אורי מקלב: נתניהו עשה הכול כדי לתקוע טריז בינינו לכחול לבן

סגן השר מיהדות התורה: ''אם נתניהו יגיש הצעה לפיזור הכנסת, אנחנו נתנגד לה. אנחנו יודעים מי אשם''.

ערוץ 7 , ג' באב תש"פ

אורי מקלב
אורי מקלב
צילום: Yonatan Sindel/Flash90

המפלגות החרדיות זועמות על ראש הממשלה בנימין נתניהו שלא בלם השבוע את אישורו בקריאה טרומית של החוק לאיסור טיפולי המרה.

סגן השר אורי מקלב אמר לעיתון יתד נאמן: "אם נתניהו יגיש הצעה לפיזור הכנסת, אנחנו נתנגד לה. אנחנו יודעים את האמת מי אשם, נתניהו עשה הכול כדי לתקוע טריז בינינו לכחול לבן. חבל מאוד מבחינתו כי זה יכול לפעול נגדו כבומרנג".

לאחר אישור החוק במליאת הכנסת התקשר נתניהו לשר יעקב ליצמן מיהדות התורה, האשים את כחול לבן, אמר שיטפל במשבר הקואליציוני והבטיח ''לעשות הכל כדי שזה לא יקרה יותר".

יו"ר הקואליציה ח"כ מיקי זוהר (הליכוד) הזהיר כי הממשלה עלולה להתפרק והאשים את מפלגת כחול לבן. "המצב שנוצר מביא לחוסר היציבות של הממשלה מה שגורם לחברי הקואליציה לעשות ככל העולה על רוחם ללא משמעת קואליציונית", אמר זוהר.

"הגיע הזמן לקבל החלטה: העברת תקציב, ממשלה יציבה וקואליציה מתפקדת או ללכת בחירות", הוסיף זוהר.

על פי סקר שנערך על ידי פרופ' יצחק כ"ץ ממכון 'מאגר מוחות' עבור תוכניתו של ניסים משעל ב-103fm, נדמה כי אכזבתם של האזרחים מהתנהלותו של בנימין נתניהו במסגרת המשבר הכלכלי רק הולכת וגוברת.

69% מהנשאלים העניקו לו ציון גרוע, עליה של 2% לעומת הסקר שנערך בתחילת חודש יולי. 13% העניקו לו ציון בינוני, ו-18% בלבד סבורים כי מגיע לנתניהו ציון טוב. על פי המשתקף בסקר, הציבור חש כי ראש הממשלה נתניהו נכשל בטיפולו במשבר הכלכלי ובאבטלה.

בנוסף, הנשאלים הביעו את דעתם על הסיכוי שמדינת ישראל תשוב למערכת בחירות נוספת וזאת בצל המשברים החוזרים ונשנים בממשלה, וזאת אחרי שהשבוע נוצר קרע בקואליציה אחרי שמפלגת כחול לבן החליטה להצביע בעד החוק האוסר טיפולי המרה. 35% מהנשאלים מאמינים כי המשברים הקואליציוניים יובילו לבחירות נוספות, 26% מהנשאלים מאמינים כי על אף המשבר ישראל לא תשוב לקלפי בקרוב, ואילו 39% מהנשאלים השיבו כי הם אינם יודעים.

עוד עולה מתוצאות הסקר, שמקרב כלל המשיבים אם תרחיש הבחירות הרביעיות אכן היה מתקיים בעת הנוכחית, מפלגת הליכוד בראשות בנימין נתניהו הייתה זוכה ל-35 מנדטים, ואחריה מפלגת יש עתיד-תל"מ הייתה זוכה ל-17 מנדטים. אחריה הרשימה המשותפת עם 15 מנדטים, ואילו מפלגת כחול לבן מתאוששת בסקרים עם 12 מנדטים.

מיד אחריה מפלגת ימינה עם 11 מנדטים, בעוד המפלגות החרדיות זוכות ל-9 מנדטים בעבור ש"ס, ו-8 מנדטים בעבור יהדות התורה. יחד איתן ניצבת גם מפלגת ישראל ביתנו עם 8 מנדטים, ובתחתית הרשימה מרצ עם חמישה מנדטים בלבד.

את הסקר ביצע פרופ' יצחק כ"ץ ממכון מאגר מוחות. הוא נערך בתאריכים 22-23 ביולי באמצעות פאנל אינטרנטי בהשתתפות 511 נשאלים בגילאי 18 ומעלה, המהווים מדגם מייצג של האוכלוסייה. גודל הטעות הסטטיסטית: 4.4 אחוזים, ברמת ביטחון של 95 אחוזים.