הפלסטינים גונבים עתיקות - ומאשימים את ישראל

המנהל האזרחי השיב ממצא ארכיאולוגי נדיר שנגנב לפני כ-20 שנה. בכיר פלסטיני האשים את ישראל בניהול חפירות ארכיאולוגיות בלתי חוקיות.

דלית הלוי - ערוץ 7 , ה' באב תש"פ

הממצא שגנבו פלסטינים והוחזר בשבוע שעבר
הממצא שגנבו פלסטינים והוחזר בשבוע שעבר
צילום: דוברות המנהל האזרחי

סאלח טוואפשה, מנהל מחלקת העתיקות במשרד התיירות והעתיקות של הרשות הפלסטינית, מאשים את ישראל ב"גניבה" ממוסדת של המורשת הפלסטינית שהינה חלק מהזהות התרבותית של העם הפלסטיני.

בראיון לסוכנות הידיעות הפלסטינית הרשמית "וופא" (ראשון) אמר טוואפשה, כי ישראל באמצעות המנהל האזרחי השתלטה על תחום העתיקות באיו"ש ולקחה לידיה את הסמכות לבצע חפירות ארכיאולוגיות וניהול העתיקות.

טוואפשה טען, כי ישראל מנהלת חפירות ארכיאולוגיות בלתי חוקיות באיו"ש, משתלטת שלא כדין על עתיקות, סוחרת בהן ומעבירה את חלקן לחו"ל.

לדבריו, המדיניות הישראלית בתחום העתיקות נועדה לשרת את "הנרטיב השקרי של הכיבוש וההתנחלות" ולהסתיר את השמות הערביים.

עוד ציין טוואפשה, כי על פי נתוני משרד התיירות והעתיקות הפלסטיני ישראל הרסה וגזלה עתיקות מאלפי אתרים ומאות אלפי פרטי עתיקות נלקחו באופן בלתי חוקי מהמקום בו נמצאו.

התגובה הפלסטינית החריפה הגיעה בעקבות מבצע נדיר של המנהל האזרחי להשבת ממצא ארכיאולוגי נדיר שנגנב על ידי פלסטינים לפני כ-20 שנה מהאתר הארכיאולוגי ׳תל תקוע׳ שבאזור בית לחם.

במבצע שהתקיים כחלק מהפעילות הנרחבת אותה מוביל המנהל האזרחי להשבת ממצאים ארכיאולוגיים ולמיגור תופעת שוד העתיקות באזור יהודה ושומרון - הושב אגן טבילה מהתקופה הביזאנטית מהמאה החמישית לספירה. אגן הטבילה עשוי אבן, גובהו כ-1.5 מ', צורתו מתומן והוא מעוטר בצלב וזר מסוגנן. האגן שימש את האוכלוסייה הנוצרית ביישוב בטקסי פולחן הטבילה המסורתיים שנערכו בכנסייה המקומית.

בשנים האחרונות השקיעה יחידת קמ"ט ארכיאולוגיה במנהל האזרחי מאמצים רבים לאיתור הממצא תוך שימוש באמצעים טכנולוגיים מתקדמים. פעילות זו היא נדבך נוסף בפעילויות הרבות והמגוונות שמבצע המנהל האזרחי על מנת למגר את תופעת שוד העתיקות, ולהשיב ממצאים ארכיאולוגיים גנובים.

קצין מטה ארכיאולוגיה במנהל האזרחי, חנניה היזמי, מסר: "אני מברך על השבת אגן הטבילה המהווה נכס תרבותי והיסטורי מהתקופה הביזנטית. המאמצים והמשאבים הרבים אותם השקיע המנהל האזרחי במהלך השנים האחרונות לאיתור הפריט הארכיאולוגי הניבו פרי. אנו נמשיך ונפעל ללא לאות במטרה לשמר את האתרים והממצאים הארכיאולוגיים ברחבי יהודה ושומרון, ולמנוע משודדי העתיקות לבזוז את היסטוריית האזור״.