מה צריך לדעת כשבודקים ביטוחים?

האם בדיקת ביטוחים דרך הר הביטוח מספיקה? כנראה שלא. כמה דברים שחשוב שתדעו על בדיקה בהר הביטוח.

תוכן שיווקי , ה' באב תש"פ

מה צריך לדעת כשבודקים ביטוחים?-ערוץ 7
ביטוח
iStock

לפני כמה שנים, רשות שוק ההון, הביטוח והחיסכון במשרד האוצר השיקה את אתר חיפוש הביטוחים "הר הביטוח".

ההשקה, הגיעה אחרי תלונות רבות שהצטברו מהציבור על כך שמוכרים להם ביטוחים עם כיסויים כפולים.

בהתחלה, הר הביטוח באמת הצליח לממש את מטרתו וישראלים רבים (מאות אלפים) "נהרו" בתוך חודשים בודדים לאתר המיועד כדי לבדוק איזה פוליסות יש בחזקתם ולנסות לעשות בהן סדר. אך ככל שהזמן חלף, חברות הביטוח שכנראה לא כל-כך אהבו את "המהלך" של משרד האוצר, מצאו דרך לעקוף אותו ולהמשיך להקשות על הציבור.

בדיקה בהר הביטוח לא מבטיחה שתראו את הפוליסות שלכם במלואן

יש כמה דברים שחשוב שתדעו על בדיקה בהר הביטוח אם כבר עשיתם אחת או שטרם יצא לכם לעשות - חלק מחברות הביטוח מנסות (ומצליחות) להסתיר ממנו נתונים וגם, בלי קשר, המידע שמופיע בו על הביטוחים שלכם הוא חלקי ולא מספק.

חברות ביטוח מסתירות נתונים מהר הביטוח

אם עדיין לא הבנתם למה חברות הביטוח לא אוהבות את מנוע איתור הביטוחים של משרד האוצר, הסיבה היא שיותר קשה להן למכור ביטוחים חדשים לציבור. לכן, מה שעשו חלקן הוא להכניס סעיף לחוזה הפוליסה בו המבוטח מאשר "לא להעביר את הנתונים למאגרים של משרד האוצר" ובכך, ברגע שהמבוטח יכנס להר הביטוח לאחר מכן, הנתונים יהיו נעלמים מעיניו. ובנינו, מי מאתנו מסתכל על כל הסעיפים בחוזה מול חברת הביטוח לפני שהוא מאשר אותו?

נתונים חלקיים - בלי קשר לחברות הביטוח

בגדול, הר הביטוח מאפשר חיפוש של ביטוחים ומתריע על כפילויות אם יש כאלו. אבל, חסרים בו נתונים "קריטיים" כמו פירוט של הכיסויים בביטוח, גובה הכיסויים, האם יש השתתפות עצמית, מה הגובה שלה ועוד ועוד. לכן, גם אדם שהחליט לבדוק את הביטוחים שלו ומצא שיש כפל, לא באמת יוכל לעשות השוואה ויצליח להחליט איזה מהביטוחים כדאי לבטל.

יש דרך לבדוק את הביטוחים שלכם כמו שצריך, ואולי אתם לא תאהבו אותה

באתר של "בטוח, ככה עושים ביטוח" עובדים בשיתוף פעולה עם מספר גורמים בענף הביטוח כתובים במאמר שלהם על הר הביטוח את הסיבות שבגללן כדאי לכם לעשות בדיקה דרך סוכנות ביטוח מקצועית ולא לבד, וגם מאפשרים לכם לעשות את זה בקלות דרך האתר. ולא, אין לכם למה לדאוג מסוכני ביטוח.

מאז שחברת הביטוח 9,000,000 יצאה בקמפיין נגד סוכני וסוכנויות ביטוח שמם הטוב נפגע משמעותית והם מתקשים להסביר שסוכנות ביטוח היא לא "סתם מתווך שגוזר עמלה".

המקצוע של סוכן ביטוח הוא להתאים כיסויים לצורך של המבוטח, לטפל עבור המבוטח בתביעות מורכבות מול חברות הביטוח (שאם במקרה ושכחתם המטרה של אותן חברות היא - לא לשלם לכם) ובנוסף, אתם תתפלאו גם לשמוע שהמחירים שסוכן יכול להשיג עבור הביטוחים שלכם - הרבה יותר טובים ממה שאתם תוכלו להשיג אם תפנו לחברת הביטוח בלבד.