מזרח אירופה: הפגנות נגד הממשלות והשחיתות

בפולין, בולגריה, בלארוס והונגריה מתקיימות בימים האחרונים הפגנות ענק נגד הממשלות והשחיתות שהתפשטה בקרב השלטונות.

ניסן צור - ערוץ 7 , ה' באב תש"פ

מזרח אירופה: הפגנות נגד הממשלות והשחיתות-ערוץ 7
פולין
צילום: איסטוק

מדינות מזרח אירופה סוערות. בימים האחרונים מתקיימות הפגנות ענק בחלק גדול ממדינות מזרח אירופה, בהן הונגריה, פולין, בולגריה, בלארוס ועוד.

בפולין יצאו אלפי נשים לרחובות הבירה ורשה וערים אחרות במדינה להפגנות מחאה, לאחר שממשלת פולין הודיעה כי תחל השבוע בצעדים לפרישה מהאמנה האירופית "למניעת ומאבק באלימות נגד נשים ואלימות במשפחה".

שר המשפטים הפולני הסביר כי ההחלטה לפרוש מהאמנה האירופית, שנועדה להילחם בתופעת האלימות נגד נשים והאלימות במשפחה, נובעת מהעובדה שלדעת ממשלת פולין "האמנה מאפשרת לבתי הספר ללמד ילדים על המגדרים המיניים השונים, ומונעת מהורים לחנך את ילדיהם בהתאם לערכי המוסר והדת שהם עצמם מאמינים בהם".

אלפי הנשים שיצאו לרחובות פולין במחאה דורשות מהממשלה המקומית שלא לפרוש מהאמנה, ונשאו שלטים בהם נכתב "הילחמו בוירוס, לא בנשים".

בבולגריה אישרה הממשלה את מינויים של מספר שרים חדשים, בהם שר האוצר, שר כלכלה, שר בריאות ושר פנים חדשים, בנסיון להרגיע את ההפגנות נגד הממשלה ונגד השחיתות שמתקיימות בשבועות האחרונים בערים הגדולות בבולגריה. המפגינים דורשים את התפטרותם של ראש הממשלה בויקו בוריסוב והתובע הכללי איבן גשב, שנמצאים בהתנגשות פוליטית קשה עם הנשיא הפופולרי רומן ראדב.

ההפגנות החלו לאחר ששוטרים חמושים פשטו לפני מספר שבועות על משרדו של הנשיא ראדב ועצרו חלק מיועציו, בהם גם את ראש המשרד ללוחמה בשחיתות. המפגינים טוענים כי הפשיטה בוצעה בהוראה ישירה של התובע הכללי גשב וראש הממשלה בוריסוב, לאחר שהנשיא ראדב האשים את בוריסוב ב"קשרים עם אוליגרכים" ואפילו טען שהממשלה הפכה להיות "ארגון בסגנון המאפיה". סקר של חברת "גאלופ" העלה כי 77 אחוזים מהמשתתפים כי "השחיתות היא הבעיה המרכזית של בולגריה".

בבלארוס נעצרו מעל 250 מפגינים לאחר שאלפים יצאו לרחובות מינסק להפגין נגד ההחלטה לפסול את מועמדותם של שני מתמודדים בבחירות לנשיאות שיתקיימו ב-9 באוגוסט. שני המועמדים שהתכוונו להתמודד מול הנשיא המכהן אלכסנדר לוקשנקו הם ויקטור באבריקו, בנקאי לשעבר בן 56 שנעצר בחודש יוני האחרון באשמת מעילה והונאה ומאז נמצא במעצר, והשגריר הבלארוסי לשעבר בארה"ב, ולארי צפקאלו, שועדת הבחירות המרכזית הודיעה כי פסלה את מועמדותו לתפקיד הנשיא. בעקבות פסילתם של השניים יצאו עשרות אלפים לרחובות מינסק, והמשטרה השתמשה באלימות קשה על מנת לפזר אותם.

גם בהונגריה יצאו אלפים לרחובות בימים האחרונים למחות על "הדיכוי של העיתונות החופשית" לדבריהם. ההפגנות החלו לאחר שעורך אתר החדשות הגדול במדינה, אינדקס, החליט לפרוש מתפקידו יחד עם כל העורכים הבכירים באתר. המפגינים טוענים שהממשלה ההונגרית בראשותו של ויקטור אורבן מטילה הגבלות וצזורה קשה על העיתונות החופשית, וכי אורבן מנסה לגייס את התקשורת ההונגרית ככלי תעמולה עבורו, והם דורשים לאפשר לעיתונות ההונגרית חופש מידע וחופש תקשורתי לבצע את עבודתה ללא המגבלות שהטילה עליה הממשלה.