אמר פומבית את מה שעד היום נחשב לסוד. השופט מלצר
אמר פומבית את מה שעד היום נחשב לסוד. השופט מלצר צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

שופטי בית המשפט העליון, המשנה לנשיאה חנן מלצר, ניל הנדל וג'ורג' קרא, דחו עתירה לבג"ץ שהגישו רוית צור-וייסלברג ואורלי וייסלברג-צור יחד עם האגודה לשמירת זכויות הפרט.

בעתירתן ביקשו בנות הזוג מבג"ץ להורות על רישומו של בן שנולד לאחת מהן באמצעות תרומת זרע אנונימית כבן משותף של שתיהן, וזאת על סמך הודעתן בלבד וללא צו הורות פסיקתי.

לטענתן, כאשר מדובר בבני זוג הטרוסקסואלים די בהצהרה משותפת של בני הזוג בדבר ההורות המשותפת, ועל כן הן מופלות לרעה.

המדינה טענה כי הכרה בהורות משותפת של גבר ואשה שאינם נשואים מתבצעת רק כאשר שניהם הם הורים ביולוגיים של הילד, והבהרה ברוח זו הוספה לטופס בקשת הרישום.

בית המשפט העליון קיבל את עמדת המדינה, וקבע כי לנוכח עמדה זו ולנוכח ההבהרה שהוספה בטופס הרישום, אין בסירוב לרשום את בת הזוג הנעדרת קשר ביולוגי ליילוד כהורה ללא צו פסיקתי משום אפליה.

"כאמור לעיל, המשיבים טוענים ביחס לנקודה זו כי קיים עתה שוני רלבנטי בין שתי הקבוצות, שהרי זוג הטרוסקסואלים שאינם רשומים כנשואים נדרשים לחתום על טופס ההכרה באבהות, שמצהיר על כך שהאב הוא ההורה הביולוגי של הילד. לעומת זאת, במקרה של בקשה לרישום בת הזוג של האם שילדה – ברור, על פניו, כי בת הזוג נעדרת קשר ביולוגי לילד. סבורני כי יש לקבל טענה זו. הטעם לדבר נעוץ בכך שרישום במרשם האוכלוסין, הנוגע להורות, נשען ככלל על קיום קשר ביולוגי בין ההורים לילד", ציין השופט מלצר.

השופטים הנדל וקרא אף הוסיפו, כי לנוכח פסיקה קודמת של בג"ץ, אופיו של צו הורות פסיקתי הוא "מכונן", ובלי צו כזה או צו אימוץ לא ניתן לכונן קשר הורות שאיננו ביולוגי.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו