בני גנץ
בני גנץצילום: רויטרס

שר הביטחון וראש הממשלה החליפי בני גנץ ידרוש להחמיר במדיניות שחרור גופות המחבלים, ולא לשחררן למעט במקרים חריגים, כך מדווח העיתון "ישראל היום".

המדיניות החדשה תובא לאישור הקבינט המדיני־ביטחוני בשבועות הקרובים.

בדיונים פנימיים שהתקיימו במשרד הביטחון אמר גנץ כי יש לשים את סוגיית השבויים והנעדרים בעדיפות עליונה.

גנץ הצהיר על כוונתו להביא לשינוי המדיניות הנהוגה בנוגע להשבת גופות מחבלים, בתשובה שהגישה המדינה לבג"ץ בפרשת המחבל אחמד עריקאת, שבה נכתב, "השר עודנו פועל להעלאת סוגיית שינוי המדיניות המעוגנת כיום בהחלטת הקבינט המדיני־ביטחוני מיום 1.1.17, לבחינה מחודשת בקבינט המדיני־ביטחוני".

עוד נמסר ממשרד הביטחון בתשובה לבג"ץ כי ב־16 ביולי "נדונה הסוגיה במהלך שיח בין שר הביטחון ליועץ המשפטי לממשלה".

בפרשת עריקאת עתרו קרובי משפחתו של המחבל אחמד עריקאת להשבת גופתו. עריקאת, תושב אבו־דיס, ניסה בינואר האחרון לדרוס לוחמי מג"ב במחסום הסמוך לאבו־דיס ונורה על ידם למוות.

המחבל היה קרוב משפחתו של בכיר הרשות, סאיב עריקאת. מכיוון שהוא אינו משוייך לחמאס, על פי המדיניות שנקבעה ב־2017, לא היתה מניעה להשיב את גופתו לידי משפחתו.

בינואר 2017 החליט הקבינט המדיני־ביטחוני שלא להחזיר למשפחותיהם של מחבלי חמאס את גופותיהם, אלא לקבור אותן באתר קבורה ייעודי.

כמו כן נקבע כי לא יושבו גופות מחבלים שביצעו פיגועים המוגדרים כחריגים. בלשכת ראש הממשלה ציינו אז כי מדובר בחלק מהמדיניות שנועדה להשיב לישראל את האזרחים המוחזקים בעזה, אברה מנגיסטו והישאם א־סייד, וכן גופות חללי צה"ל, אורון שאול והדר גולדין.

בשבועות האחרונים נמתחה ביקורת על הדרג המדיני בשל חשד שגופת מחבל חמאס הועברה לעזה, למרות ההחלטות המחמירות של הקבינט. חלק מחברי הכנסת אף דרשו דיון מיוחד בנושא בועדת החוץ והביטחון והשר הבין את הרמז ופעל בעצמו לשינוי המדיניות.