שפייזר בהדרכה בשוק
שפייזר בהדרכה בשוק צילום: Israel-2go

לאחר כארבעה חודשי קורונה ומליון מובטלים כמעט, הייתה זו תנועת 'התעוררות' בירושלים שהרימה את הכפפה והחליטה לדאוג למדריכי הסיורים הרבים המשוועים לפרנסה.

"ראינו שענף התיירות מאד נפגע, כשמדובר במספרים על כ-50,00 איש", אומר יוסף שפייזר, פעיל מרכזי בהתעוררות ומורה דרך בעצמו. "פנינו לפוליטיקאים רבים, ויחד עם איילת שקד שסייעה וארבעה חברים מ'התעוררות בירושלים', הקמנו מיזם שקראנו לו "התעוררות מטיילת בירושלים".

המיזם, הוא אומר, קורא בעצם למורי דרך לבוא ולהדריך בירושלים, איש איש והתמחותו הוא - בשערי חסד, מאה שערים או העיר העתיקה.

"הקריאה נשלחה בתפוצת נאטו, וההיענות הייתה מטורפת", הוא אומר. "פנו אלינו כ-150 מורי-דרך, ועוד מאות נרשמו לסיורים".

"הליך ההרשמה הוא כזה: אנשים נרשמים לסיור שמתאים להם, ואני מעביר את הרשימה למדריך שגובה מהנרשמים 30 ש"ח, סכום סמלי ביותר לסיור. 'התעוררות' לא לוקחת שקל כמובן".

שפייזר, שהוא עצמו מעביר סיורים במאה שערים ובשוק, מעיד ש"הכל ב"ה סולד אאוט". ואם תשאלו כיצד מתנהלים במצב קורונה הוא יענה: "אנחנו מאד מקפידים על ההנחיות ועל המסכות, המקומות ממש לא צפופים - גם בצ׳ולניות החרדיות וגם בשוק".

שפייזר בהדרכה בשוק
שפייזר בהדרכה בשוק צילום: Israel-2go
סיור בשוק
סיור בשוק צילום: Israel-2go

"בא אליי מורה דרך, אב לשישה, ואמר לי בהתרגשות: 'עשית עמי חסד'. זה המיזם היחיד שבאמת הביא אוכל ופרנסה לאנשים, ולא בדרך של צדקה", הוא מעיד.

המיזם המצליח שם לו למטרה להתרחב גם לכלל הארץ מלבד ירושלים: "פנו אלינו מורי דרך מכל הארץ וביקשו שנרחיב את התכנית גם לצפון ולדרום. אנו רוצים גם אותה ביהודה ושומרון", הוא מספר.

על הנקודה האחרונה הוא מרחיב: "משפחה שמחפשת נופש בקיץ הארצישראלי, תוכל להגיע לשילה או למרפסת של המדינה בפדואל בזכות הסיורים הללו, וייפתחו בפניה עולמות חדשים במקומות שלא חשבה שתטייל בהם", הוא אומר בתקווה.

סיור בשוק
סיור בשוק צילום: Israel-2go