השר רפי פרץ:
אני רץ למרחקים ארוכים

יו"ר הבית היהודי טוען כי פניו לאיחוד של הציונות הדתית, ולמרות הסקרים דוחה את הטענה ש'אין לו חיילים', "אני מכיר את השטח".

רפאל לוי , ה' באב תש"פ

הרב רפי פרץ
הרב רפי פרץ
צילום: ללא קרדיט

השר לענייני ירושלים ומורשת, הרב רפי פרץ (הבית היהודי), שוחח היום (ראשון) עם בני טיטלבוים ב'כאן מורשת' על משבר הקורונה, ההפגנות נגד הממשלה, 15 שנים לגירוש מגוש קטיף ומצבה הפוליטי של הציונות הדתית.

תחילה סיפר הרב פרץ על חששותיו מההפגנות, "אני מאוד מוטרד בימים האלה. כולנו יודעים מהם הימים המיוחדים האלה. הימים שלפני תשעה באב, ימים שבהם אנחנו מדברים על אהבת חינם, מדברים על רצון סולידריות וערבות הדדית. אני פוגש שיסוי ושנאת חינם בהפגנות, ומישהו נדקר, דברים חריפים ביותר ואני מרגיש שזה לא ענייני".

"אנחנו עושים עבודה ענקית, ממשלת ישראל משקיעה שעות, אני משקיע בין עשרות למאות שעות בלחשוב טוב ולמצוא את הדרכים ולהביא תקנות וחוקים ואת המענקים. אני רואה את כל אלה ששלוש פעמים הם חשבו שהם הצליחו לנצח את הבחירות ולא ניצחו, עומדים ומפגינים", הוסיף

לשאלה האם ראש הממשלה נתניהו משתמש במשבר הקורונה כדי לחמוק מנושא הריבונות השיב השר פרץ, "כל מעייני מופנים היום לטיפול בנושא הקורונה ולטובתה של ירושלים ברובד של המשרד שלי ולטובתה של מדינת ישראל. נושא הריבונות הוא נושא חשוב ביותר, אני מאוד לוחץ שנמצא לזה מוצא, כנראה שיש גם בעיות עם השותפים וגם עם האמריקאים".

"אני חושב שהריבונות צריכה להיות סיפור אחר והיא צריכה להגיע, ריבונות על כל היישובים היהודיים ביהודה ושומרון זה צו השעה, זה היה צריך לקרות מזמן ולצערי זה קורה באיחור אבל הגיע הזמן שזה יקרה", הוסיף.

על הקולות בשמאל שעדיין חושבים שההתנתקות הייתה צעד חיובי וחשוב אומר הרב פרץ, "אני מתבייש בדברים האלה, זה חלק מארץ ישראל, אנחנו נשלחנו על ידי ממשלות ישראל אנחנו הגענו לשם כדי ליישב אנחנו בנינו שם חבל ארץ מפואר. אנחנו התרענו על טילים ברחובות ובאשקלון, באשדוד ובתל אביב, וכל מה שאמרנו קרה, פרצה עוד מלחמה - גם עופרת יצוקה, גם צוק איתן ושילמנו במחיר היקר מאוד של בנינו. אנחנו לא נמצאים בשום מקום שאנחנו יכולים להגיד שהרווחנו פסיק, חוץ מאשר כעשרת אלפים איש שסולקו מהבית שלהם ואמרו להם 'לכו, הכושי עשה את שלו, לך!' זאת הרגשה משפילה".

הרב פרץ הגיב גם לדברי הרמטכ"ל לשעבר דן חלוץ בראיון, "לצערי הרב ראיתי שרמטכ"ל הפינוי התייחס בצורה מזלזלת למתיישבים, אני ממש מתבייש בדבר הזה. הוא הוכיח את עצמו במלחמת לבנון השניה ועף הביתה, אנחנו התנהגנו בצורה הכי ממלכתית שאפשר, בכינו והבלגנו והלכנו להקים ישובים חדשים, ואיפה הוא היום? אנחנו הקמנו יישובים חדשים אחרי כל המכה הזו, אני חושב שזה המקום ומזה צריך ללמוד, אני חושב באמת שאחרי 15 שנה צריך לפחות במורשת שתהיה התייחסות הוגנת כלפי אנשים נפלאים שממשיכים ושותפים למדינה, התלמידים שלי שבועיים אחרי התגייסו לצה"ל, מלא קצינים יצאו לי מהמחזור שחווה פה את הפינוי. עשינו הכל כדי להמשיך וכדי להיות חלק מעם ישראל, אני נמצא פה בעוטף עזה ואני רואה את התוצאות של זה, חטפנו פה אלפי פצמ"רים".

אתה רוצה לחזור לשם?

"זה הבית שלי, הרסו לי אותו אבל אני מעולם לא ראיתי תמונה הרוסה שלו, לי יש שם בית ואני אשמח מאוד ביום שאפשר יהיה להגיע אני אגיע ראשון לשם.

צריך לחזור לשם?

אני חושב שזה המקום שלנו, זה חבל ארץ שלנו, יש לנו הוכחות בכל מקום, בעזה ובכל המרחב לישות ישראלית עוד הרבה לפני שפלסטינים חלמו להיות שם, אם אנחנו נוותר על הבית שם, אז אנחנו מוותרים על הבית בהרבה מקומות חס ושלום. לשמחתי התוצאה של ההתנתקות זה הריבונות, היום לא מדברים על התנתקות, לא מדברים על פינוי יישובים היום מדברים על זה שנחיל את הריבונות כדי לא לחזור לאירועי גוש קטיף. אם עשינו וזה היה התיקון, זה תיקון גדול".

על המתיחות בצפון אומר השר פרץ, "אנחנו צריכים להיות מוכנים תמיד מבחינת ביטחונית לכל צרה שלא תהיה, יש לנו בצפון מפקדים מצוינים, כוחות טובים מאוד, אני מכיר היטב באופן אישי, אנחנו צריכים לעבות את זה כך שהאויב ידע שאין דבר כזה שהוא יכול להתגרות בנו ולא לקבל מענה. ברגע שהוא יתגרה ויקבל מענה כמו שהוא צריך לקבל, הוא לא יתגרה יותר. לצערי הרב, אלה השכנים שלנו".

לדברי השר פרץ יש לפתור את סוגיית התקציב בכל דרך כדי לא להגיע לבחירות בזמן המשבר, "אנחנו צריכים לפתור את סוגיית התקציב הזאת, מצידי חד שנתי או דו שנתי, אין לזה משמעות, אם המקצוענים, ואני שומע את שר האוצר אומר שעדיף חד שנתי, ובאופן מקצועי זה נכון, צריך ללכת על זה, אם דו שנתי הכי נכון ללכת על זה, אבל זה קריטי למדינת ישראל שעומדת עם כל כך הרבה פרויקטים ולא יכולים לסגור אותם. אני סומך שהממשלה הזאת תמשיך, נכון שהיו כמה קולות וכמה חריקות, אבל הממשלה הזאת תמשיך".

תהיה רוטציה?

"אני מכיר את בני גנץ ומכיר את נתניהו, אנשים אחראים, אוהבי ישראל גדולים, ואני בטוח שהם יעמדו בהתחייבות שלהם כולל הרוטציה".

לאן פניה של הבית היהודי ופניך?

"אני רץ למרחקים ארוכים, נבדוק את הדברים בעוד שלוש-ארבע שנים. קודם כל פניי לאיחוד של הציונות הדתית, אני נמצא בקואליציה כי אני חושב שזה מקומה של הציונות הדתית, אני לא עושה את זה כאנטי לימינה, הם חברים שלי, אני איתם ובנעימות איתם, רק שהם החליטו אופוזיציה ואני מתנגד לזה נמרצות והלכתי לקואליציה, אבל האם בגלל זה אנחנו נתנו גט כריתות? מצידי וודאי שלא, אני חושב שאנחנו יכולים למצוא את הדרכים לחיבור ולאיחוד, בוודאי עם האיחוד הלאומי, אנחנו עובדים על זה ובעזרת ה' אנחנו נמצא את הדרך שהציונות הדתית תחזור לתפארתה".

אבל הציבור לא אתך. אין לך חיילים.

"אני לא מרגיש ככה, אני מכיר את השטח, אני יודע מה קורה בשטח, אנחנו עובדים על זה, ואני בעד עבודה איטית, ריצה למרחקים ארוכים, עוד פרט ועוד פרט, אין פה נוק אאוט, ולאט לאט נראה לאן הדברים יובילו, אני אומר שהם מובילים למקום טוב".