחום החדשנות במשרד הבריאות. לצד אנשי מפא"ת יצטרפו למשלחת גם מהנדסים ומפתחים מהחברות שפיתחו את טכנולוגיות האבחון החדשניות.

ראש מפא"ת דני גולד סיכם, "זה שיתוף פעולה ייחודי הן מהצד הישראלי והן עם הודו. אנחנו מתמקדים בטכנולוגיות של זיהוי ומענה. הרצון שלנו הוא להגיע למצב שבדיקות יוכלו להידבק בעשרות שניות ובאופן שיאפשר להוריד תחלואה וגם לפתוח את הכלכלה".

"המהות של שיתוף הפעולה הוא לדגום עשרות אלפי בני אדם בתוך זמן קצר בארבעה מתחמים שונים. הצד ההודי מאוד מקצועי בתחום ואנחנו מאמינים שזה הולך להיות משנה מציאות מבחינת מהירות הבדיקות ונוכל להנחיל את זה קודם כל אצלנו ואחר כך להודו ולמדינות אחרות בעולם".