השמאל הקיצוני הורג את מחאת העצמאים

רק התנערות מוחלטת של מארגני מחאת העצמאים ושותפיהם הלגיטימיים מן האנרכיסטיים והטרמפיסטיים שעל גבם יכולה להציל את מחאתם המוצדקת.

מתן פלג , ד' באב תש"פ

מתן פלג
מתן פלג
צילום: אור אלכסנברג

איאד אלחלאק הוא בחור ערבי על הרצף האוטיסטי שנורה ונהרג ב-30 במאי השנה, על ידי לוחמי מג"ב שחשבו שמדובר במחבל.

ככל האירועים לסיכול טרור במזרח ירושלים, גם האירוע הזה היה מורכב ביותר. הלוחמים היו בכוננות שיא כי קיבלו אינדיקציה משוטרי המחוז על אפשרות להימצאות מחבל בסביבה. איאד חלף על פני הלוחמים ועורר את חשדם, אך כשהתקדמו אליו, החל במנוסה ובמרדף שהתפתח, כשהלוחמים בטוחים שהצליחו לחשוף את המחבל, פתחו באש, ממנו נהרג איאד בחדר האשפה בו ניסה להסתתר.

יש מי שטוען שלוחמי מג"ב פעלו קשורה, ויש מי שטוען שלא. בקצה כמובן נמצאים חברי הכנסת הערבים ופעילי השמאל הקיצוני, שקבעו כיודעי דבר שמדובר בהוצאה להורג, רצח בדם קר, אפרטהייד, כיבוש ושאר המילים בלקסיקון הפוליטי נגד ישראל.

איך כל זה קשור למחאת העצמאים מול בית ראש הממשלה? זה לא. אבל בהפגנה שהתקיימה ביום חמישי האחרון סמוך לרחוב בלפור, לא הייתה קריאה דומיננטית יותר מצד המפגינים מאשר "צדק לאיאד!".

חשוב לומר, התחרות הייתה קשה, שכן דברי הנאצה נגד נתניהו ומשפחתו נשמעו גם הן מכל עבר, אך לא באותה מידה.

קריאות לחלוקת מענקים מוגדלים, דיבורים על פרנסה בכבוד, על פתרון לעצמאים או לעובדים הסוציאליים- לא נשמעו. ואם נאמרו על ידי מפגין כזה או אחר, בוודאי אף אחד לא שם אליהם לב. הקולות נבלעו מפני שעובדתית הם היו במיעוט.

גם קהל המפגינים והאווירה באירוע, לא תאמו במאומה את מה שמספרים לנו בשבועות האחרונים בתקשורת המרכזית. הרבה יותר אווירת וודסטוק בארומה חתרנית, עם סמלים אנרכיסטיים ואנטי ציונות, מאשר בני שלושים וארבעים שהתחילו קריירה, הקימו מפעלי חיים ועכשיו עומדים בפני שוקת שבורה. כל מי שהיה בהפגנה ראה זאת במו עיניו. מי שיטען אחרת טועה, מטעה או מרמה את עצמו. יהיו סיבותיו אשר יהיו.  

כאן המקום להדגיש. לא רק שיש מקום בימים אלו לזעקה חזקה מפי העצמאים, המסעדנים, השכירים שהוצאו לחל"ת, העובדים הסוציאליים והמורים, אלא שזו אפילו חובתם האזרחית ולמען כולנו. שכן אם יפסיקו ללחוץ, קיימת סכנה שישכחו אותם בעין הסערה. לאו דווקא מתוך קהות לב, אלא מן העובדה הפשוטה שיש לממשלה עוד הרבה משברים דחופים לטפל בהם.

מצד שני הממשלה לא תתגייס לעזרת שום קבוצת לחץ שהציבור הרחב אינו תומך בה. ומה לעשות שקריאות נגד הציונות, נגד חוק הלאום, נגד החלת הריבונות ובעד צדק לאיאד, מרתיעות את הציבור הרחב ומרחיקות אותו.

ולכן רק התנערות מוחלטת של מארגני מחאת העצמאים ושותפיהם הלגיטימיים, מן האנרכיסטיים והטרמפיסטיים שעלו על גבם, יכולה להציל מחאתם המובנת והמוצדקת. זה גם לא אמור להיות קשה מדי. הרי לא הם ביזו את המנורה מול כנסת ישראל, לא הם תקפו בהפגנה שוטרים, סקרנים ועוברי אורח. לא הם זרקו אבנים על חנויות. הם יכולים להוכיח את זה כי יש להם אליבי מוצק. הם לא היו שם.
 
מתן פלג, יו"ר תנועת אם תרצו