בצל הקורונה
תכנית חפציב"ה יצאה לדרך

תכנית חפציב"ה יצאה לדרך לשנת הלימודים תשפ"א. השר אלקין: מדינת ישראל לא תעזוב את יהדות בריה"מ לשעבר".

ערוץ 7 , ה' באב תש"פ

שיחת זום
שיחת זום
צילום מסך

הבוקר (ראשון) התכנסו בשיחת זום מורים, מורות ורכזים מתכנית חפציב"ה של משרד ההשכלה הגבוהה לקראת יציאתם לשליחות, יחד עם שר ההשכלה הגבוהה והמשלימה - ח"כ זאב אלקין, יו"ר הסוכנות היהודית - יצחק הרצוג ומנכ"ל משרד ההשכלה הגבוהה והמשלימה מרדכי בניטה.

תכנית חפציב"ה - חינוך פורמאלי ציוני יהודי בברית המועצות, פועלת זו השנה ה-30 ב-11 מדינות ברה"מ לשעבר, בלמעלה מ-50 בתי ספר ומכשירה מעל לעשרת אלפים תלמידים בשנה.

עקב משבר הקורונה הועלו סימני שאלה על קיום התכנית במלואה בשנת הלימודים תשפ"א אך עקב לחצים של משרד ההשכלה הגבוהה יחד עם הסוכנות היהודית התכנית תצא לדרך כמתוכנן.

השר אלקין, בירך את המשתתפים ואמר: "אני רוצה לחזק את ידי המורים שיוצאים לשליחות חשובה והיא ללמד עברית יהודים במדינות ברית המועצות לשעבר ולחבר אותם למסורת היהודית, להיסטוריה היהודית ולישראל המודרנית. המשימה השנה מאתגרת במיוחד ותתקיים בתנאים לא פשוטים בעקבות משבר הקורונה ואנחנו כמדינה נלווה את המורים לאורך כל הדרך. כמי שלמד עברית במחתרת וכאחד שהיה בעברו אחד המנהיגים הצעירים של הקהילה היהודית בברית המועצות בימי פרסטרויקה הנושא הזה יקר לליבי ודבר אחד ברור - למרות הספקות שהיו מדינת ישראל לא תעזוב את יהדות בריה"מ לשעבר ולא תפקיר את מערכת החינוך היהודית שם ותמשיך להיות מעורבת שנים רבות."

יו"ר הסוכנות היהודית אמר בשיחה "אני מאחל בהצלחה למורות ולמורים שמתגייסים לעמוד בחוד החנית של הנחלת השפה העברית ואהבת עם ישראל ומדינת ישראל ברחבי התפוצות ובחבר העמים בפרט. השליחות של מורות ומורי חפציבה היא מהמורכבות שיש בעולם השליחות היהודי. הסוכנות היהודית, על כל שליחיה הפרוסים בשטח, יפעלו לסייע במטרה לממש את הנחלת המורשת של העם היהודי, בייחוד בתקופה קשה ומאתגרת זו. אני מודה לאנשי המשרד להשכלה גבוהה ומשלימה ולשר אלקין בפרט על מעורבתו והובלת הפרויקט החשוב."

מנכ"ל משרד ההשכלה הגבוהה והמשלימה, הוסיף "נאמר בספר ישעיהו פרק ס"ב: "לֹא יֵאָמֵר לָךְ עוֹד עֲזוּבָה וּלְאַרְצֵךְ לֹא יֵאָמֵר עוֹד שְׁמָמָה כִּי לָךְ יִקָּרֵא חֶפְצִי-בָהּ". תכנית חפציב"ה עוסקת בהצלת נפשות. החיבור לשפה העברית, החיבור למורשת היהודית, למסורת ולציונות הוא אחריות ממשית של מדינת ישראל. יש לי פינה חמה בלב לאנשים שיוצאים לשליחות. זו משימה משמעותית, במיוחד לאור הקורונה. עלו והצליחו".